REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ponad 34 proc. dużych firm nie korzysta z kredytów

REKLAMA

Ponad 34 proc. dużych firm w Polsce nie jest zadłużone; pozostałe korzystają z kredytów i pożyczek, ale większość z nich ma zadłużenie nieprzekraczające 10 proc. wartości ich majątku. Najrzadziej po kredyty sięgają firmy budowlane i usługowe.

Przedstawiając w środę wyniki badania nt. dużych firm, główna ekonomistka PKPP Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek podkreśliła, że podmioty te są znacznie mniej zainteresowane dostępem do kredytów niż jeszcze 1,5-2 lata temu. Kredyty zaciągane przez firmy przewyższają o 30-40 proc. wartość depozytów, które przedsiębiorstwa składają w bankach oraz instytucjach finansowych. "Taka relacja będzie utrzymywać się co najmniej do przyszłego roku" - szacuje ekonomistka.

REKLAMA

REKLAMA

Oceniła, że siła kapitałowa polskich przedsiębiorstw istotnie się poprawiła, pomimo osłabienia gospodarczego. Dodała, że firmy stosują "zachowawczą strategię finansowania". "Jeżeli podmioty generują środki finansowe, to chętniej z nich korzystają, a mniej chętnie zapożyczają się. Taka tendencja utrzymuje się od 2003 roku" - powiedziała.

Krzysztoszek poinformowała, że wśród firm, które mają zobowiązania, większość korzysta z kredytów i pożyczek stanowiących poniżej 10 proc. wartości ich majątku. Zaznaczyła, że najmniej zadłużone są firmy z branży budowlanej i usługowej, a najbardziej z handlowej.

Z badania wynika, że w latach 2010-2011 prawie 80 proc. firm planuje lub już realizuje inwestycje. Około 1/3 firm finansuje je ze środków własnych.

Kredytu obrotowego na finansowanie bieżącej działalności nie potrzebuje ponad 50 proc. dużych podmiotów; mają one bowiem środki własne. Na trudny dostęp do niego narzeka 6 proc. firm. Najbardziej zainteresowane są tym kredytem firmy przemysłowe, a najmniej - energetyczne i gazowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

1/6 dużych firm uważa, że kredyt obrotowy jest teraz łatwiej dostępny niż w 2009 roku, a ponad 36 proc. - że jest go trudniej uzyskać. Duże firmy oceniają, że nastąpił wzrost biurokracji, jeśli chodzi o ubieganie się o kredyt obrotowy. Na niekorzyść zmieniły się według przedsiębiorstw również oprocentowanie i prowizje. Jedyna pozytywna zmiana w ocenie firm to uwzględnianie przez banki ich dotychczasowej historii kredytowej.

25 proc. firm starało się lub chce zaciągnąć kredyt inwestycyjny w tym roku. Chodzi o firmy przemysłowe, energetyczne i gazowe. Prawie 40 proc. przedsiębiorstw uważa, że jest w stanie realizować inwestycje ze środków własnych. Tak jest w przypadku firm handlowych i budowlanych. Ok. 13 proc. podmiotów ocenia, że teraz jest łatwiej uzyskać ten kredyt niż w 2009 r. Według 30 proc. badanych, dostęp do niego pogorszył się. Chodzi m.in. o wzrost biurokracji oraz o wymagane przez banki warunki dotyczące zabezpieczenia kredytu.

Krzysztoszek podkreśliła, że duże firmy zdecydowanie preferują finansowanie działalności bieżącej i rozwoju ze środków własnych.

Badanie zostało przeprowadzone przez PKPP Lewiatan oraz firmę doradczą Deloitte w okresie od 18 kwietnia do 4 lipca br. Wzięło w nim udział 388 dużych przedsiębiorstw, czyli zatrudniających powyżej 250 pracowników.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA