REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zapłata do końca 2010 r. uchroni przed kosztem wyższego VAT

REKLAMA

W związku z podwyżką stawki VAT, która ma nastąpić 1 stycznia 2011 r. niektóre wydatki zaplanowane na przyszły rok warto ponieść jeszcze w tym roku - wskazują eksperci podatkowi. Najwięcej będzie można zaoszczędzić na mieszkaniach.

Podwyżka VAT wynika z podpisanej przez prezydenta Bronisław Komorowskiego ustawy okołobudżetowej. Zgodnie z nią, podstawowa stawka podatku wzrośnie z 22 proc. do 23 proc. Do końca grudnia 2013 r. będą też obowiązywać trzy nowe stawki VAT: 5, 8 i 23 proc. Wprowadzona zostanie 5-proc. stawka na żywność, książki i czasopisma specjalistyczne.

REKLAMA

Eksperci podatkowi wskazują, że w związku z czekającą nas podwyżką, niektóre wydatki zaplanowane na 2011 r. warto ponieść jeszcze w tym roku.

REKLAMA

Starszy menadżer w Deloitte, Przemysława Skorupa informuje, że zaliczki, przedpłaty, czy raty uregulowane do końca tego roku zostaną opodatkowane obowiązującą jeszcze w 2010 r. stawką VAT. "O ile przy niższych kwotach oszczędność może nie być duża, o tyle w przypadku np. zapłaty za mieszkanie, czy nieruchomość będzie ona wyraźnie odczuwalna" - powiedział Skorupa.

Także menadżer z firmy doradztwa podatkowego Accreo Taxand, Łukasz Jamróz przyznaje, że jeżeli część lub całość należności zostanie zapłacona w 2010 roku, a sama sprzedaż będzie miała miejsce w 2011 r., to należy zastosować obecne, niższe stawki VAT.

"Co istotne, możliwe jest, by zaliczka obejmowała 100 proc. ceny. W takiej sytuacji stawka VAT z 2010 r. będzie stosowana do całej transakcji. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla osób fizycznych oraz podatników zwolnionych z VAT, którzy mogą zaoszczędzić, jeśli tylko przyspieszą podjęcie decyzji o zakupach" - podkreśla Jamróz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Podał przykład osoby, która planuje kupić np. 200-metrowe mieszkanie. "W przypadku wpłaty zaliczki w wysokości 100 proc. w 2010 roku, całość transakcji podlegać będzie stawce 7 proc. VAT. Natomiast w sytuacji, gdy cała transakcja odbędzie się w roku 2011 - sprzedaż opodatkowana będzie stawką 8 proc. W zakresie powierzchni powyżej 150 m kw. trzeba będzie zastosować stawkę 23 proc." - wyjaśnił Jamróz.

Do końca roku sprzedaż mieszkań jest bowiem opodatkowana 7-proc. stawką. Z końcem roku wygasa unijna zgoda na zastosowanie obniżonego VAT na mieszkania, dzięki jednak tzw. definicji budownictwa społecznego niższa stawka (8 proc.) będzie miała nadal zastosowanie. Obejmie lokale, których powierzchnia nie przekracza 150 m kw. oraz domy o powierzchni nie większej niż 300 m kw. Każdy metr ponad limit będzie opodatkowany podstawową stawką w wysokości 23 proc.

Jamróz dodał, że np. bank planujący kupno sprzętu komputerowego zapłaci 22-proc. podatek, jeżeli zaliczka na poczet dostawy zostanie wpłacona w roku 2010. "Przeprowadzenie transakcji po nowym roku będzie skutkowało opodatkowaniem stawką o 1 punkt procentowy wyższą. Wyższy VAT będzie stanowił dodatkowy koszt dla banku" - zwrócił uwagę ekspert.

Ustawa okołobudżetowa związana z realizacją budżetu na przyszły rok, zmienia kilkanaście ustaw i oprócz zmiany stawek VAT m.in. obniża zasiłek pogrzebowy, podnosi ulgi komunikacyjne dla studentów czy niewidomych.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA