reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wspieranie działalności innowacyjnej do zmiany

Wspieranie działalności innowacyjnej do zmiany

Dotychczasowe zasady wypłaty dofinansowania spowodowały obniżenie zainteresowania przedsiębiorców kredytem technologicznym. Dlatego Ministerstwo Gospodarki proponuje zmiany w zakresie wspierania innowacyjnych przedsiębiorstw.

Eksperci Departamentu Rozwoju Gospodarki (DRG) MG dokonali analizy funkcjonowania ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. Wynika z niej, że niezbędna jest nowelizacja tych regulacji w celu zwiększenia dostępu do finansowania badań i rozwoju (B+R) oraz wsparcia innowacyjnych przedsiębiorstw.


Obowiązujące przepisy określają zasady przyznawania kredytu technologicznego oraz premii technologicznej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG). Ponadto umożliwiają nadawanie statusu centrum badawczo-rozwojowego (CBR) firmom świadczącym usługi z tego zakresu. Posiadanie statusu CBR uprawnia przedsiębiorców do tworzenia funduszu innowacyjności oraz do częściowego zwolnienia z podatków i opłat lokalnych.


Ocena ustawy wykazała, że dotychczasowe zasady wypłaty dofinansowania spowodowały obniżenie zainteresowania przedsiębiorców kredytem technologicznym. Dlatego projekt nowelizacji zakłada:

• uniezależnienie wypłaty premii technologicznej od wielkości sprzedaży towarów lub usług powstałych w wyniku inwestycji technologicznej;

• prawo do posługiwania się nazwą promocyjną „Centrum Badawczo-Rozwojowe” dla przedsiębiorców spełniających warunki uprawniające do uzyskania statusu CBR;

• możliwość korzystania z ulg podatkowych przewidzianych dotychczas dla CBR wszystkim przedsiębiorcom, spełniającym określone w projekcie warunki;

• ulgę podatkową w wysokości do 20 proc. przychodów netto, umożliwiającą odpisywanie wydatków na prowadzenie badań rozwojowych oraz uzyskiwania patentu na wynalazek.


Nowe regulacje mają zachęcić przedsiębiorców do zwiększania nakładów na prowadzenie badań i prac rozwojowych. Korzystna będzie też ulga podatkowa, która umożliwi zaliczenie wydatków na prowadzenie B+R do kosztów uzyskania przychodu, pomniejszając jednocześnie podstawę opodatkowania i obniżając tym samym zobowiązania z tytułu podatku dochodowego.

oprac. Alicja Fal

reklama

Czytaj także

Źródło:

Ministerstwo Gospodarki
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama