| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Korzystanie ze sprzętu pracodawcy w celach prywatnych jest zabronione

Korzystanie ze sprzętu pracodawcy w celach prywatnych jest zabronione

Pracodawca może ukarać pracownika, który w godzinach pracy korzysta ze sprzętu służbowego w celach prywatnych.


Z Ogólnopolskiego Badania Pracowników „Internet w Pracy”, przeprowadzonego pod patronatem PBI wynika, że coraz więcej osób korzysta w pracy  z sieci w celach innych niż służbowe. Pracodawcy RP przypominają, że takie działanie jest zabronione.


Pracodawcy, którzy zatrudniają co najmniej 20 pracowników powinni wprowadzić w firmie regulamin pracy. W ich interesie jest, aby zamieścić w nim postanowienia z których jednoznacznie wynika, że korzystanie w trakcie godzin pracy ze służbowego sprzętu w celach prywatnych jest zakazane.


W mniejszych firmach pracodawcy powinni o tym pouczyć pracowników na piśmie i uzyskać potwierdzenie, że pracownik zapoznał się z zarządzeniem pracodawcy. Ukaranie pracownika musi bowiem zostać poprzedzone udowodnieniem mu winy.


Pracodawcy RP podkreślają też, że pracownik, który w trakcie godzin pracy nie wykonuje swoich obowiązków, narusza także normy dotyczące czasu pracy. W skrajnych przypadkach, gdy dojdzie do powstania szkody w mieniu pracodawcy (np. „zawirusowanie” systemu), pracownik będzie odpowiadał materialnie i będzie zobowiązany do pokrycia powstałej szkody. Ponieważ jego działanie nie ma związku ze świadczeniem pracy, powinien pokryć ją w pełnej wysokości.


Mecenas Monika Gładoch, ekspert Pracodawców RP zaznacza jednak, że zbyt rygorystyczne przestrzeganie tego zakazu przez pracodawców nie zawsze służy budowaniu zasad współżycia społecznego w zakładzie pracy, o czym także stanowi kodeks pracy.

oprac. Alicja Fal

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Connected Life Magazine

Connected Life Magazine jest pierwszym w Polsce pismem skupiającym uwagę na zagadnieniach z zakresu rosnącego rynku Internetu Rzeczy i szeroko rozumianych usługach connected.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »