REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urząd pracy zapłaci starszym biznesmenom za szkolenie

Paweł Jakubczak
Paweł Jakubczak

REKLAMA

Osoby powyżej 45 lat, które prowadzą firmy, będą mogły uzyskać z urzędu pracy nisko oprocentowaną pożyczkę. Z tych pieniędzy zapłacą za udział w szkoleniu lub za studia podyplomowe.

zmiana PRAWa

REKLAMA

Osoby, które ukończyły 45 lat i prowadzą działalność gospodarczą, po zarejestrowaniu się w urzędzie pracy jako poszukujące pracy będą mogły się ubiegać o sfinansowanie z Funduszu Pracy (FP) szkolenia czy studiów podyplomowych. Obecnie z takiej możliwości mogą korzystać tylko pracownicy i osoby powyżej 45 lat, które wykonują inną pracę zarobkową.

Nowy przepis o szkoleniach dla biznesmenów wprowadza projekt ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Znajduje się on w konsultacjach społecznych.

REKLAMA

Zgodnie z nim osoby prowadzące działalność gospodarczą będą mogły otrzymać na szkolenie albo studia podyplomowe kwotę odpowiadającą maksymalnie trzem średnim pensjom (obecnie płaca ta wynosi 3113,86 zł). Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu będą one mogły podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, a także uzyskać nowe. Nie oznacza to jednak, że z FP zostanie sfinansowane każde szkolenie.

- Zapłacimy tylko za takie, które jest związane z prowadzoną przez zainteresowanego działalnością gospodarczą - tłumaczy Iwona Trzcińska, kierowniczka Działu Rynku Pracy z urzędu Pracy m.st. Warszawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Biznesmeni braliby udział w szkoleniu (w formie kursu) realizowanym według planu nauczania obejmującym przeciętnie nie mniej niż 30 godzin zegarowych w tygodniu. To oznacza, że mogłoby ono trwać np. sześć godzin przez pięć dni w tygodniu.

- Osobom prowadzącym działalność nie powinno sprawić kłopotu wygospodarowanie tygodnia na szkolenie - uważa Iwona Bylicka z Powiatowego Urzędu Pracy w Koszalinie. Szkolenie mogłoby trwać do sześciu miesięcy, ale w sytuacjach uzasadnionych programem szkolenia w danym zawodzie czas ten będzie mógł być wydłużony do 12 miesięcy. W przypadku osób bez kwalifikacji zawodowych szkolenie potrwa do 12 miesięcy, ale nie dłużej niż dwa lata (jeżeli tak zaplanowany jest przebieg konkretnego kursu).

Doktor Marek Rymsza z Instytutu Spraw Publicznych jest zdecydowanym zwolennikiem podnoszenia kompetencji za pieniądze z FP przez osoby, które mają więcej niż 45 lat, prowadzą działalność gospodarczą i poszukują pracy.

- To będą znacznie bardziej efektywnie wydane pieniądze na szkolenia niż w przypadku bezrobotnych - mówi Marek Rymsza.

Tłumaczy, że w przypadku tych ostatnich wiedza i umiejętności zdobyty w trakcie szkoleń mają niewielki wpływ na znalezienie przez nich zatrudnienia.

W projekcie przewiduje się także możliwość zaciągania pożyczek na szkolenia z Funduszu Pracy przez osoby, które ukończyły 45 lat i prowadzą biznes. Starosta będzie mógł maksymalnie pożyczyć takiej osobie kwotę odpowiadającą 400 proc. przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu podpisania umowy pożyczki. Tak samo jak w przypadku darmowego szkolenia jego cel musi być związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Pożyczka byłaby nieoprocentowana, a okres jej spłaty nie mógłby przekroczyć 18 miesięcy od ustalonego w umowie dnia zakończenia szkolenia.

367,5 mln zł w 2010 roku jest przeznaczonych w Funduszu Pracy na sfinansowanie szkoleń

Paweł Jakubczak

pawel.jakubczak@infor.pl

 

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA

Prawdziwa rewolucja w prawie i ulga dla przedsiębiorców: Maksymalnie 6 dni w roku na kontrole w firmach

To ma być prawdziwa rewolucja w prawie gospodarczym, ale nie tylko. Deregulacja obejmująca uproszczenie działalności gospodarczej i prowadzenie firmy w Polsce ma objąć całe otoczenie prawne biznesu. Na początek zmiany w kontrolach, które w obecnym kształcie dezorganizują funkcjonowanie firm, pochłaniają czas i koszty a dodatkowo stresują właścicieli i pracowników.

Przedsiębiorczość kobiet w praktyce. Parytety i reprezentacja kobiet w biznesie, luka płacowa i jawność wynagrodzeń [Wywiad]

O problemach polskich przedsiębiorców, w tym kobiet prowadzących własną firmę, o parytetach i reprezentacji kobiet w biznesie, luce płacowej i nowych przepisach w tym zakresie – rozmawiamy z Dominiką Reich, przedsiębiorczynią, członkinią Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku oraz jedyną przedstawicielką województwa podlaskiego w Stowarzyszeniu Sommelierów Polskich.

Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

REKLAMA

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

REKLAMA