REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polscy przedsiębiorcy największymi optymistami w regionie

REKLAMA

Prawie 75 proc. polskich szefów firm spodziewa się poprawy stanu naszej gospodarki w ciągu najbliższych sześciu miesięcy - wynika z badania firmy doradczej Deloitte. Eksperci podkreślają, że Polscy przedsiębiorcy są największymi optymistami w regionie.

"Polacy wyróżniali się optymizmem od samego początku kryzysu. Polskie firmy wiedzą, jak reagować w takiej sytuacji. Zareagowały dość klasycznie poprzez restrukturyzację, zmniejszanie zatrudnienia, wstrzymanie inwestycji, jednocześnie nie pożyczając pieniędzy" - powiedział podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami wiceprezes Deloitte Business Consulting Rafał Antczak.

REKLAMA

Dzięki temu - jak dodał - polskie firmy patrzą optymistycznie w przyszłość, a to przekłada się na ich zamiary inwestycyjne.

REKLAMA

Antczak zwrócił uwagę, że 3/4 polskich firm planuje więcej inwestować. "To są jednak cały czas zamierzenia, ponieważ firmy nie chcą zatrudniać nowych osób, ale też nie chcą zwalniać swoich pracowników. W związku z tym będą one chciały zwiększyć swoją rentowność oraz wydajność, a to w konsekwencji przełoży się na inwestycje" - podkreślił. Zaznaczył, że "kluczowym czynnikiem będzie jednak to, czy do Polski napłynie kapitał zagraniczny, który będzie długoterminowo inwestował".

"Jeżeli tak się stanie, to inwestycje ruszą w drugiej połowie tego roku. Chodzi oczywiście o inwestycje, które nie są związane z funduszami unijnymi - bo te w Polsce mają się dobrze" - dodał Antczak.

Z badania Deloitte wynika, że prawie 75 proc. menedżerów największych środkowoeuropejskich firm (z Polski, Czech, Chorwacji, Węgier, Rumunii i Słowacji) ocenia, że nie ma obecnie problemu z otrzymaniem kredytu. Ponad połowa z nich spodziewa się, że w najbliższym roku wzrosną dochody ze sprzedaży, ale nadal nie planuje zwiększenia zatrudnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Najbardziej optymistycznie w przyszłość patrzą menedżerowie z Polski" - podkreślają eksperci Deloitte.

34 proc. polskich firm przewiduje, że zatrudnienie zwiększy się w perspektywie 12 miesięcy, jego spadek przewiduje natomiast 40 proc. badanych.

Wzrostu wydatków na dobra inwestycyjne w ciągu roku spodziewa się 43 proc. polskich przedsiębiorstw, a ich spadku oczekuje 6 proc. naszych firm.

71 proc. polskich menedżerów ocenia optymistycznie perspektywy finansowania swoich firm. Z kolei 89 proc. polskich przedsiębiorstw spodziewa się wzrostu przychodów ze sprzedaży w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

REKLAMA

Antczak ocenił, że na tle regionu Europy Środkowej gorzej wypada Chorwacja. "Jest to mała gospodarka, nastawiona głównie na rynki zagraniczne, w tym m.in. niemieckich turystów. Takie gospodarki, jak chorwacka, radzą sobie nie najlepiej w kryzysie, bo one nie mają rynku wewnętrznego" - podkreślił.

Według Antczaka, sytuacja gospodarcza krajów Europy Środkowej wygląda zdecydowanie lepiej, niż na przykład Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Irlandii i Grecji. "Tam takich nadziei na szybką poprawę nie ma. Natomiast przedsiębiorcy w Europie Środkowej mają coraz większą nadzieję, że poradzą sobie z kryzysem" - wyjaśnił.

Badaniem, które zostało przeprowadzone w dniach 3-26 marca br., zostały objęte Polska, Czechy, Chorwacja, Węgry, Rumunia, Słowacja. Wzięli w nim udział prezesi 200 największych firm z tych krajów.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie interwencyjne 2024 - wnioski i zmiana wysokości

Co to jest świadczenie interwencyjne? Dla kogo zostało przewidziane w 2024 roku? Od kiedy można składać wnioski? Jakie zmiany w wysokości świadczenia interwencyjnego zostały poczynione?

Webinar: Składka zdrowotna przedsiębiorców - jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?

Praktyczny webinar „Składka zdrowotna przedsiębiorców – jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?” poprowadzi Dariusz Suchorowski, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych, ekspert INFORAKADEMII. Podczas webinaru przedstawiona zostanie kwestia rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców po zmianach od stycznia 2025 oraz 2026 roku. Każdy z uczestników otrzyma imienny certyfikat i roczny nielimitowany dostęp do retransmisji webinaru wraz z materiałami dodatkowymi.

Restrukturyzacja coraz popularniejsza. Dane na 2024 rok i prognozy na 2025

Z grudniowego raportu MGBI wynika, że w 2024 r. liczba postępowań restrukturyzacyjnych w Polsce osiągnęła rekordowe wyniki, co pokazuje, że przedsiębiorcy coraz częściej są świadomi, że jest alternatywa dla upadłości. Jakie są prognozy na 2025 rok?

Kto dzisiaj wysyła tradycyjne kartki świąteczne?

Czy w czasach postępującej cyfryzacji przedsiębiorcy wysyłają jeszcze do kontrahentów tradycyjne kartki świąteczne? Czy elektroniczna forma składania życzeń stała się już tak bardzo powszechna, że mało kto pamięta jeszcze o "analogowych" listach?

REKLAMA

Co trzecia firma nie organizuje wigilii ani innych spotkań integracyjnych dla pracowników

Nie tylko korporacje, ale także mikro, małe i średnie firmy przykładają wagę do inicjatyw integracyjnych dla swoich pracowników. Jednak nie wszystkie. W najmniejszych firmach jednak standardem jest brak zarówno firmowych wigilii, jak i spotkań integracyjnych z innej okazji.

Restrukturyzacja a upadłość. Jakie możliwości ma przedsiębiorca w kryzysie [WYWIAD]

Czy wszystkie firmy mogą skorzystać z restrukturyzacji? Czym różni się ona od upadłości? Co w sytuacji, gdy się nie powiedzie? Odpowiedzi na pytania dla Infor.pl udziela Patryk Kruczek, adwokat i doradca restrukturyzacyjny w kancelarii Kruczek+Partnerzy.

Znów mocno rosną składki ZUS: kto ile zapłaci w 2025 roku

Jednym z kluczowych elementów tych kosztów są składki na ZUS. W 2025 roku przedsiębiorców czeka znacząca podwyżka, co wynika ze wzrostu prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Jaki ZUS dla nowych firm w 2025: ile składek płaci się na początku działalności gospodarczej. O ile wyższe składki ZUS dla firm działających już od dawna?

Polska Izba Branży Pogrzebowej: czas skończyć z szarą strefą w branży!

Polska Izba Branży Pogrzebowej: czas skończyć z szarą strefą w branży! Zdaniem prezesa Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Roberta Czyżaka, w branży funeralnej może pracować bez rejestracji nawet ponad 6000 osób.

REKLAMA

Szczęśliwi ludzie robią biznes [WYWIAD]

Rozmowa z Martą Stańczak, prezeską Sodexo, ambasadorką i ekspertką ogólnopolskiej kampanii „Bliżej Siebie”, o zależności między radością z wykonywanej pracy a osiąganiem sukcesu.

Uwaga, ważna zmiana. Od 2025 obowiązuje nowa Polska Klasyfikacja Działalności: PKD 2025

Od stycznia 2025 roku przedsiębiorców w Polsce czeka ważna zmiana. W życie wchodzi nowa Polska Klasyfikacja Działalności (PKD 2025). Dostosowanie działalności firm do nowych kodów będzie kluczowe nie tylko dla zgodności z przepisami, ale także dla lepszego dopasowania biznesu do aktualnych realiów gospodarczych.

REKLAMA