REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy narzekają na bariery podatkowe

REKLAMA

Wśród uciążliwości biurokratycznych przedsiębiorcy wymieniają najczęściej bariery podatkowe oraz te dotyczące wykorzystania funduszy strukturalnych i prowadzenia działalności gospodarczej - poinformował ekspert PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz.

"2009 rok nie przyniósł przedsiębiorcom zmniejszenia obciążeń biurokratycznych" - podkreślił w poniedziałek na konferencji prasowej Mordasewicz, prezentując "Czarną Listę Barier". Przygotowany przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan dokument zawiera wykaz utrudnień w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Przedsiębiorcy narzekają najczęściej na bariery podatkowe. "O ile w 2008 roku nastąpiło wiele uproszczeń, to 2009 rok nie przyniósł postępu. VAT jest nadal wskazywany jako najtrudniejszy do rozliczenia podatek" - zaznaczył.

REKLAMA

Mordasewicz zwrócił również uwagę na rosnące spory między samorządami i przedsiębiorcami w przypadku rozliczania podatku od wartości nieruchomości. Zastrzeżenia firm dotyczą tego, iż samorządy zaczynają pobierać podatek od urządzeń znajdujących się wewnątrz budynku. W przypadku bloku energetycznego dotychczasowy podatek w wysokości 3 mln zł rocznie wzrósł do 9 mln zł.

Przedsiębiorcy oceniają najbardziej pozytywnie te zmiany legislacyjne, które ograniczają bariery dotyczące zatrudnienia. Chodzi m.in. o przepisy w sprawie uelastycznienia czasu pracy oraz zmniejszające biurokrację związaną z zatrudnianiem pracowników czasowych.

REKLAMA

Mordasewicz podkreślił, że środowisko biznesu wskazuje również na bariery w wykorzystaniu funduszy strukturalnych. Chodzi m.in. o brak planu rozdziału funduszy na kolejne lata, a także o biurokratyczny system aplikowania i rozliczania środków unijnych. Firmy chwalą natomiast rząd m.in. za uruchomienie kredytu technologicznego, konkursy na finansowanie funduszy poręczeniowych, a także za możliwość korzystania z zaliczek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorcy krytykują ponadto utrudnienia dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej. Podkreślają, że nie zostały zrealizowane obietnice rządu w sprawie uproszczenia i skrócenia procesu rejestracji firm. "Nowele ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, mające ten proces usprawnić, w praktyce wydłużyły czas oczekiwania na wpis do rejestru. Dotychczas spółka z ograniczoną odpowiedzialnością czekała na wpis około 30 dni, a obecnie czeka dwa miesiące na wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym i potem kolejny miesiąc na uzyskanie numeru REGON" - wyjaśnił.

Ekspert PKPP Lewiatan poinformował, że przedsiębiorcy zwracają także uwagę na bariery z zakresu ochrony środowiska. Narzekają m.in. na brak przepisów, które stwarzałyby warunki do zagospodarowania odpadów w sposób najmniej szkodzący środowisku i najbardziej efektywny ekonomicznie.

Firmy zwracają również uwagę na bariery utrudniające funkcjonowanie rynku energii. Chodzi o brak uwolnienia cen energii dla gospodarstw domowych, co powoduje ponoszenie dodatkowych obciążeń przez firmy. Brak prywatyzacji przedsiębiorstw energetycznych i handel energią w ramach największych państwowych grup energetycznych - według biznesu - ogranicza konkurencję i zniekształca ceny.

PKPP Lewiatan podkreśla, że w ubiegłym roku w Polsce uchwalono 243 ustawy i ponad 1,4 tys. rozporządzeń.

Obecny na konferencji prasowej wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak zapowiedział, że projekt ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców powinien trafić pod obrady rządu jeszcze przed wakacjami. Dodał, że zakończyły się już w tej sprawie uzgodnienia międzyresortowe.

"Zmierzamy do tego, by poprawić warunki funkcjonowania dla przedsiębiorców i obywateli. Polacy, a przede wszystkim polscy przedsiębiorcy, są odporni na różne rodzaje przeciwności. Pokazują, że nawet w kryzysowych czasach utrzymują pozytywne tempo wzrostu" - podkreślił Pawlak.

Poinformował, że resort gospodarki przygotowuje z firmą doradczą Deloitte raport dotyczący wszelkich obowiązków administracyjnych. "W 500 ustawach naliczyliśmy ponad sześć tysięcy różnego rodzaju obowiązków administracyjnych. Myślę, że bez szkody dla sprawy i funkcjonowania państwa sporą część tych +wynalazków+ można byłoby usunąć" - podkreślił.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA