Korzystanie ze sprzętu pracodawcy w celach prywatnych jest zabronione
REKLAMA
Z Ogólnopolskiego Badania Pracowników „Internet w Pracy”, przeprowadzonego pod patronatem PBI wynika, że coraz więcej osób korzysta w pracy z sieci w celach innych niż służbowe. Pracodawcy RP przypominają, że takie działanie jest zabronione.
REKLAMA
Pracodawcy, którzy zatrudniają co najmniej 20 pracowników powinni wprowadzić w firmie regulamin pracy. W ich interesie jest, aby zamieścić w nim postanowienia z których jednoznacznie wynika, że korzystanie w trakcie godzin pracy ze służbowego sprzętu w celach prywatnych jest zakazane.
W mniejszych firmach pracodawcy powinni o tym pouczyć pracowników na piśmie i uzyskać potwierdzenie, że pracownik zapoznał się z zarządzeniem pracodawcy. Ukaranie pracownika musi bowiem zostać poprzedzone udowodnieniem mu winy.
REKLAMA
Pracodawcy RP podkreślają też, że pracownik, który w trakcie godzin pracy nie wykonuje swoich obowiązków, narusza także normy dotyczące czasu pracy. W skrajnych przypadkach, gdy dojdzie do powstania szkody w mieniu pracodawcy (np. „zawirusowanie” systemu), pracownik będzie odpowiadał materialnie i będzie zobowiązany do pokrycia powstałej szkody. Ponieważ jego działanie nie ma związku ze świadczeniem pracy, powinien pokryć ją w pełnej wysokości.
Mecenas Monika Gładoch, ekspert Pracodawców RP zaznacza jednak, że zbyt rygorystyczne przestrzeganie tego zakazu przez pracodawców nie zawsze służy budowaniu zasad współżycia społecznego w zakładzie pracy, o czym także stanowi kodeks pracy.
oprac. Alicja Fal
REKLAMA
REKLAMA