REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bez kas fiskalnych w małych zakładach rzemieślniczych?

REKLAMA

Przedsiębiorcy opłacający kartę podatkową i  wykonujących niektóre rodzaje zanikających już działalności rzemieślniczych nie powinni być obciążani obowiązkiem instalowania kas fiskalnych.

Od 1 maja 2010 r. zacznie obowiązywać przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.  Nowe regulacje wprowadzają szerokie ograniczenia zwolnień od prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kas fiskalnych.

REKLAMA


Prawie wszystkie objęte ograniczeniem rzemiosła należą obecnie do tak zwanych zawodów zanikających, podlegających raczej ochronie i w większości realizujących bardzo niskie obroty. Dlatego zdaniem Związku Rzemiosła Polskiego nie ma powodów, aby obciążać te firmy obowiązkiem instalacji kasy fiskalnej, tylko z powodu możliwego nieznacznego przekroczenia ustalonej w wysokości 40 tys. zł granicy obrotu uprawniającego do zwolnienia z ewidencji kasowej.     


Dotyczy to w równym stopniu usług:

• ślusarskich,

• kołodziejstwa,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• bednarstwa,

• koszykarstwa,

• hafciarstwa,

• repasacji pończoch,

• bieliźniarstwa,

• czy krawiectwa.

REKLAMA


Są to działalności zanikające, generujące raczej niskie przychody a rozliczające się w formie karty podatkowej. Wprowadzanie obowiązku ewidencji za pomocą kas fiskalnych nie będzie miało wpływu na poziom ich zobowiązań zarówno w podatku dochodowym jak i w podatku od towarów i usług.


W przypadku karty podatkowej, niezależnie od wysokości zarejestrowanego obrotu, stawka karty pozostanie bez zmian. W zakresie VAT, przy założeniu dalszego podwyższania granicy zwolnienia podmiotowego w VAT do 150 tys. zł, większość z tych firm nie przekroczy ustalonej granicy sprzedaży uprawniającej do zwolnienia od VAT. Dlatego ZRP wnioskuje o pozostawienie zwolnienia od ewidencji przy zastosowaniu kas dla tych grup podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.


ZRP wnosi również o ujednolicenie limitu zwolnienia z obowiązku ewidencji kasowej  dla podatników rozpoczynających działalność z przyjętą granicą obrotów w kwocie 40 tys. zł, stosowaną wobec podatników kontynuujących działalność. Bowiem utrzymywanie tak znacznego zróżnicowania limitu obrotów może powodować sytuacje, że w latach następnych wielu z tych podatników nie uzyska sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej powyżej 40 tys. zł a pomimo to będą mieli obowiązek prowadzić ewidencje za pomocą kas fiskalnych.

oprac. Alicja Fal

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

REKLAMA

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

REKLAMA

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA