| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ekonomiści: wzrost cen produkcji może wpłynąć na inflację

Ekonomiści: wzrost cen produkcji może wpłynąć na inflację

Styczniowy wzrost cen produkcji przemysłowej może wpłynąć na podwyżki cen artykułów konsumpcyjnych. Rada Polityki Pieniężnej dostała do ręki argument za podwyżką stóp procentowych - uważają ekonomiści.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny produkcji przemysłowej w styczniu wzrosły o 6,2 proc. w stosunku do stycznia 2010 r., a w ujęciu miesięcznym ceny produkcji wzrosły o 0,4 proc. Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP ankiecie prognozowali, że ceny producentów w styczniu wzrosły o 6,3 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,7 proc.

GUS podał także, że produkcja przemysłowa w styczniu wzrosła o 10,3 proc. licząc rok do roku, po wzroście o 11,5 proc. w grudniu, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 6,4 proc. Ekonomiści prognozowali, że produkcja przemysłowa w styczniu wzrosła o 10 proc. rdr, natomiast w porównaniu z grudniem 2010 roku spadła o 5,6 proc.

Zdaniem ekonomistów dane o styczniowym wzroście cen produkcji przemysłowej (PPI) w połączeniu ze styczniowym wzrostem cen konsumpcyjnych (CPI) są silnym argumentem dla Rady Polityki Pieniężnej za podwyżką stóp procentowych. RPP decyzję taką może podjąć już 2 marca na najbliższym posiedzeniu.

Główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka zauważył, że już od połowy ubiegłego roku obserwujemy dość wysoki wzrost cen produkcji przemysłowej w relacji rok do roku. Takie wzrosty występują też w innych krajach. "Ma to związek ze znacznym wzrostem cen surowców - przede wszystkim energii, metali oraz cen surowców żywności, w tym na przykład zbóż, m.in. w związku z suszą w Chinach" - poinformował.

Zaznaczył, że wzrost cen produkcji przemysłowej obserwują banki centralne. Zdaniem Gomułki wzrost ten w jakimś momencie może mieć wpływ na indeks cen konsumpcyjnych. "Mamy już dość wysoką inflację w Wielkiej Brytanii oraz w Polsce - znacznie wyższą niż średnia inflacja w ubiegłym roku. Należy dalej oczekiwać powolnego, ale jednak kroczącego wpływu inflacji PPI (indeks cen produkcji przemysłowej - PAP) na wskaźnik CPI (indeks cen konsumpcyjnych - PAP)" - powiedział.

Natomiast wzrost produkcji przemysłowej w styczniu o 10,3 proc. nie jest, zdaniem Gomułki, specjalną niespodzianką dla ekonomistów. "Jeżeli dalej taki wzrost będzie kontynuowany, to przełoży się to na tempo wzrostu PKB w granicach 4-4,5 proc." uważa ekonomista.

Z kolei Ireneusz Jabłoński z Centrum im. Adama Smitha zwrócił uwagę, że wzrost cen produkcji przemysłowej był znacznie wyższy niż styczniowa inflacja CPI. Według niego jest to prawdopodobnie wywołane wzrostem cen nośników energii i półproduktów czy surowców, które są do produkcji wykorzystywane.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »