REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozpoczyna się bankowa walka o depozyty firm

Mirosław Kuk

REKLAMA

Stagnacja na rynku depozytów detalicznych i poprawiająca się sytuacja firm skłonią banki do większej konkurencji o środki przedsiębiorstw. Na koniec roku szykuje się wojna odsetkowa

- Chcemy zwiększyć udział w rynku depozytów dla firm. III kwartał był zachęcający, wolumeny i dynamiki wzrosły bardziej, niż oczekiwaliśmy - mówił wczoraj Zbigniew Jagiełło dziennikarzom przy okazji publikowania wyników za III kwartał.

REKLAMA

Jego zdaniem polepszająca się sytuacja gospodarcza, wyrażona rosnącymi prognozami wzrostu PKB dla Polski, będzie oznaczać korzystne warunki dla ściągania korporacyjnych depozytów z rynku. Na koniec III kwartału PKO BP zwiększył udział depozytów korporacyjnych o 35,4 proc. w ujęciu rocznym, a w przypadku małych i średnich firm o 10,2 proc.

- Na szczęście konkurencja nie jest na razie tak duża, żeby wymuszała agresywną politykę cenową - mówił Jarosław Myjak, odpowiedzialny za bankowość korporacyjną w PKO BP.

REKLAMA

Choć z informacji DGP wynika, że już dziś banki oferują za depozyty oprocentowanie wyliczane na podstawie stawki WIBOR o odpowiednim terminie i marży, która teraz wynosi ok. 1 proc., a przed kryzysem nie przekraczała 0,3-0,4 proc. Najbardziej aktywne w zbieraniu depozytów od firm są mniejsze banki, takie jak Polbank czy Millennium.

Niewykluczone, że ta sytuacja się zmieni na korzyść firm chcących oszczędzać - gospodarka najgorsze ma za sobą, zyski firm powinny stopniowo rosnąć, a skłonność do inwestowania do czasu wyraźniejszego wyklarowania się sytuacji gospodarczej pozostanie niska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Sytuacja firm jest lepsza, niż spodziewaliśmy się jeszcze na początku roku. Wyniki sektora przedsiębiorstw publikowane przez GUS były lepsze od oczekiwanych. Sytuacja jest inna, niż była w trakcie kryzysu z początku dekady - mówi Andrzej Halesiak, dyrektor biura analiz ekonomicznych w Banku BPH.

Teraz depozyty firm dzięki przyspieszającej gospodarce mogą rosnąć szybciej i banki się na to przygotowują. Ale oprócz zwiększenia liczby depozytów, stanowiących podstawę dla rozwoju akcji kredytowej, w ten sposób mogą próbować także budować bazę klientów pod przyszłą akcję kredytową.

- Najpierw oferuje się atrakcyjny depozyt, a w sytuacji kiedy kurek z kredytami się otworzy mocniej, banki będą miały dużą bazę klientów, których będą znały i będą mogły zaoferować im kredyty - mówi Andrzej Halesiak.

REKLAMA

Do tego dochodzi dodatkowa korzyść dla banku, który w prosty sposób może mocno poprawić swoją sytuację depozytową. Od jednej instytucji - firmy, ministerstwa czy jednostki samorządowej - można uzyskać duże kwoty, idące nawet w setki milionów złotych. Żeby podobną kwotę ściągnąć z rynku detalicznego, trzeba do wpłacenia pieniędzy skłonić tysiące klientów.

Drugim ważnym elementem decydującym o tym, że bankom może bardziej zależeć na depozytach firm, jest stagnacja na rynku depozytów detalicznych - od maja nominalnie wzrosły one o 6 mld zł, podczas gdy jesienią 2008 roku powiększały się o 10 mld zł miesięcznie.

- Dochody ludności nie rosną tak szybko jak wcześniej i coraz silniejsza jest konkurencja ze strony funduszy inwestycyjnych - mówi Andrzej Halesiak.

Wartość i oprocentowanie lokat przedsiębiorstw

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Mirosław Kuk

miroslaw.kuk@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA