REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawy gospodarcze będą rozpatrywane według zwykłej procedury

REKLAMA

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski zapowiedział na spotkaniu z przedsiębiorcami zniesienie odrębnej procedury rozpatrywania spraw gospodarczych. Zaznaczył, że likwidacja procedury nie wiąże się z likwidacją sądów gospodarczych.

Jak zapowiada Ministerstwo Sprawiedliwości, projekt zmian w Kodeksie postępowania cywilnego, dotyczący tej kwestii, trafi do Sejmu pod koniec tego roku lub na początku przyszłego.

REKLAMA

Według Kwiatkowskiego "wyjątkowo nieuczciwym wobec przedsiębiorców jest, że są oni poddani procedurom ostrzejszym niż zwykły obywatel". Minister dodał, że dotyka to w sposób najboleśniejszy drobniejszych przedsiębiorców, których nie stać na fachową obsługę prawną.

"Przewidujemy poddanie spraw prowadzonych między przedsiębiorcami (...) tym samym regułom procesowym, które obowiązują w sprawach zwykłych, cywilnych" - zapowiedział minister na spotkaniu z Amerykańską Izbą Handlową w Polsce, którego tematem były "Usprawnienia polskiego wymiaru sprawiedliwości".

Kwiatkowski zaznaczył, że sądy gospodarcze, czyli wydziały gospodarcze sądów powszechnych, nie zostaną zniesione.

"W postępowaniu gospodarczym bardzo rygorystyczne są terminy dotyczące np. przedstawienia materiału dowodowego" - powiedział obecny na konferencji zastępca dyrektora Departamentu Sądów Powszechnych Grzegorz Wałejko.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na przykład - jak wyjaśnił - ustawa nie pozwala sędziemu w postępowaniu gospodarczym na wydłużenie czasu, kiedy przedsiębiorca może przedstawić materiał dowodowy. Dodał, że bardzo rygorystycznie traktowane są też wszelkie błędy formalne. W trakcie rozpoczętego postępowania gospodarczego nie można także pozwać kolejnej osoby, nie może też przyłączyć się do niego kolejny powód - dodał.

Zapowiedział, że sądy gospodarcze będą wzmacniane kadrowo i merytorycznie, a tylko niektóre z nich - te które nie działają dobrze - będą zlikwidowane.

REKLAMA

"W tej chwili na 365 sądów powszechnych sądy gospodarcze znajdują się w 88 sądach. Uważamy, że jest to nieco za dużo, gdyż niektóre sądy gospodarcze są słabe, to znaczy są niewielkie, o niewielkiej obsadzie sędziowskiej - nie ma tam nawet żadnej wymiany myśli między sędziami, jeżeli chodzi o procedury" - mówił Wałejko.

"Jestem zdeterminowany, żeby podnosić efektywność polskich sądów w sposób szczególny z perspektywy przedsiębiorców. Jestem pod wrażeniem czasami smutnych statystyk pokazujących ocenę funkcjonowania polskich sądów przez środowisko biznesu. I nie ukrywam, że jestem zdecydowany, by tę sytuację zmienić" - podkreślił minister Kwiatkowski.

Prace nad projektem trwają już od kilku miesięcy, obecnie jest on na etapie konsultacji międzyresortowych.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

REKLAMA

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA