Podatnicy załatwią więcej spraw z fiskusem przez internet
REKLAMA
Pracodawcy RP pozytywnie oceniają rezygnację z nadmiernie zaostrzonych wymagań co do sposobów zabezpieczania dokumentów przesyłanych w formie elektronicznej w przypadkach, gdy nie są one narażone na permanentne ataki. Obecnie ze względu na wysokie koszty niewiele osób decyduje się na korzystanie z najbardziej zaawansowanej technologicznie formy podpisu elektronicznego.
REKLAMA
Ponadto ustawodawca nie może przyjmować bezkompromisowego stanowiska, aby stymulować zainteresowanie podatników do korzystania z deklaracji w formie elektronicznej. Dlatego cieszy liberalizacja w kwestii e-deklaracji oraz zapowiedzi wprowadzania dalszych ułatwień w tym zakresie.
Ministerstwo Finansów zadeklarowało również rozpoczęcie prac nad nowym rozporządzeniem wykonawczym do ustawy o podatku od towarów i usług. Dotyczy ono możliwości wymiany faktur w formie elektronicznej.
REKLAMA
Zdaniem eksperta Pracodawców RP Adama Kwaśnika obowiązujące dziś rozporządzenie wykonawcze do ustawy o podatku od towarów i usług skutecznie uniemożliwia stosowanie względnie prostych, a zarazem niedrogich rozwiązań technicznych w stosowaniu faktur elektronicznych nieopatrzonych bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu albo przesyłanych w systemie EDI (elektronicznej wymiany danych), mimo że dokumenty te nie są narażone na permanentne ataki na ich treść.
Istotne znaczenie w tym zakresie ma orzeczenie wydane przez Naczelny Sąd Administracyjny, w którym stwierdzono, że podatnicy mogą odliczać VAT na podstawie faktury, którą otrzymali faksem lub za pośrednictwem poczty elektronicznej i następnie wydrukowali. Adam Kwaśnik zapowiada monitorowanie prac nad liberalizacją stanowiska odnośnie e-faktur, gdyż ma to ogromne znaczenie dla ułatwienia prowadzenia działalności gospodarczej.
oprac. Alicja Fal
REKLAMA
REKLAMA