Przepisy dotyczące odsetek za zwłokę nie naruszają praw podatników
REKLAMA
Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 17819) odniosło się do pytania wskazującego na potrzebę znowelizowania art. 31 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej z uwagi na jego niezgodność z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej.
REKLAMA
Zgodnie z wyjaśnieniami resortu finansów odmienne zasady dotyczące naliczania odsetek od zaległości podatkowych, w zależności od tego, jaki organ prowadził postępowanie kontrolne, obowiązywały do dnia 1 lipca 2010 r., czyli do wejścia w życie ustawy z dnia 5 marca 2010 r. o zmianie ustawy o kontroli skarbowej (Dz. U. Nr 76, poz. 492), która dokonała nowelizacji ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 65, z późn. zm.).
Nowe brzmienie art. 31 ust. 1 ustawy o kontroli skarbowej nie wyłącza stosowania art. 54 ustawy Ordynacja podatkowa do postępowań kontrolnych prowadzonych przez organy kontroli skarbowej.
REKLAMA
Jednocześnie nowelizacja wprowadziła do art. 24 ustawy o kontroli skarbowej regulację zakazującą naliczanie odsetek za zwłokę w przypadku prowadzenia przez organy kontroli skarbowej postępowania kontrolnego przez okres dłuższy niż 6 miesięcy.
Tym samym od dnia 1 lipca 2010 r. (tj. od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 5 marca 2010 r. o zmianie ustawy o kontroli skarbowej) podatnicy mają takie same prawa w zakresie naliczania odsetek za zwłokę, niezależnie od tego, czy postępowanie prowadzone jest przez organy podatkowe, czy też organy kontroli skarbowej.
Wynika stąd, że obowiązujące obecnie przepisy ustawy o kontroli skarbowej oraz ustawy Ordynacja podatkowa przyznają podmiotom kontrolowanym analogiczne gwarancje ochrony ich praw. Poprzednie przepisy w tym zakresie budził wątpliwości co do zgodności z konstytucyjną zasadą równości i sprawiedliwości podatkowej.
Adam Kuchta
REKLAMA
REKLAMA