Więcej obowiązków dla sprzedawców olejów
REKLAMA
MAGDALENA MAJKOWSKA
REKLAMA
Obowiązek uzyskiwania oświadczeń o przeznaczeniu oleju opałowego jako warunek stosowania niskich stawek akcyzy jest dużym problemem dla sprzedawców. Z czego wynikają trudności?
WOJCIECH KOTALA*
Nowa ustawa akcyzowa, która weszła w życie w marcu 2009 r., zwiększyła rygory w tym zakresie. Objęto obowiązkiem uzyskiwania oświadczeń ciężkie oleje opałowe (np. mazut). Dodatkowo wprowadzono wymogi praktycznie niemożliwe do spełnienia przez przedsiębiorców.
Jakie to są wymogi?
REKLAMA
Chodzi o obowiązek wpisywania na oświadczeniu dokładnej ilości nabywanego oleju. Problem w tym, że oświadczenie musi być złożone i być w posiadaniu sprzedawcy produktu, już w momencie, gdy realizowana jest dostawa, czyli gdy wydawany jest olej. Tymczasem dopiero po zakończeniu wydawania oleju, tj. po napełnieniu cysterny lub napełnieniu zbiornika przydomowego, ilość ta jest dokładnie znana. Ilości nabywanego oleju nie można więc dokładnie określić przed zrealizowaniem dostawy.
Ponadto, jeżeli sprzedawca spóźni się ze złożeniem do urzędu celnego miesięcznego zestawienia uzyskanych oświadczeń, to powinien zapłacić akcyzę (różnicę pomiędzy stawką obniżoną a wysoką stawką sankcyjną) od całości dostaw oleju dokonanych w tym miesiącu.
Czy można poprawić przepisy o oświadczeniach?
Ustawodawca powinien wprowadzić np. możliwość składania oświadczeń w formie elektronicznej, lub opracować inne metody kontroli przeznaczenia oleju opałowego. Metody takie powinny koncentrować się na kontroli wykorzystania oleju u nabywców, a nie nakładaniu wymogów formalnych na sprzedawców.
W planowanej na 2010 rok nowelizacji ustawy akcyzowej nie ma takich rozwiązań, są za to kolejne wymogi związane z uzyskiwaniem oświadczeń. Na co powinni przygotować się przedsiębiorcy?
Projekt zmian do ustawy akcyzowej z 18 września 2009 r., niestety, nie tylko nie wprowadza rozwiązań ułatwiających działalność firmom handlującym olejem opałowym, ale zakłada zwiększenie rygorów akcyzowych takiej działalności. Na oświadczeniach firm i osób prowadzących działalność gospodarczą ma być umieszczany dodatkowo NIP i REGON. Z kolei oświadczenia osób fizycznych będą musiały zawierać NIP i PESEL. Wszystkie te dodatkowe dane będą musiały być raportowane w zestawieniu oświadczeń, jakie sprzedawca musi przekazywać do urzędu celnego.
Fot. Marek Matusiak
*Wojciech Kotala
doradca podatkowy w Kancelarii DLA Piper
REKLAMA
REKLAMA