reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Podatnicy załatwią więcej spraw z fiskusem przez internet

Podatnicy załatwią więcej spraw z fiskusem przez internet

Ministerstwo Finansów zamierza umożliwić elektroniczną wymianę danych w coraz większej liczbie spraw dotyczących kontaktów fiskusa z podatnikami.

Pracodawcy RP pozytywnie oceniają rezygnację z nadmiernie zaostrzonych wymagań co do sposobów zabezpieczania dokumentów przesyłanych w formie elektronicznej w przypadkach, gdy nie są one narażone na permanentne ataki. Obecnie ze względu na wysokie koszty niewiele osób decyduje się na korzystanie z najbardziej zaawansowanej technologicznie formy podpisu elektronicznego.


Ponadto ustawodawca nie może przyjmować bezkompromisowego stanowiska, aby stymulować zainteresowanie podatników do korzystania z deklaracji w formie elektronicznej. Dlatego cieszy liberalizacja w kwestii e-deklaracji oraz zapowiedzi wprowadzania dalszych ułatwień w tym zakresie.


Ministerstwo Finansów zadeklarowało również rozpoczęcie prac nad nowym rozporządzeniem wykonawczym do ustawy o podatku od towarów i usług. Dotyczy ono możliwości wymiany faktur w formie elektronicznej.


Zdaniem eksperta Pracodawców RP Adama Kwaśnika obowiązujące dziś rozporządzenie wykonawcze do ustawy o podatku od towarów i usług skutecznie uniemożliwia stosowanie względnie prostych, a zarazem niedrogich rozwiązań technicznych w stosowaniu faktur elektronicznych nieopatrzonych bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu albo przesyłanych w systemie EDI (elektronicznej wymiany danych), mimo że dokumenty te nie są narażone na permanentne ataki na ich treść.


Istotne znaczenie w tym zakresie ma orzeczenie wydane przez Naczelny Sąd Administracyjny, w którym stwierdzono, że podatnicy mogą odliczać VAT na podstawie faktury, którą otrzymali faksem lub za pośrednictwem poczty elektronicznej i następnie wydrukowali. Adam Kwaśnik zapowiada monitorowanie prac nad liberalizacją stanowiska odnośnie e-faktur, gdyż ma to ogromne znaczenie dla ułatwienia prowadzenia działalności gospodarczej.

oprac. Alicja Fal

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PWSK

Pomagamy firmom oraz instytucjom wprowadzać systemy do ewidencji i inwentaryzacji majątku trwałego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama