REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Eksperci o propozycji zmian w kodeksie spółek handlowych

REKLAMA

Ekspert prawa handlowego i gospodarczego prof. Andrzej Kidyba uważa, że propozycje Naczelnej Rady Adwokackiej dot. przepisów o odpowiedzialności karnej za działanie na szkodę spółki idą w dobrym kierunku. Zmiany popierają także pracodawcy.

Przepis Kodeksu spółek handlowych przewiduje obecnie karę do 5 lat więzienia i grzywnę dla tego, kto działa na szkodę spółki, biorąc udział w jej tworzeniu; chodzi o członków zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej spółki, albo jej likwidatora.

REKLAMA

REKLAMA

Adwokaci proponują, aby przeredagować ten przepis i objąć odpowiedzialnością także osoby, które faktycznie prowadzą sprawy spółki (czyli np. dyrektorów handlowych - dziś nieściganych) oraz zapisać, że ściganie karne następuje wyłącznie na wniosek władz pokrzywdzonej spółki, wspólnika lub wierzyciela, którego roszczenia nie zostały zaspokojone. Wtedy prokuratura nie wszczynałaby śledztwa z urzędu, bez zawiadomienia uprawnionego podmiotu.

"To dobry kierunek. Prokuratury nie bardzo rozumieją życie zewnętrzne i wewnętrzne przedsiębiorstw, spółek handlowych w szczególności. To, co prokuratorowi może się wydawać decyzją opartą na słusznych przesłankach, w kontekście decyzji biznesowych może być zupełnym nieporozumieniem" - powiedział PAP kierownik katedry prawa gospodarczego i handlowego Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, prof. Andrzej Kidyba.

Według niego dzięki zmianie przepisów można by uniknąć kilku przypadków spraw, w których "prokuratura próbuje rozwiązać problemy gospodarcze na swój sposób".

Profesor odniósł się też do propozycji zmian rozważanych przez resort sprawiedliwości. Chodzi o ewentualne uchylenie przepisów Ksh o karaniu za działalność na szkodę spółki. Autorzy zmian argumentują m.in., że usankcjonowano by tym samym postulat, że ochrona interesu prywatnego to materia dla prawa cywilnego, a ochrona interesu publicznego - dla prawa karnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zdaniem Kidyby wnioski takie idą dość daleko, niemniej należy je rozważyć. "Nie jestem przekonany, czy zmiany powinny dotyczyć tylko spółek, a nie także spółdzielni, czy innych przedsiębiorców" - powiedział profesor. Kidyba jest zdania, że gdyby środki cywilne działały szybciej, to w takich przypadkach byłyby bardziej skuteczne niż odpowiedzialność karna.

Radca prawny Michał Kocur z kancelarii Woźniak Kocur uważa jednak, że pozbawienie prokuratur prawa do zajmowania się sprawami dotyczącymi działania na szkodę spółek niewiele zmieniłoby w praktyce. "Z reguły prokuratury wszczynają tego typu postępowania na wniosek wierzycieli bądź nowych zarządów wobec członków starych zarządów" - powiedział Kocur.

Radca uważa, że należałoby się natomiast zastanowić nad pozostawieniem sankcji karnej za działanie na szkodę spółki. "Ewentualna jej likwidacja powinna wiązać się z zaostrzeniem odpowiedzialności cywilnej osób odpowiedzialnych za takie zachowanie i rozszerzeniem tej odpowiedzialności w ściśle określonych przypadkach na wspólników spółki. Często bowiem stoją oni za działaniami na szkodę spółki, a pokrzywdzeni są jej wierzyciele" - wyjaśnił radca.

Propozycje NRA popiera PKPP Lewiatan. W opinii pracodawców prokuratorskie zarzuty stawiane są często w przypadku inwestycji, które okazały się chybione. "Naszym zdaniem prokuratura nie jest wystarczająco dobrze przeszkolona z procesu prowadzenia działalności gospodarczej. Ryzyko jest wpisane w biznes i nie można z tego tytułu stawiać zarzutów karnych" - uważa radca prawny, dyr. departamentu prawnego w PKPP Lewiatan, Katarzyna Urbańska. Uważa, że członkowie zarządów spółek powinni być ścigani za działania na ich szkodę, ale na wniosek akcjonariuszy lub wspólników.

Komisja legislacyjna adwokatury, która pod kierunkiem prof. Piotra Kardasa z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowała projekt nowelizacji Kodeksu spółek handlowych, zaprezentowała go w piątek marszałkowi Sejmu Grzegorzowi Schetynie; palestra chce też przekazać go ministrowi sprawiedliwości Krzysztofowi Kwiatkowskiemu.

Sprawę zmiany przepisów analizuje też resort sprawiedliwości. Zebrano już propozycje - sprawa ma stanąć na posiedzeniu Komisji Kodyfikacyjnej kierowanej przez prof. Andrzeja Zolla. Tam rozważona miałaby być nawet propozycja uchylenia przepisów Ksh o karaniu za działalność na szkodę spółki. Alternatywna rozważana w resorcie propozycja ogranicza się do zmiany podobnej jak adwokacka.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA