REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Więcej obowiązków dla sprzedawców olejów

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Sprzedawca będzie zobowiązany do umieszczania w miesięcznym zestawieniu oświadczeń o przeznaczeniu oleju opałowego dodatkowych danych.

MAGDALENA MAJKOWSKA

REKLAMA

Obowiązek uzyskiwania oświadczeń o przeznaczeniu oleju opałowego jako warunek stosowania niskich stawek akcyzy jest dużym problemem dla sprzedawców. Z czego wynikają trudności?

WOJCIECH KOTALA*

Nowa ustawa akcyzowa, która weszła w życie w marcu 2009 r., zwiększyła rygory w tym zakresie. Objęto obowiązkiem uzyskiwania oświadczeń ciężkie oleje opałowe (np. mazut). Dodatkowo wprowadzono wymogi praktycznie niemożliwe do spełnienia przez przedsiębiorców.

Jakie to są wymogi?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Chodzi o obowiązek wpisywania na oświadczeniu dokładnej ilości nabywanego oleju. Problem w tym, że oświadczenie musi być złożone i być w posiadaniu sprzedawcy produktu, już w momencie, gdy realizowana jest dostawa, czyli gdy wydawany jest olej. Tymczasem dopiero po zakończeniu wydawania oleju, tj. po napełnieniu cysterny lub napełnieniu zbiornika przydomowego, ilość ta jest dokładnie znana. Ilości nabywanego oleju nie można więc dokładnie określić przed zrealizowaniem dostawy.

Ponadto, jeżeli sprzedawca spóźni się ze złożeniem do urzędu celnego miesięcznego zestawienia uzyskanych oświadczeń, to powinien zapłacić akcyzę (różnicę pomiędzy stawką obniżoną a wysoką stawką sankcyjną) od całości dostaw oleju dokonanych w tym miesiącu.

Czy można poprawić przepisy o oświadczeniach?

Ustawodawca powinien wprowadzić np. możliwość składania oświadczeń w formie elektronicznej, lub opracować inne metody kontroli przeznaczenia oleju opałowego. Metody takie powinny koncentrować się na kontroli wykorzystania oleju u nabywców, a nie nakładaniu wymogów formalnych na sprzedawców.

W planowanej na 2010 rok nowelizacji ustawy akcyzowej nie ma takich rozwiązań, są za to kolejne wymogi związane z uzyskiwaniem oświadczeń. Na co powinni przygotować się przedsiębiorcy?

Projekt zmian do ustawy akcyzowej z 18 września 2009 r., niestety, nie tylko nie wprowadza rozwiązań ułatwiających działalność firmom handlującym olejem opałowym, ale zakłada zwiększenie rygorów akcyzowych takiej działalności. Na oświadczeniach firm i osób prowadzących działalność gospodarczą ma być umieszczany dodatkowo NIP i REGON. Z kolei oświadczenia osób fizycznych będą musiały zawierać NIP i PESEL. Wszystkie te dodatkowe dane będą musiały być raportowane w zestawieniu oświadczeń, jakie sprzedawca musi przekazywać do urzędu celnego.

Fot. Marek Matusiak

*Wojciech Kotala

doradca podatkowy w Kancelarii DLA Piper

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

  Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

  Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

  Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

  "DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

  Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  REKLAMA

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  REKLAMA

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA