Przedsiębiorca łatwiej przekształci swoją firmę w spółkę kapitałową
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
REKLAMA
Osoba fizyczna prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą będzie mogła przekształcić swój biznes w spółkę kapitałową, a więc spółkę z ograniczoną odpowiedzialności i spółkę akcyjną.
Taka możliwość powstanie dzięki zmianom w kodeksie spółek handlowych, które zaproponowało Ministerstwo Gospodarki w skierowanym do społecznych konsultacji projekcie ustawy o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.
Po wejściu w życie nowych przepisów przekształcenie nastąpi na zasadzie tzw. sukcesji uniwersalnej. Na powstałą spółkę przejdą więc wszelkie przywileje, prawa i obowiązki, które wcześniej przysługiwały przedsiębiorcy przekształconemu.
Zostanie zachowana ciągłość m.in. zezwoleń, koncesji czy ulg, które przyznano przedsiębiorcy, przed jego przekształceniem w spółkę - wymieniają autorzy projektu.
REKLAMA
Przedsiębiorca przekształcony będzie też odpowiadał za szkody wyrządzone działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem, chyba że nie ponosi winy. Za zobowiązania przedsiębiorcy powstałe przed dniem przekształcenia będzie od odpowiadał przez okres trzech lat, licząc od dnia przekształcenia.
Przekształcenie nastąpi z chwilą wpisu spółki do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Właściwy organ ewidencyjny z urzędu wykreśli wówczas przedsiębiorcę przekształconego z ewidencji działalności gospodarczej.
Natomiast przedsiębiorca prowadzący wcześniej jednoosobową działalność gospodarczą stanie się z dniem przekształcenia wspólnikiem powstałej w ten sposób spółki.
Projekt przewiduje, że aby doszło do przekształcenia, konieczne będzie najpierw sporządzenie planu przekształcenia przedsiębiorcy w formie aktu notarialnego oraz złożenie, w tej samej formie, oświadczenia o przekształceniu.
To ostatnie powinno określać typ spółki, w jaki przedsiębiorca chce przekształcić swój biznes, wysokość kapitału zakładowego, a także nazwiska i imiona członków zarządu spółki przekształconej. Aby nowa firma mogła ruszyć, trzeba też będzie powołać członków jej organów oraz podpisać akt założycielki (statut) spółki.
Daria Stojak
daria.stojak@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA