| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Podatnicy załatwią więcej spraw z fiskusem przez internet

Podatnicy załatwią więcej spraw z fiskusem przez internet

Ministerstwo Finansów zamierza umożliwić elektroniczną wymianę danych w coraz większej liczbie spraw dotyczących kontaktów fiskusa z podatnikami.

Pracodawcy RP pozytywnie oceniają rezygnację z nadmiernie zaostrzonych wymagań co do sposobów zabezpieczania dokumentów przesyłanych w formie elektronicznej w przypadkach, gdy nie są one narażone na permanentne ataki. Obecnie ze względu na wysokie koszty niewiele osób decyduje się na korzystanie z najbardziej zaawansowanej technologicznie formy podpisu elektronicznego.


Ponadto ustawodawca nie może przyjmować bezkompromisowego stanowiska, aby stymulować zainteresowanie podatników do korzystania z deklaracji w formie elektronicznej. Dlatego cieszy liberalizacja w kwestii e-deklaracji oraz zapowiedzi wprowadzania dalszych ułatwień w tym zakresie.


Ministerstwo Finansów zadeklarowało również rozpoczęcie prac nad nowym rozporządzeniem wykonawczym do ustawy o podatku od towarów i usług. Dotyczy ono możliwości wymiany faktur w formie elektronicznej.


Zdaniem eksperta Pracodawców RP Adama Kwaśnika obowiązujące dziś rozporządzenie wykonawcze do ustawy o podatku od towarów i usług skutecznie uniemożliwia stosowanie względnie prostych, a zarazem niedrogich rozwiązań technicznych w stosowaniu faktur elektronicznych nieopatrzonych bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu albo przesyłanych w systemie EDI (elektronicznej wymiany danych), mimo że dokumenty te nie są narażone na permanentne ataki na ich treść.


Istotne znaczenie w tym zakresie ma orzeczenie wydane przez Naczelny Sąd Administracyjny, w którym stwierdzono, że podatnicy mogą odliczać VAT na podstawie faktury, którą otrzymali faksem lub za pośrednictwem poczty elektronicznej i następnie wydrukowali. Adam Kwaśnik zapowiada monitorowanie prac nad liberalizacją stanowiska odnośnie e-faktur, gdyż ma to ogromne znaczenie dla ułatwienia prowadzenia działalności gospodarczej.

oprac. Alicja Fal

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Sztymelski

Specjalista z zakresu podatków i rachunkowości, księgowy w biurze rachunkowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »