REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zapłata do końca 2010 r. uchroni przed kosztem wyższego VAT

REKLAMA

W związku z podwyżką stawki VAT, która ma nastąpić 1 stycznia 2011 r. niektóre wydatki zaplanowane na przyszły rok warto ponieść jeszcze w tym roku - wskazują eksperci podatkowi. Najwięcej będzie można zaoszczędzić na mieszkaniach.

Podwyżka VAT wynika z podpisanej przez prezydenta Bronisław Komorowskiego ustawy okołobudżetowej. Zgodnie z nią, podstawowa stawka podatku wzrośnie z 22 proc. do 23 proc. Do końca grudnia 2013 r. będą też obowiązywać trzy nowe stawki VAT: 5, 8 i 23 proc. Wprowadzona zostanie 5-proc. stawka na żywność, książki i czasopisma specjalistyczne.

REKLAMA

Eksperci podatkowi wskazują, że w związku z czekającą nas podwyżką, niektóre wydatki zaplanowane na 2011 r. warto ponieść jeszcze w tym roku.

REKLAMA

Starszy menadżer w Deloitte, Przemysława Skorupa informuje, że zaliczki, przedpłaty, czy raty uregulowane do końca tego roku zostaną opodatkowane obowiązującą jeszcze w 2010 r. stawką VAT. "O ile przy niższych kwotach oszczędność może nie być duża, o tyle w przypadku np. zapłaty za mieszkanie, czy nieruchomość będzie ona wyraźnie odczuwalna" - powiedział Skorupa.

Także menadżer z firmy doradztwa podatkowego Accreo Taxand, Łukasz Jamróz przyznaje, że jeżeli część lub całość należności zostanie zapłacona w 2010 roku, a sama sprzedaż będzie miała miejsce w 2011 r., to należy zastosować obecne, niższe stawki VAT.

"Co istotne, możliwe jest, by zaliczka obejmowała 100 proc. ceny. W takiej sytuacji stawka VAT z 2010 r. będzie stosowana do całej transakcji. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla osób fizycznych oraz podatników zwolnionych z VAT, którzy mogą zaoszczędzić, jeśli tylko przyspieszą podjęcie decyzji o zakupach" - podkreśla Jamróz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Podał przykład osoby, która planuje kupić np. 200-metrowe mieszkanie. "W przypadku wpłaty zaliczki w wysokości 100 proc. w 2010 roku, całość transakcji podlegać będzie stawce 7 proc. VAT. Natomiast w sytuacji, gdy cała transakcja odbędzie się w roku 2011 - sprzedaż opodatkowana będzie stawką 8 proc. W zakresie powierzchni powyżej 150 m kw. trzeba będzie zastosować stawkę 23 proc." - wyjaśnił Jamróz.

Do końca roku sprzedaż mieszkań jest bowiem opodatkowana 7-proc. stawką. Z końcem roku wygasa unijna zgoda na zastosowanie obniżonego VAT na mieszkania, dzięki jednak tzw. definicji budownictwa społecznego niższa stawka (8 proc.) będzie miała nadal zastosowanie. Obejmie lokale, których powierzchnia nie przekracza 150 m kw. oraz domy o powierzchni nie większej niż 300 m kw. Każdy metr ponad limit będzie opodatkowany podstawową stawką w wysokości 23 proc.

Jamróz dodał, że np. bank planujący kupno sprzętu komputerowego zapłaci 22-proc. podatek, jeżeli zaliczka na poczet dostawy zostanie wpłacona w roku 2010. "Przeprowadzenie transakcji po nowym roku będzie skutkowało opodatkowaniem stawką o 1 punkt procentowy wyższą. Wyższy VAT będzie stanowił dodatkowy koszt dla banku" - zwrócił uwagę ekspert.

Ustawa okołobudżetowa związana z realizacją budżetu na przyszły rok, zmienia kilkanaście ustaw i oprócz zmiany stawek VAT m.in. obniża zasiłek pogrzebowy, podnosi ulgi komunikacyjne dla studentów czy niewidomych.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

REKLAMA

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

REKLAMA