REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrola jakości materiałów także u importera i sprzedawcy

Daria Stojak

REKLAMA

Nadzór budowlany skontroluje wyroby znajdujące się nie tylko u producenta, lecz także u importera i sprzedawcy. Kontrolerzy będą mogli nakazać wycofanie z obrotu wadliwego wyrobu.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Eliminowanie z rynku wyrobów budowlanych o gorszych właściwościach niż deklarowane w dokumentach i lepsza ochrona konsumentów użytkujący obiekty budowlane to najważniejsze zmiany w ustawie o wyrobach budowlanych, przyjęte przez Radę Ministrów. Projekt przygotowało Ministerstwo Infrastruktury. Zakłada on, że wyroby budowlane będą kontrolowane na każdym etapie obrotu, nawet u importera i sprzedawcy.

- Obecne regulacje sprzyjają nadużyciom, zwłaszcza ze strony importerów. Oferują oni bowiem wyroby firm z zagranicy, które świadomie zaniżają jakość produktu, uzyskując w ten sposób zabójcze dla konkurencji ceny - mówi Roman Nowicki, przewodniczący Kongresu Budownictwa.

W efekcie liczba wyrobów niespełniających deklarowanych parametrów jest coraz większa.

Po nowelizacji organy nadzoru uzyskają możliwość poddania badaniom kontrolnym wyrobu budowlanego w celu ustalenia, czy rzeczywiście posiada on deklarowane przez producenta właściwości użytkowe. Obecnie nie ma możliwości przeprowadzenia badań kontrolnych, jeżeli z przedstawionych dokumentów związanych z oceną zgodności wynika, że wyrób spełnia wymagania określone ustawą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Dodatkowe obowiązki otrzyma sprzedawca wyrobu budowlanego, jeżeli producent lub importer tego wyrobu ma siedzibę poza terytorium Polski - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Gdyby inspektorzy stwierdzili, że wyrób nie spełnia wymagań, to sprzedawca otrzyma zakaz dalszego obrotu takimi produktami.

Dziś za wprowadzanie do obrotu nieprawidłowo oznakowanego wyrobu budowlanego lub produktu, który nie nadaje się do stosowania przy wykonywaniu robót budowlanych, grozi kara grzywny do 100 tysięcy złotych. Po nowelizacji takie działanie będzie już nie wykroczeniem, ale przestępstwem, a dotychczasowa grzywna wzrośnie do maksymalnie 720 tysięcy złotych.

Buble budowlane pod surowym nadzorem

Tak jest

• wyrób budowlany nie może zostać kontrolowany, jeżeli z dokumentów wynika, że spełnia on wymogi ustawowe

kontrola obejmuje jedynie wyroby znajdujące się u producenta

• złe znakowanie wyrobów budowlanych jest wykroczeniem, za które grozi do 100 tysięcy złotych grzywny.

Tak będzie

• możliwa będzie kontrola wyrobu budowlanego w celu ustalenia, czy posiada on deklarowane właściwości użytkowe

• kontrola obejmie wyroby u producenta, sprzedawcy i importera

• złe znakowanie wyrobów budowlanych będzie przestępstwem, za które grozi od 100 złotych do 720 tysięcy złotych grzywny

Daria Stojak

daria.stojak@infor.pl

Podstawa prawna

Ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych (Dz.U. nr 92, poz. 881 z późn. zm.).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA