| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zabrakło pieniędzy dla przedsiębiorców starających się o wsparcie innowacyjnych projektów

Zabrakło pieniędzy dla przedsiębiorców starających się o wsparcie innowacyjnych projektów

Są wstępne wyniki ubiegłorocznego konkursu dla firm na wsparcie innowacji. Już wiadomo, że nie wszystkie projekty dostaną dotacje – nawet te najwyżej ocenione.


Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przekazała do Ministerstwa Gospodarki wstępne wyniki ubiegłorocznego konkursu w Działaniu 4.4 w programie Innowacyjna Gospodarka. Chodzi o bardzo popularne dotacje na innowacyjne projekty. Jak wynika z naszych informacji, lista przedsiębiorców, którzy zdobyli maksymalną liczbę punktów, jest bardzo długa.

W zakończonym w październiku konkursie wystartowało ponad 250 małych i średnich przedsiębiorców. Złożyli oni wnioski na łączną kwotę ponad 5 mld zł. Do podziału jest zaledwie 700 mln zł, a firmy, które dostały maksymalną liczbę punktów dla swoich projektów, aplikują o ponad dwa razy tyle kapitału.

Resort gospodarki chciałby ograniczyć liczbę firm, które będą mogły uzyskać wsparcie. Ponieważ wszystkie, które kwalifikują się do otrzymania dotacji, mają identyczną liczbę punktów, zastanawia się nad wprowadzeniem dodatkowego kryterium. Pieniądze zostałyby przekazane na te projekty, które jako pierwsze przeszły pozytywnie ocenę formalną. To rozwiązanie promuje inwestycje, które zostały złożone na początku konkursu (trwał on ponad miesiąc).

Ten pomysł nie podoba się jednak Ministerstwu Rozwoju Regionalnego.

- Nie dostaliśmy jeszcze listy rankingowej z resortu gospodarki, więc nie znamy jej dokładnego kształtu. Jednak wolelibyśmy poszukać dodatkowych pieniędzy dla firm, które zdobyły maksymalną liczbę punktów - mówi jeden z urzędników MRR.

Podobnego zdania jest Michał Gwizda, partner w firmie doradczej Accreo Taxand. Według niego powinny się znaleźć pieniądze dla wszystkich projektów z maksymalną oceną.

Sytuację jednak komplikuje fakt, że w Działaniu 4.4 nie pozostało już zbyt wiele środków. Budżet ostatniego konkursu, który jest zaplanowany na czerwiec, to zaledwie 500 mln zł. Przesunięcie tych środków na potrzeby konkursu z ubiegłego roku i tak nie zaspokoi potrzeb wszystkich firm. Pozbawi też możliwości starania się o dotacje przedsiębiorców, którzy zamierzali to zrobić w tym roku. Niezależnie od tego, co uzgodnią oba resorty, przyznanie dotacji będzie opóźnione.

700 mln zł pula środków do podziału w ubiegłorocznym konkursie w Działaniu 4.4

5 mld zł wartość dotacji, na jakie opiewają wnioski złożone przez przedsiębiorców w tym konkursie

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Martyna Owsiak

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »