Pracodawcy negatywnie o efektach prac rządu
REKLAMA
Zdaniem eksperta Konfederacji Pracodawców Polskich przedsiębiorcy nie mogą liczyć na funkcjonowanie w przewidywalnym otoczeniu prawnym. W II półroczu 2009 r. rząd zrealizował zaledwie 26 proc. planowanych projektów ustaw. Z zaplanowanych dziesięciu, szczególnie ważnych ze społeczno-gospodarczego punktu widzenia projektów, udało się przyjąć jedynie trzy.
REKLAMA
Firmy widząc efekty prac rządu maja obawy o realizację kolejnych planów legislacyjnych. To jednak nie jedyny problem. Przedsiębiorcy muszą borykać się ponadto z:
• niespójnością prawa,
• niestabilnością prawa,
• wysokim stopniem skomplikowania przepisów,
• zjawiskiem inflacji prawa.
REKLAMA
Przedsiębiorstwa nie są w stanie w takich warunkach planować swojej działalności we właściwy sposób. Problem mają zwłaszcza branże, których funkcjonowanie opiera się o przepisy szczególne, jak np. telekomunikacja, przemysł wydobywczy, czy energetyka.
Wprowadzane nowe przepisy często generują dla firm dodatkowe koszty, co destabilizuje ich plany finansowe. Odbywa się to nie tylko w drodze ustawowej, ale także poprzez wydawanie rozporządzeń - monitorowanie ich wprowadzania do obiegu prawnego jest utrudnione.
Ekspert KPP zwraca ponadto uwagę na brak narzędzi po stronie państwa umożliwiających ocenę skutków tworzonego przez siebie prawa. Temu właśnie służyć miała Ocena Skutków Regulacji i konsultacje społeczne, m.in. z przedsiębiorcami. W rzeczywistości jednak często opinie przedsiębiorców nie są brane pod uwagę.
oprac. Alicja Fal
REKLAMA
REKLAMA