REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zabrakło pieniędzy dla przedsiębiorców starających się o wsparcie innowacyjnych projektów

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Są wstępne wyniki ubiegłorocznego konkursu dla firm na wsparcie innowacji. Już wiadomo, że nie wszystkie projekty dostaną dotacje – nawet te najwyżej ocenione.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przekazała do Ministerstwa Gospodarki wstępne wyniki ubiegłorocznego konkursu w Działaniu 4.4 w programie Innowacyjna Gospodarka. Chodzi o bardzo popularne dotacje na innowacyjne projekty. Jak wynika z naszych informacji, lista przedsiębiorców, którzy zdobyli maksymalną liczbę punktów, jest bardzo długa.

REKLAMA

REKLAMA

W zakończonym w październiku konkursie wystartowało ponad 250 małych i średnich przedsiębiorców. Złożyli oni wnioski na łączną kwotę ponad 5 mld zł. Do podziału jest zaledwie 700 mln zł, a firmy, które dostały maksymalną liczbę punktów dla swoich projektów, aplikują o ponad dwa razy tyle kapitału.

Resort gospodarki chciałby ograniczyć liczbę firm, które będą mogły uzyskać wsparcie. Ponieważ wszystkie, które kwalifikują się do otrzymania dotacji, mają identyczną liczbę punktów, zastanawia się nad wprowadzeniem dodatkowego kryterium. Pieniądze zostałyby przekazane na te projekty, które jako pierwsze przeszły pozytywnie ocenę formalną. To rozwiązanie promuje inwestycje, które zostały złożone na początku konkursu (trwał on ponad miesiąc).

Ten pomysł nie podoba się jednak Ministerstwu Rozwoju Regionalnego.

- Nie dostaliśmy jeszcze listy rankingowej z resortu gospodarki, więc nie znamy jej dokładnego kształtu. Jednak wolelibyśmy poszukać dodatkowych pieniędzy dla firm, które zdobyły maksymalną liczbę punktów - mówi jeden z urzędników MRR.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podobnego zdania jest Michał Gwizda, partner w firmie doradczej Accreo Taxand. Według niego powinny się znaleźć pieniądze dla wszystkich projektów z maksymalną oceną.

Sytuację jednak komplikuje fakt, że w Działaniu 4.4 nie pozostało już zbyt wiele środków. Budżet ostatniego konkursu, który jest zaplanowany na czerwiec, to zaledwie 500 mln zł. Przesunięcie tych środków na potrzeby konkursu z ubiegłego roku i tak nie zaspokoi potrzeb wszystkich firm. Pozbawi też możliwości starania się o dotacje przedsiębiorców, którzy zamierzali to zrobić w tym roku. Niezależnie od tego, co uzgodnią oba resorty, przyznanie dotacji będzie opóźnione.

700 mln zł pula środków do podziału w ubiegłorocznym konkursie w Działaniu 4.4

5 mld zł wartość dotacji, na jakie opiewają wnioski złożone przez przedsiębiorców w tym konkursie

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

Weryfikacja kontrahenta na białej liście VAT może być skomplikowana

Przedsiębiorca, aby nie stracić możliwości zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych, musi upewnić się, że w dniu realizacji przelewu konto odbiorcy znajduje się na białej liście VAT. Jednak od tej reguły istnieją pewne wyjątki. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że w sytuacji, gdy przelew jest realizowany przez pośrednika, istotna jest data wydania mu pisemnej dyspozycji przelewu. Przepisy jednoznacznie wskazują na konieczność weryfikacji rachunku w wykazie "na dzień zlecenia przelewu". 

REKLAMA