REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Małym i średnim firmom będzie łatwiej o pieniądze z UE

Beata Lisowska
Beata Lisowska

REKLAMA

W marcu rozpocznie się rywalizacja o unijne dotacje na szkolenia pracowników. Na preferencje w tym roku mogą liczyć przedsiębiorcy z sektora MSP.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosi w marcu konkurs, w którym przyzna dotacje na projekty tzw. szkoleń zamkniętych, tj. przygotowanych na potrzeby konkretnej firmy. Nowością będzie promowanie przez PARP szkoleń adresowanych w całości do pracowników średnich przedsiębiorstw i współpracujących z nimi małych firm. Za taki projekt będzie można otrzymać w konkursie dodatkowe punkty.

REKLAMA

Zdaniem ekspertów, nie powstanie ich dużo, ponieważ PARP z założenia przyznaje wsparcie tylko firmom ponadregionalnym, które mają oddziały w co najmniej dwóch województwach.

- Można się spodziewać, że z tych preferencji skorzystają głównie firmy sieciowe średniej wielkości, np. przedsiębiorstwa handlowe, które kooperują z wieloma małymi podmiotami - uważa Piotr Piasecki, ekspert rynku szkoleń.

Marzena Chmielewska z PKKP Lewiatan mówi, że to dobrze, że PARP preferuje firmy rzadziej inwestujące w rozwój kadr.

Podobnie jak w ubiegłym roku, dodatkowe punkty otrzymają też firmy, które chcą szkolić starszych pracowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorca otrzymujący pomoc szkoleniową w 2010 roku będzie musiał być partnerem bądź liderem w projekcie. Jak mówi Piotr Piasecki, zdarzały się przypadki takich szkoleń zamkniętych, w których przedsiębiorcy w ogóle nie byli angażowani. Firmy szkoleniowe pisały dla nich wniosek i określały potrzeby szkoleniowe, jednak przed lub w trakcie realizacji szkoleń przedsiębiorca z nich rezygnował albo wprowadzał znaczącą zmianę. Wojciech Szajnar, dyrektor Zespołu Instrumentów Szkoleniowych w PARP, podkreśla, że teraz, aby tego uniknąć, przedsiębiorca będzie podpisywał z firmą szkoleniową umowę partnerską i będzie ponosić współodpowiedzialność za realizację projektu.

Łączny budżet na szkolenia i studia podyplomowe w 2010 roku wyniesie 400 mln zł.

Beata Lisowska

beata.lisowska@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

REKLAMA

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

REKLAMA

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

REKLAMA