Wspieranie działalności innowacyjnej do zmiany
REKLAMA
Eksperci Departamentu Rozwoju Gospodarki (DRG) MG dokonali analizy funkcjonowania ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. Wynika z niej, że niezbędna jest nowelizacja tych regulacji w celu zwiększenia dostępu do finansowania badań i rozwoju (B+R) oraz wsparcia innowacyjnych przedsiębiorstw.
REKLAMA
Obowiązujące przepisy określają zasady przyznawania kredytu technologicznego oraz premii technologicznej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG). Ponadto umożliwiają nadawanie statusu centrum badawczo-rozwojowego (CBR) firmom świadczącym usługi z tego zakresu. Posiadanie statusu CBR uprawnia przedsiębiorców do tworzenia funduszu innowacyjności oraz do częściowego zwolnienia z podatków i opłat lokalnych.
Ocena ustawy wykazała, że dotychczasowe zasady wypłaty dofinansowania spowodowały obniżenie zainteresowania przedsiębiorców kredytem technologicznym. Dlatego projekt nowelizacji zakłada:
• uniezależnienie wypłaty premii technologicznej od wielkości sprzedaży towarów lub usług powstałych w wyniku inwestycji technologicznej;
• prawo do posługiwania się nazwą promocyjną „Centrum Badawczo-Rozwojowe” dla przedsiębiorców spełniających warunki uprawniające do uzyskania statusu CBR;
• możliwość korzystania z ulg podatkowych przewidzianych dotychczas dla CBR wszystkim przedsiębiorcom, spełniającym określone w projekcie warunki;
• ulgę podatkową w wysokości do 20 proc. przychodów netto, umożliwiającą odpisywanie wydatków na prowadzenie badań rozwojowych oraz uzyskiwania patentu na wynalazek.
Nowe regulacje mają zachęcić przedsiębiorców do zwiększania nakładów na prowadzenie badań i prac rozwojowych. Korzystna będzie też ulga podatkowa, która umożliwi zaliczenie wydatków na prowadzenie B+R do kosztów uzyskania przychodu, pomniejszając jednocześnie podstawę opodatkowania i obniżając tym samym zobowiązania z tytułu podatku dochodowego.
oprac. Alicja Fal
REKLAMA
REKLAMA