Pracodawcy nie chcą wolnego w Święto Trzech Króli
REKLAMA
Platforma Obywatelska złożyła w Sejmie projekt ustanawiający Święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy. Chce również usunięcia zapisu nakładającego na pracodawcę obowiązek oddawania pracownikom dnia wolnego w zamian za święto przypadające w sobotę. Przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych deklarują gotowość poparcia projektu PO.
REKLAMA
REKLAMA
Jeden dodatkowy dzień wolny od pracy to około 4 mld zł PKB mniej i poważny uszczerbek dla niejednego przedsiębiorstwa. Sprzeciwiają się temu organizacje skupiające pracodawców. Zdaniem PKPP Lewiatan firmy, głównie z sektora handlu, poniosą zbyt duże straty. Staniemy się mniej konkurencyjni i atrakcyjni inwestycyjnie oraz spadnie zatrudnienie, co w obecnej sytuacji gospodarczej jest bardzo niepokojące.
Polska jest jednym z najbiedniejszych członków Unii Europejskiej i zalicza się do krajów o największej liczbie dni świątecznych w roku. Chcąc zmniejszyć dystans do krajów lepiej rozwiniętych nie możemy pozwolić sobie na wprowadzenie dodatkowych dni wolnych od pracy - uważa Konfederacja Pracodawców Polskich.
REKLAMA
Ponadto Trzech Króli przypada na 6 stycznia i pozostaje w sąsiedztwie świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. Dlatego przy specyficznym ułożeniu się dni będzie można łatwo przedłużyć sobie urlop nawet do 2 tygodni. Tak długa przerwa w pracy oraz ogólne „rozluźnienie”, jakie panuje wśród pracowników w czasie tzw. długich weekendów może przynieść negatywne, odczuwalne dla całej gospodarki, skutki.
Należy przy tym pamiętać, że pracodawcy mogą indywidualnie ustanowić w firmie Święto Trzech Króli dniem wolnym, bądź ograniczyć czas pracy w tym dniu, aby umożliwić pracownikom udział w Mszy Świętej. Pracownik może również, na podstawie rozporządzenia Ministrów Pracy i Polityki Socjalnej oraz Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 1999 r. w sprawie zwolnień od pracy lub nauki osób należących do kościołów i innych związków wyznaniowych w celu obchodzenia świąt religijnych nie będących dniami ustawowo wolnymi od pracy, wystąpić do pracodawcy z prośbą o zwolnienie w takim dniu. Pracodawca zawiadamia wówczas pracownika o warunkach odpracowania zwolnienia nie później niż 3 dni przed dniem zwolnienia.
W Polsce do 1960 r. Dzień Trzech Króli był obchodzony jako święto i dzień wolny od pracy. Ustawą z dnia 16 listopada 1960 r. święto to zostało zlikwidowane.
Alicja Fal
mojafirma.infor.pl/KPP/PKPP Lewiatan
REKLAMA
REKLAMA