reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ekonomiści: wzrost cen produkcji może wpłynąć na inflację

Ekonomiści: wzrost cen produkcji może wpłynąć na inflację

Styczniowy wzrost cen produkcji przemysłowej może wpłynąć na podwyżki cen artykułów konsumpcyjnych. Rada Polityki Pieniężnej dostała do ręki argument za podwyżką stóp procentowych - uważają ekonomiści.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny produkcji przemysłowej w styczniu wzrosły o 6,2 proc. w stosunku do stycznia 2010 r., a w ujęciu miesięcznym ceny produkcji wzrosły o 0,4 proc. Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP ankiecie prognozowali, że ceny producentów w styczniu wzrosły o 6,3 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,7 proc.

GUS podał także, że produkcja przemysłowa w styczniu wzrosła o 10,3 proc. licząc rok do roku, po wzroście o 11,5 proc. w grudniu, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 6,4 proc. Ekonomiści prognozowali, że produkcja przemysłowa w styczniu wzrosła o 10 proc. rdr, natomiast w porównaniu z grudniem 2010 roku spadła o 5,6 proc.

Zdaniem ekonomistów dane o styczniowym wzroście cen produkcji przemysłowej (PPI) w połączeniu ze styczniowym wzrostem cen konsumpcyjnych (CPI) są silnym argumentem dla Rady Polityki Pieniężnej za podwyżką stóp procentowych. RPP decyzję taką może podjąć już 2 marca na najbliższym posiedzeniu.

Główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka zauważył, że już od połowy ubiegłego roku obserwujemy dość wysoki wzrost cen produkcji przemysłowej w relacji rok do roku. Takie wzrosty występują też w innych krajach. "Ma to związek ze znacznym wzrostem cen surowców - przede wszystkim energii, metali oraz cen surowców żywności, w tym na przykład zbóż, m.in. w związku z suszą w Chinach" - poinformował.

Zaznaczył, że wzrost cen produkcji przemysłowej obserwują banki centralne. Zdaniem Gomułki wzrost ten w jakimś momencie może mieć wpływ na indeks cen konsumpcyjnych. "Mamy już dość wysoką inflację w Wielkiej Brytanii oraz w Polsce - znacznie wyższą niż średnia inflacja w ubiegłym roku. Należy dalej oczekiwać powolnego, ale jednak kroczącego wpływu inflacji PPI (indeks cen produkcji przemysłowej - PAP) na wskaźnik CPI (indeks cen konsumpcyjnych - PAP)" - powiedział.

Natomiast wzrost produkcji przemysłowej w styczniu o 10,3 proc. nie jest, zdaniem Gomułki, specjalną niespodzianką dla ekonomistów. "Jeżeli dalej taki wzrost będzie kontynuowany, to przełoży się to na tempo wzrostu PKB w granicach 4-4,5 proc." uważa ekonomista.

Z kolei Ireneusz Jabłoński z Centrum im. Adama Smitha zwrócił uwagę, że wzrost cen produkcji przemysłowej był znacznie wyższy niż styczniowa inflacja CPI. Według niego jest to prawdopodobnie wywołane wzrostem cen nośników energii i półproduktów czy surowców, które są do produkcji wykorzystywane.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Jaranowska

Specjalista do spraw kampanii linków sponsorowanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama