| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Małym i średnim firmom będzie łatwiej o pieniądze z UE

Małym i średnim firmom będzie łatwiej o pieniądze z UE

W marcu rozpocznie się rywalizacja o unijne dotacje na szkolenia pracowników. Na preferencje w tym roku mogą liczyć przedsiębiorcy z sektora MSP.


Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosi w marcu konkurs, w którym przyzna dotacje na projekty tzw. szkoleń zamkniętych, tj. przygotowanych na potrzeby konkretnej firmy. Nowością będzie promowanie przez PARP szkoleń adresowanych w całości do pracowników średnich przedsiębiorstw i współpracujących z nimi małych firm. Za taki projekt będzie można otrzymać w konkursie dodatkowe punkty.

Zdaniem ekspertów, nie powstanie ich dużo, ponieważ PARP z założenia przyznaje wsparcie tylko firmom ponadregionalnym, które mają oddziały w co najmniej dwóch województwach.

- Można się spodziewać, że z tych preferencji skorzystają głównie firmy sieciowe średniej wielkości, np. przedsiębiorstwa handlowe, które kooperują z wieloma małymi podmiotami - uważa Piotr Piasecki, ekspert rynku szkoleń.

Marzena Chmielewska z PKKP Lewiatan mówi, że to dobrze, że PARP preferuje firmy rzadziej inwestujące w rozwój kadr.

Podobnie jak w ubiegłym roku, dodatkowe punkty otrzymają też firmy, które chcą szkolić starszych pracowników.

Przedsiębiorca otrzymujący pomoc szkoleniową w 2010 roku będzie musiał być partnerem bądź liderem w projekcie. Jak mówi Piotr Piasecki, zdarzały się przypadki takich szkoleń zamkniętych, w których przedsiębiorcy w ogóle nie byli angażowani. Firmy szkoleniowe pisały dla nich wniosek i określały potrzeby szkoleniowe, jednak przed lub w trakcie realizacji szkoleń przedsiębiorca z nich rezygnował albo wprowadzał znaczącą zmianę. Wojciech Szajnar, dyrektor Zespołu Instrumentów Szkoleniowych w PARP, podkreśla, że teraz, aby tego uniknąć, przedsiębiorca będzie podpisywał z firmą szkoleniową umowę partnerską i będzie ponosić współodpowiedzialność za realizację projektu.

Łączny budżet na szkolenia i studia podyplomowe w 2010 roku wyniesie 400 mln zł.

Beata Lisowska

beata.lisowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »