REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 1 stycznia 2010 r. zmienią się formularze i kody ubezpieczeniowe

Joanna Kalinowska
Beata Wróblewska

REKLAMA

Od 1 stycznia 2010 r. zacznie obowiązywać rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. Wprowadza ono istotne zmiany w zasadach wypełniania dokumentów ubezpieczeniowych. Zmienią się zarówno wzory druków ubezpieczeniowych (zgłoszeniowych i rozliczeniowych), jak i kody wykorzystywane do ich wypełnienia.

Nowe rozporządzenie w sprawie dokumentów ubezpieczeniowych zawiera 18 załączników. Pierwszych 16 załączników to zaktualizowane wzory dotychczas stosowanych dokumentów ubezpieczeniowych. Zostały w nich wprowadzone zmiany polegające na likwidacji niepotrzebnych pól, które nie były brane pod uwagę przy weryfikacji dokumentów przez ZUS. Powodem zmian było również umożliwienie prawidłowego sporządzania dokumentów po wejściu w życie przepisów, które wprowadziły m.in.:

REKLAMA

• obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia wypadkowego wszystkich zleceniobiorców podlegających ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym od 1 stycznia 2010 r.,

• obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych za pracowników pracujących w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze od 1 stycznia 2010 r.,

• możliwość zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej (od 20 września 2008 r.).

REKLAMA

Załącznik nr 17 do nowego rozporządzenia w sprawie dokumentów ubezpieczeniowych to wzór nowego dokumentu o symbolu ZUS ZSWA, który będzie służył do zgłoszenia lub korekty danych osób wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ostatni, 18. załącznik do nowego rozporządzenia zawiera kody wykorzystywane do wypełniania dokumentów ubezpieczeniowych. Zmiany w tym załączniku dotyczą przede wszystkim kodów tytułu ubezpieczenia. Część z dotychczas stosowanych przestanie bowiem obowiązywać od 1 stycznia 2010 r., a część zmieni swój opis. Przedstawiamy zestawienie zmian w kodach.

Zmiany w kodach tytułu ubezpieczenia

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Nowe rozporządzenie wprowadza nowe kody przyczyny wyrejestrowania w związku z zawieszeniem wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej:

• kod 210 - z którym będzie trzeba wyrejestrować płatnika składek,

• kod 700 - z którym płatnik będzie wyrejestrowywał ubezpieczonego.

W nowym rozporządzeniu nie ma ponadto części XIII, która określała „Kod choroby”. Takiego kodu nie wykazuje się już bowiem w ZUS RSA.

Od kiedy nowe druki

W styczniu 2010 r. ZUS udostępni nową wersję programu Płatnik, która będzie uwzględniać zmiany wprowadzone rozporządzeniem w sprawie dokumentów i kodów ubezpieczeniowych. Nowe wzory dokumentów ubezpieczeniowych należy stosować od 1 stycznia 2010 r. Jedynie przy rozliczaniu w styczniu 2010 r. składek za grudzień 2009 r. można korzystać z obecnie obowiązującej wersji programu Płatnik (7.03.001 lub 7.03.002).

Ważne!

Składki za grudzień 2009 r. można rozliczyć na drukach obowiązujących do końca 2009 r., w dotychczasowej wersji programu Płatnik.

Płatnicy składek, którzy składają w ZUS dokumenty ubezpieczeniowe w formie papierowej (tj. rozliczają składki za nie więcej niż 5 ubezpieczonych), mogą korzystać z dotychczasowych formularzy do czasu wyczerpania ich zapasów - poza drukami ZUS RSA i ZUS DRA. Dotychczasowe druki ZUS RSA i ZUS DRA mogą wykorzystać wyłącznie do rozliczenia składek i świadczeń za grudzień 2009 r. w styczniu 2010 r. Płatnicy ci będą ponadto mogli składać dokumenty rozliczeniowe zarówno na formularzach udostępnianych przez ZUS, jak i na wydrukach tych formularzy udostępnionych przez ZUS na stronie internetowej.

Konieczna weryfikacja numerów PESEL

Począwszy od 1 stycznia 2010 r. wszystkie dokumenty sporządzone za ubezpieczonego będącego obywatelem Polski muszą zawierać prawidłowy numer PESEL. Brak bądź niepoprawny numer PESEL uniemożliwi przekazanie dokumentu do ZUS.

Niemożliwe będzie również wysłanie dokumentu ZUS ZCNA, który będzie zawierał:

• PESEL członka rodziny zgłaszanego do ubezpieczenia zdrowotnego taki sam jak PESEL osoby zgłaszającej tego członka rodziny do ubezpieczenia, oraz

• zgłoszenie bądź wyrejestrowanie więcej niż jednego członka rodziny z tym samym numerem PESEL.

W związku z tym płatnicy, w celu uniknięcia problemów z wysyłką dokumentów do ZUS, powinni uzupełnić kartoteki ubezpieczonych w programie Płatnik o poprawny nr PESEL oraz zweryfikować kartoteki ubezpieczonych do końca grudnia 2009 r.

• rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów - Dz.U. Nr 186, poz. 1444

• art. 35-39 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych - Dz.U. Nr 237, poz. 1656

• art. 12 i 36a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 71, poz. 609

Beata Wróblewska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Joanna Kalinowska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA