| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorca łatwiej przekształci swoją firmę w spółkę kapitałową

Przedsiębiorca łatwiej przekształci swoją firmę w spółkę kapitałową

Przekształcenie przedsiębiorcy – osoby fizycznej w spółkę kapitałową nie spowoduje utraty przywilejów, praw i obowiązków. Zachowana zostanie ciągłość zezwoleń, koncesji i ulg, które przyznano firmie przed zmianami.


ZMIANA PRAWA

Osoba fizyczna prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą będzie mogła przekształcić swój biznes w spółkę kapitałową, a więc spółkę z ograniczoną odpowiedzialności i spółkę akcyjną.

Taka możliwość powstanie dzięki zmianom w kodeksie spółek handlowych, które zaproponowało Ministerstwo Gospodarki w skierowanym do społecznych konsultacji projekcie ustawy o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.

Po wejściu w życie nowych przepisów przekształcenie nastąpi na zasadzie tzw. sukcesji uniwersalnej. Na powstałą spółkę przejdą więc wszelkie przywileje, prawa i obowiązki, które wcześniej przysługiwały przedsiębiorcy przekształconemu.

Zostanie zachowana ciągłość m.in. zezwoleń, koncesji czy ulg, które przyznano przedsiębiorcy, przed jego przekształceniem w spółkę - wymieniają autorzy projektu.

Przedsiębiorca przekształcony będzie też odpowiadał za szkody wyrządzone działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem, chyba że nie ponosi winy. Za zobowiązania przedsiębiorcy powstałe przed dniem przekształcenia będzie od odpowiadał przez okres trzech lat, licząc od dnia przekształcenia.

Przekształcenie nastąpi z chwilą wpisu spółki do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Właściwy organ ewidencyjny z urzędu wykreśli wówczas przedsiębiorcę przekształconego z ewidencji działalności gospodarczej.

Natomiast przedsiębiorca prowadzący wcześniej jednoosobową działalność gospodarczą stanie się z dniem przekształcenia wspólnikiem powstałej w ten sposób spółki.

Projekt przewiduje, że aby doszło do przekształcenia, konieczne będzie najpierw sporządzenie planu przekształcenia przedsiębiorcy w formie aktu notarialnego oraz złożenie, w tej samej formie, oświadczenia o przekształceniu.

To ostatnie powinno określać typ spółki, w jaki przedsiębiorca chce przekształcić swój biznes, wysokość kapitału zakładowego, a także nazwiska i imiona członków zarządu spółki przekształconej. Aby nowa firma mogła ruszyć, trzeba też będzie powołać członków jej organów oraz podpisać akt założycielki (statut) spółki.

Daria Stojak

daria.stojak@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PORTA KMI POLAND

jest liderem wśród producentów skrzydeł i ościeżnic drzwiowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »