Przedsiębiorcy: plan konsolidacji to ramy bez konkretów
REKLAMA
Oceniając przedstawiony przez premiera plan konsolidacji finansów publicznych Łukasz Adamczyk z Polskiej Rady Biznesu powiedział, że "plan konsolidacji to dokument niekonkretny i nieprecyzyjny". Zaznaczył, że przedsiębiorcy zrzeszeni w Kongresie deklarują współpracę z rządem, by "wypełnić te ramy konkretnymi rozwiązaniami".
REKLAMA
REKLAMA
"Cieszy przyjęta w planie konsolidacji reguła wydatkowa, zapowiedź lepszego zarządzania płynnością w sektorze publicznym, propozycje dotyczące reform emerytalnych" - powiedział Adamczyk. Zaznaczył jednak, że "przedsiębiorcy oczekują w tym zakresie większej determinacji ze strony rządu w sprawie reformy KRUS i rozszerzenia systemu powszechnego systemu ubezpieczenia społecznego".
"Postulujemy stopniowe ograniczenie do niezbędnego minimum wszelkich odstępstw i objęcie wszystkich obywateli jednolitym systemem trójfilarowym. Dzielenie społeczeństwa na grupy zawodowe w ramach systemu emerytalnego jest anachronizmem" - mówili przedsiębiorcy. Zdecydowanie negatywnie ocenili też propozycję resortu pracy ograniczającą udział w przyszłych emeryturach Otwartych Funduszy Emerytalnych na rzecz ZUS. Opowiedzieli się natomiast za przesunięciem wieku emerytalnego z obecnych 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni) na 67 lat dla wszystkich.
Zdaniem członków Kongresu proponowane przez rząd reformy emerytalne nie przygotowują też Polski do czekających nas zmian demograficznych.
REKLAMA
Przedsiębiorcy podkreślali, że po światowym kryzysie Polska ma szansę na wyraźny wzrost gospodarczy. Zaznaczali jednak, że to od rządu zależy jego skala. Przedstawili propozycje, które ich zdaniem umożliwią przedsiębiorcom uzyskiwanie coraz lepszych wyników w biznesie.
Prezydent PKPP Lewiatan Henryka Bochniarz wyjaśniała, że przedsiębiorcy oczekują od rządu, by skuteczniej podejmował działania ograniczające wymogi administracyjne stawiane przed prowadzącymi firmy, czyli deregulację gospodarki. Prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik wskazywał na konieczność wprowadzenia zmian w systemie edukacji tak, by bardziej odpowiadał on potrzebom przedsiębiorców. Członek zarządu polsko-niemieckiej Izby Gospodarczej Christian Schell wskazał na konieczność jak najszybszego przyjęcia przez rząd spójnego programu promocji polskich firm za granicą.
Przewodniczący Kongresu i prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich Andrzej Malinowski poinformował, że w ostatnim tygodniu czerwca zostanie zwołany II Kongres Przedsiębiorczości. Jego tematem przewodnim ma być "Koniec kryzysu - czas na przyśpieszenie. Szanse rozwojowe dla polskiej gospodarki na najbliższe lata".
REKLAMA
REKLAMA