REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będą ograniczenia w odliczaniu VAT od aut z kratką

REKLAMA

Od 2011 r. przedsiębiorcy nie odliczą pełnego VAT od aut z kratką i kupowanego do nich paliwa.

Rok temu Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej o wydanie zgody na czasowe odstępstwo i wprowadzenie ograniczenia możliwości odliczenia pełnego podatku VAT od samochodów używanych do działalności gospodarczej. W odpowiedzi Rada Unii Europejskiej przystała na takie rozwiązanie, umożliwiając tym samym Ministerstwu Finansów rozpoczęcie procedury legislacyjnej w tym zakresie.

REKLAMA

REKLAMA


W efekcie od 1 stycznia 2011 r. od samochodów o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony będzie można odliczać tylko 60% VAT, nie więcej niż 6 tys. złotych. Na szczęście powyższe ograniczenia są jedynie przepisem przejściowym i będą obowiązywały tylko do 31 grudnia 2012 roku.

Zdaniem Pracodawców RP decyzja Komisji Europejskiej jest bardzo niekorzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, które różnicuje podatkowo różne narzędzia pracy. Tym bardziej, że dla wielu właścicieli firm samochód jest podstawowym narzędziem umożliwiającym prowadzenie działalności gospodarczej.


Ponadto zmiana ta znacznie zmniejszy popyt na nowe samochody, co może doprowadzić do zwolnień w salonach sprzedaży i w centralach dilerów. Wprowadzenie nowej regulacji z krótkim okresem przejściowym może okazać się bardzo niebezpieczne dla importerów - dla wielu z nich cykl produkcyjny wymaga dokonania zamówień na samochody na styczeń lub luty przyszłego roku już teraz.

REKLAMA


Decyzja Ministra Finansów, a następnie posłów może doprowadzić część z importerów do bankructwa. Jeśli teraz dokonają zamówienia samochodów z tzw. kratką, a od stycznia nie będą one podlegały zwolnieniom z podatku VAT, może się okazać, że zostaną z towarem, którego z pewnością do końca 2013 roku nie sprzedadzą. Będą więc musieli całe zamówienie spisać na straty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Dlatego, aby zmniejszać ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej, a także zwiększyć przewidywalność państwa, w istotnych przypadkach niezbędne jest zastosowanie co najmniej 6-miesięcznego vacatio legis, o co apelują Pracodawcy RP. W przeciwnym wypadku spadnie wiarygodność Polski wśród zagranicznych inwestorów, którzy nie będą chcieli prowadzić działalności w państwie, w którym kluczowe warunki prowadzenia firmy mogą się zmienić niemalże z dnia na dzień - podkreśla Grzegorz Byszewski, ekspert Pracodawców RP.

oprac. Alicja Fal

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Pracodawcy RP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak globalne firmy przyspieszyły swój rozwój dzięki outsourcingowi

W czasach niepewności i nowych wyzwań największe światowe firmy szukają nowych rozwiązań biznesowych. Historie Procter & Gamble, Unilever, Google, Microsoft, Apple czy Nike udowadniają, że outsourcing pomaga zarówno w rozwoju firmy, jak i w utrzymaniu wysokiego poziomu jakości usług.

Przedsiębiorca jedzie (wreszcie) na wakacje. Co może i powinien zrobić przedtem?

Zanim przedsiębiorca wyjedzie na zasłużony urlop, musi zatroszczyć się o swoją firmę. Podczas swojej nieobecności mogą wydarzyć się różne sytuacje. Warto wyznaczyć osobę, która będzie mogła reprezentować wtedy właściciela. Jeśli natomiast przedsiębiorca zdecyduje się zawiesić działalność, musi zgłosić to w odpowiednim urzędzie. 

92 218 zł dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jak zdobyć pieniądze?

16 lipca br. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomi nabór w ramach programu dofinansowania projektów gospodarki o obiegu zamkniętym. Budżet wynosi 10 mln zł, a maksymalna kwota dofinansowania pojedynczego projektu to 92 218 zł.

Generator wideo od TikToka (TikTok Symphony AI). Jak wykorzystać w firmie? Cyfrowe awatary - Twój ulubiony twórca będzie mówił po polsku?

TikTok chce ugruntować swoją pozycję w świecie reklam w mediach społecznościowych. Proponuje markom, aby wykorzystywały cyfrowe awatary mówiące w wielu językach. Po to, aby ich przekaz był jeszcze bardziej dopasowany do klientów w poszczególnych regionach. Ma być taniej niż w przypadku zatrudniania influencerów czy aktorów z konkretnych krajów. 

REKLAMA

Tamara Czartoryska: za kolekcję Czartoryskich zapłacili polscy podatnicy

W 2016 roku polski Skarb Państwa kupił kolekcję sztuki od Fundacji XX Czartoryskich za pół miliarda złotych. Gdy środki ze sprzedaży trafiły do nowej Fundacji Czartoryskich w Liechtensteinie, mówiło się nawet o grabieży majątku narodowego. Dziś Tamara Czartoryska wspomina skandal sprzed lat.

CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

REKLAMA

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

REKLAMA