| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy wykorzystały kryzys, aby zwalniać pracowników?

Firmy wykorzystały kryzys, aby zwalniać pracowników?

Wielu polskich przedsiębiorców pod pretekstem światowego kryzysu redukowało zatrudnienie - wynika z raportu „Praca Polska 2010”.

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” sporządziła raport „Praca Polska 2010”, z którego wynika, że pod pretekstem światowego kryzysu wielu polskich pracodawców restrukturyzowało przedsiębiorstwa kosztem pracowników. To właśnie pracownicy najbardziej odczuli skutki spowolnienia.


Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich tezy raportu „Solidarności” w dużej części przeczą faktom i twardym danym. Przecież to między innymi związki zawodowe miały największy wpływ na to, jak będzie wyglądać polityka przezwyciężenia kryzysu. Przy ich udziale powstały właśnie w Trójstronnej Komisji rozwiązania tzw. pakietu antykryzysowego.


Wprawdzie nie wszystkie postulaty związkowców zostały zrealizowane. Jednak zdaniem KPP to lepiej, gdyż niektóre z nich były zupełnie nieracjonalne, jak np. postulat wprowadzenia zakazu zwalniania pracowników przez 10 lat.


Z większości opracowań i raportów wynika, że nasza gospodarka i rynek pracy wyszły ze spowolnienia gospodarczego obronną ręką. Taką tezę można także wysnuć analizując oficjalne dane statystyczne GUS i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.


W lutym 2010 roku stopa bezrobocia rejestrowanego wynosiła 13 proc., a więc była tylko o 2 pp wyższa od najlepszego pod tym względem lutego ubiegłego roku. Przez cały 2009 rok rosło także przeciętne wynagrodzenie u przedsiębiorców i choć jego dynamika była znacznie słabsza niż w latach 2007 - 2008, to i tak utrzymywała się na poziomie ok. 4 - 5 proc. rocznie. Dlatego dziwi fakt, że związkowcy są niezadowoleni, że nasza gospodarka, jako jedyna w UE, notowała dodatni wzrost gospodarczy i jako jedyna oparła się fali zwolnień na skalę ogólnokrajową, uważa KPP.

oprac. Alicja Fal

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »