Konkurs na najbardziej innowacyjną śląską firmę
REKLAMA
O tytuł mogą ubiegać się tzw. mikroprzedsiębiorcy, małe i średnie firmy oraz instytucje sektora badawczo-rozwojowego, mające siedzibę w woj. śląskim. Konkurs, we współpracy z regionalnym samorządem, ogłosiło Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii przy Górnośląskiej Agencji Przekształceń Przedsiębiorstw, wspierające wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w regionie.
REKLAMA
REKLAMA
"Innowator Śląska" skierowany jest do przedsiębiorców, którzy mogą poszczycić się sukcesami w opracowaniu własnych technologii, innowacyjnych rozwiązań produkcyjnych, usługowych, marketingowych, organizacyjnych lub wdrażaniu nowych technologii. Chodzi też o promocję innowacyjnych firm i wspieranie ich rozwoju, a tym samym poprawę wizerunku regionu.
Eksperci oceniają, że za kilka lat, gdy Polska zacznie tracić pozycję "kraju taniej siły roboczej", jakim jest dziś dla zagranicznych inwestorów, o atrakcyjności inwestowania może przesądzić właśnie otwartość na innowacje. W ich wdrażaniu ma pomóc tworzona na Śląsku sieć wspierania innowacji i transferu technologii.
Śląskie było pierwszym regionem w kraju, które przyjęło regionalną strategię innowacji i rozpoczęło budowę Śląskiego Systemu Innowacji, służącego jej wdrożeniu. Jego elementem jest Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii przy Górnośląskiej Agencji Przekształceń Przedsiębiorstw; to właśnie tam należy kierować zgłoszenia konkursowe.
REKLAMA
Organizatorzy konkursu chcą poprzez promocję innowacyjnych firm z woj. śląskiego wspierać ich rozwój, a przy tym poprawić wizerunek regionu i jego przedsiębiorców, pokazując dobre przykłady. Chodzi też o to, by zachęcić innych do szukania nowych rozwiązań technologicznych, wprowadzania zmian w wewnętrznej organizacji pracy i szkoleń w tym zakresie.
Przedsięwzięcie organizowane jest w ramach projektu Enterprise Europe Network. To europejska sieć, której zadaniem jest wspieranie małych firm i doradzanie im w kwestii unijnych strategii politycznych, programów i możliwości finansowania. Sieć skupia kilkaset organizacji, m.in. izb handlowych, regionalnych agencji rozwoju oraz ośrodków technologii na uczelniach wyższych. Do dyspozycji firm jest dzięki niej kilka tysięcy doświadczonych specjalistów w prawie 40 krajach.
Prace dotyczące wsparcia innowacyjnej gospodarki trwają na Śląsku od 10 lat. Efektem ma być stworzenie spójnej sieci instytucji - podmiotów otoczenia biznesu, placówek badawczo-rozwojowych, uczelni wspierających innowacyjność.
Na Śląsku jest ponad sto ośrodków badawczych i instytucji wspierających biznes, które chcą pomagać małym i średnim firmom, wspierając ich konkurencyjność i innowacyjność. Wdrażanie innowacji do praktyki wciąż napotykało jednak bariery. Teraz, dzięki unijnym środkom na wsparcie innowacyjności, śląskie firmy i instytucje mogą starać się o konkretne pieniądze, np. na zakup i wdrożenie technologii czy patentów.
Marek Błoński (PAP)
REKLAMA
REKLAMA