| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przepisy dotyczące odsetek za zwłokę nie naruszają praw podatników

Przepisy dotyczące odsetek za zwłokę nie naruszają praw podatników

Przepisy w zakresie naliczania odsetek od zaległości podatkowych w przypadku kontroli są jednakowe dla wszystkich podatników. Nie ma znaczenia czy postępowanie kontrolne prowadzone jest przez organy podatkowe, czy też organy kontroli skarbowej.

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 17819) odniosło się do pytania wskazującego na potrzebę znowelizowania art. 31 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej z uwagi na jego niezgodność z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z wyjaśnieniami resortu finansów odmienne zasady dotyczące naliczania odsetek od zaległości podatkowych, w zależności od tego, jaki organ prowadził postępowanie kontrolne, obowiązywały do dnia 1 lipca 2010 r., czyli do wejścia w życie ustawy z dnia 5 marca 2010 r. o zmianie ustawy o kontroli skarbowej (Dz. U. Nr 76, poz. 492), która dokonała nowelizacji ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 65, z późn. zm.).

Nowe brzmienie art. 31 ust. 1 ustawy o kontroli skarbowej nie wyłącza stosowania art. 54 ustawy Ordynacja podatkowa do postępowań kontrolnych prowadzonych przez organy kontroli skarbowej.

Jednocześnie nowelizacja wprowadziła do art. 24 ustawy o kontroli skarbowej regulację zakazującą naliczanie odsetek za zwłokę w przypadku prowadzenia przez organy kontroli skarbowej postępowania kontrolnego przez okres dłuższy niż 6 miesięcy.

Tym samym od dnia 1 lipca 2010 r. (tj. od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 5 marca 2010 r. o zmianie ustawy o kontroli skarbowej) podatnicy mają takie same prawa w zakresie naliczania odsetek za zwłokę, niezależnie od tego, czy postępowanie prowadzone jest przez organy podatkowe, czy też organy kontroli skarbowej.

Wynika stąd, że obowiązujące obecnie przepisy ustawy o kontroli skarbowej oraz ustawy Ordynacja podatkowa przyznają podmiotom kontrolowanym analogiczne gwarancje ochrony ich praw. Poprzednie przepisy w tym zakresie budził wątpliwości co do zgodności z konstytucyjną zasadą równości i sprawiedliwości podatkowej.

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Porad Finansowo-Księgowych dr Piotr Rojek Sp. z o.o.

Kancelaria audytorska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »