| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Znikną protesty od przegranych przetargów

Znikną protesty od przegranych przetargów

Likwidacja możliwości składania protestów zdecydowanie przyspieszy inwestycje. Jednocześnie przedsiębiorcy stracą prosty sposób odwołania od przegranych przetargów.

W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął nowelizację ustawy o zamówieniach publicznych, która znosi możliwość składania protestów od przegranych przetargów. Skuteczność rozstrzygania tej formy odwoławczej okazała się w praktyce niewielka, gdyż zamawiający niechętnie przyznają się do naruszania przepisów. Niemożliwa była obiektywna i prawidłowa ocena zgodności postępowania z przepisami ustawy, a samo postępowanie ulegało niepotrzebnemu wydłużaniu, stąd decyzja o likwidacji protestów.


Skutek przynosi dopiero odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO), która to forma po zniesieniu protestów stanie się pierwszym środkiem  odwoławczym. Niestety wiąże się to z obowiązkiem uiszczania wpisu.


W konsekwencji mali przedsiębiorcy, z uwagi na wysokie koszty odwołania, mogą zostać pozbawieni możliwości skorzystania z przysługujących im środków ochrony prawnej. Dlatego, zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich, należałoby znacznie obniżyć wysokość wpisów. Nie można bowiem ograniczać konkurencji i eliminować już na wstępie potencjalnej grupy wykonawców.


Z drugiej strony rezygnacja z protestów zlikwiduje praktykę bezpodstawnego ich wnoszenia oraz zdecydowanie przyspieszy postępowanie przetargowe, a tym samym realizację inwestycji.

Nowelizacja wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Alicja Fal

mojafirma.infor.pl/KPP

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »