reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Więcej obowiązków dla sprzedawców olejów

Więcej obowiązków dla sprzedawców olejów

Sprzedawca będzie zobowiązany do umieszczania w miesięcznym zestawieniu oświadczeń o przeznaczeniu oleju opałowego dodatkowych danych.


MAGDALENA MAJKOWSKA

Obowiązek uzyskiwania oświadczeń o przeznaczeniu oleju opałowego jako warunek stosowania niskich stawek akcyzy jest dużym problemem dla sprzedawców. Z czego wynikają trudności?

WOJCIECH KOTALA*

Nowa ustawa akcyzowa, która weszła w życie w marcu 2009 r., zwiększyła rygory w tym zakresie. Objęto obowiązkiem uzyskiwania oświadczeń ciężkie oleje opałowe (np. mazut). Dodatkowo wprowadzono wymogi praktycznie niemożliwe do spełnienia przez przedsiębiorców.

Jakie to są wymogi?

Chodzi o obowiązek wpisywania na oświadczeniu dokładnej ilości nabywanego oleju. Problem w tym, że oświadczenie musi być złożone i być w posiadaniu sprzedawcy produktu, już w momencie, gdy realizowana jest dostawa, czyli gdy wydawany jest olej. Tymczasem dopiero po zakończeniu wydawania oleju, tj. po napełnieniu cysterny lub napełnieniu zbiornika przydomowego, ilość ta jest dokładnie znana. Ilości nabywanego oleju nie można więc dokładnie określić przed zrealizowaniem dostawy.

Ponadto, jeżeli sprzedawca spóźni się ze złożeniem do urzędu celnego miesięcznego zestawienia uzyskanych oświadczeń, to powinien zapłacić akcyzę (różnicę pomiędzy stawką obniżoną a wysoką stawką sankcyjną) od całości dostaw oleju dokonanych w tym miesiącu.

Czy można poprawić przepisy o oświadczeniach?

Ustawodawca powinien wprowadzić np. możliwość składania oświadczeń w formie elektronicznej, lub opracować inne metody kontroli przeznaczenia oleju opałowego. Metody takie powinny koncentrować się na kontroli wykorzystania oleju u nabywców, a nie nakładaniu wymogów formalnych na sprzedawców.

W planowanej na 2010 rok nowelizacji ustawy akcyzowej nie ma takich rozwiązań, są za to kolejne wymogi związane z uzyskiwaniem oświadczeń. Na co powinni przygotować się przedsiębiorcy?

Projekt zmian do ustawy akcyzowej z 18 września 2009 r., niestety, nie tylko nie wprowadza rozwiązań ułatwiających działalność firmom handlującym olejem opałowym, ale zakłada zwiększenie rygorów akcyzowych takiej działalności. Na oświadczeniach firm i osób prowadzących działalność gospodarczą ma być umieszczany dodatkowo NIP i REGON. Z kolei oświadczenia osób fizycznych będą musiały zawierać NIP i PESEL. Wszystkie te dodatkowe dane będą musiały być raportowane w zestawieniu oświadczeń, jakie sprzedawca musi przekazywać do urzędu celnego.

Fot. Marek Matusiak

*Wojciech Kotala

doradca podatkowy w Kancelarii DLA Piper

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama