Ponowne zatrudnienie pracownika bez obowiązkowych badań lekarskich
REKLAMA
W ubiegłym tygodniu Senat przyjął bez poprawek projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy, którego celem jest likwidacja zbędnego, biurokratycznego obowiązku przeprowadzania badań lekarskich pracownika, który ponownie zatrudniany jest u tego samego pracodawcy, na to samo stanowisko w krótkim odstępnie czasu od ustania poprzedniej umowy.
REKLAMA
Obecnie obowiązujące przepisy nakazują pracodawcy przeprowadzić wstępne badania pracownika, któremu skończy się umowa o pracę na czas określony, a następna zostanie z nim zawarta po kilku dniach. Zatem aktualnie istnieje konieczność przeprowadzenia badań lekarskich nawet, gdy umowa kończy się pracownikowi w piątek, a kolejną podpisuje w poniedziałek.
Taki stan prawny jest tylko niepotrzebnym obciążeniem dla pracodawcy i naraża firmę na dodatkowe koszty. Likwidacja tego obowiązku z pewnością przyczyni się do ograniczenia biurokracji w przedsiębiorstwie.
Badania będą obowiązkowe tylko w przypadku gdy przerwa w zatrudnieniu potrwa dłużej niż 30 dni. Projekt zakłada, że jeśli przerwa jest krótsza, a pracownik trafia na to samo stanowisko to nie będzie potrzeby odnawiania badań.
Zmiana ta nie wpłynie negatywnie na sytuację pracowników. Natomiast z punktu widzenia przedsiębiorców nowa regulacja zniesie jedną z wielu uciążliwości w prawie pracy.
REKLAMA
Projekt ustawy zmienia również zasady wydawania świadectwa pracy. W przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę z pracownikiem, z którym dotychczasowy pracodawca nawiązuje kolejną umowę o pracę bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy, pracodawca będzie zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy tylko na jego żądanie.
Dotyczy to jednak wyłącznie umów na okres próbny, na czas określony oraz na czas wykonania określonej pracy. Jeśli pracownik żądania nie zgłosi firma wyda świadectwo pracy obejmujące okresy zatrudnienia na podstawie takich umów zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej z nich.
Jeżeli prezydent podpisze ustawę, wejdzie ona w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
Alicja Fal
mojafirma.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA