SLD: ubiegłoroczna podwyżka VAT do TK
REKLAMA
Według Wikińskiego zgodnie z wcześniejszym orzecznictwem Trybunału, niezbędne vacatio legis dla ustaw, które muszą mieć podmioty gospodarcze i obywatele w sprawach podatkowych, powinno wynosić co najmniej 30 dni. Tymczasem - podkreślił - nowela ustawy o podatku od towarów i usług ukazała się w Dzienniku Ustaw w połowie grudnia, a rozporządzenia z nią związane "kilkadziesiąt godzin przed Sylwestrem".
REKLAMA
"Obawiamy się, że tak krótkie vacatio legis, tak krótki czas na dostosowanie się, na zmianę kodów w sklepach, sklepikach, firmach, może powodować szereg błędów i nieprawidłowości w dokumentacji, rachunkowości polskich przedsiębiorców i może się okazać, że przy późniejszych kontrolach przez Urzędy Skarbowe, podatnicy będą ponosili konsekwencje tej fuszerki legislacyjnej PO" - powiedział Wikiński.
Zdaniem Wikińskiego, taki tryb wprowadzenia zmian podatkowych, może być sprzeczny z konstytucyjną zasadą prawidłowej legislacji, stąd wniosek Sojuszu do TK.
Podwyżka VAT o jeden punkt procentowy, wprowadzona tzw. ustawą okołobudżetową ma obowiązywać dwa lata, do końca grudnia 2013 r. Podstawowa stawka wyniesie 23 proc., stawka w wysokości 8 proc. zastąpi obecną 7- proc. stawkę VAT, a 5-proc. stawka obejmie podstawową żywność (m.in. nabiał, przetwory mięsne, mąkę, kaszę, makaron, soki, nieprzetworzoną żywność), książki i czasopisma specjalistyczne. (PAP)
REKLAMA
REKLAMA