Rejestracja spółki z o.o. w 24 godziny?
REKLAMA
W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Celem nowelizacji jest ułatwienie i znaczące przyspieszenie zakładania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, a także uproszczenie związanej z tym procedury. Nowe przepisy pozwolą także uniknąć konieczności posługiwania się w obrocie konstrukcją spółki z o.o. „w organizacji”, która powstała jako odpowiedź na trwający w czasie proces rejestracji spółki z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
Projektowane zmiany pozytywnie ocenia Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Popiera zwłaszcza zniesienie wymogu aktu notarialnego dla umowy spółki z o.o. zawieranej przy wykorzystaniu wzorca umowy. Rozwiązanie to przyczyni się do znacznego obniżenia kosztów rejestracji działalności gospodarczej i uprości trudną obecnie rejestrację spółki z o.o.
Warto dodać, że celem projektowanego rozwiązania nie jest wprowadzenie specjalnego typu spółki z o.o., ale stworzenie uproszczonej procedury zawiązania i rejestracji już istniejącego typu spółek handlowych. Nowelizacja wprowadza jedynie alternatywny (konkurencyjny) model tworzenia i rejestrowania spółki , modyfikując niektóre wymagania ustawowe w tym zakresie.
REKLAMA
W przypadku elektronicznej rejestracji spółki KRS będzie miał 24 godziny na wydanie postanowienia w kwestii rejestracji. W przypadku składania dokumentów w sposób tradycyjny (papierowo) KRS ma maksymalnie 7 dni na wydanie takiego postanowienia. Reszta dokumentów, która obecnie jest załączana z chwilą składania wniosku do KRS, np. oświadczenie o wniesieniu wkładów, informacje o składzie zarządu, wzorce podpisów itd., składana będzie wg projektu ustawy dopiero po wydaniu postanowienia przez KRS.
PKPP Lewiatan obawia się jednak, że kompleksowa rejestracja może wciąż trwać około 30 dni, ponieważ pozostałe etapy procesu rejestracji nie ulegają zmianie. Proces rejestracji spółki z o.o. nie kończy się bowiem z momentem wydania postanowienia przez KRS. Wnioskodawca musi nadto złożyć również zgłoszenia przynajmniej do: urzędu statystycznego, urzędu skarbowego oraz ZUS - gdzie rejestracja trwa również wiele dni. Obecnie najdłużej czeka się np. na wydanie zaświadczenia o REGON. Okres ten wynosi od 30 dni do nawet 3 m-cy.
Pracodawcy wyrażają jednak nadzieję, że za wzorem Ministerstwa Sprawiedliwości pójdą inne resorty, które uproszczą swoje formularze służące rejestracji działalności gospodarczej oraz umożliwią przedkładanie zgłoszeń elektronicznie z użyciem e-podpisu, co na pewno wpłynęłoby pozytywnie na przyspieszenie całej procedury rejestracyjnej.
Alicja Fal
mojafirma.infor.pl/PKPP Lewiatan
REKLAMA
REKLAMA