REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unia pomogła 10 tys. osób założyć biznes

Beata Lisowska
Beata Lisowska

REKLAMA

Dzięki zwiększeniu regionalnych budżetów na rozwój samozatrudnienia ponad tysiąc osób więcej otrzyma unijne dotacje. Pieniądze trafią do tych, które znalazły się na listach rezerwowych.

REKLAMA

Według danych zebranych przez DGP instytucje pośredniczące w przyznawaniu grantów, czyli tzw. operatorzy przeszkolili już z podstaw przedsiębiorczości ponad 10 tys. osób. Za unijne środki powstanie w tym roku ponad tysiąc firm więcej niż poszczególne województwa zakładały pierwotnie w swoich planach na ten rok.

REKLAMA

Jest to możliwe dzięki przesunięciom środków i zwiększeniu budżetów na rozwój samozatrudnienia w regionach. Liderem jest Podkarpacie. To województwo jako jedno z pierwszych uznało, że unijne dotacje mogą być skutecznym narzędziem antykryzysowym. Region wystąpił jako pierwszy w kwietniu tego roku do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (MRR) o zgodę na zwiększenie wartości już realizowanych projektów. W wyniku negocjacji przeprowadzonych z operatorami zwiększono budżety ośmiu z dziesięciu projektów realizowanych na Podkarpaciu. Na rozwój samozatrudnienia Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) w Rzeszowie przeznaczy dodatkowo 24 mln zł. Operatorzy na Podkarpaciu już rozpoczęli podpisywanie umów o dofinansowanie z przyszłymi przedsiębiorcami.

- Większość osób, które otrzymają dotacje, miała status bezrobotnych - mówi Małgorzata Pilch z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

W sumie tylko tam własne firmy za unijne środki założy 1097 osób, czyli o około 500 więcej niż to było pierwotnie planowane.

Także w woj. łódzkim rozwój samozatrudnienia został uznany za priorytet w okresie spowolnienia gospodarczego. WUP w Łodzi przeznaczył na wypłatę wolne, wcześniej niezakontraktowane środki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Uznaliśmy, że jest to bardzo efektywne działanie, bo oferuje osobom bezrobotnym konkretną formę pomocy. Wszystkim podmiotom realizującym w naszym województwie szkolenia, które wyłoniły więcej osób niż mogły przyznać dotacji, zwiększyliśmy wartość projektów - mówi Robert Jakubowski, dyrektor WUP w Łodzi.

Zwiększone dofinansowanie w kwocie około 3 mln zł otrzymało 10 projektów. Dzięki temu mogli wypłacić dotacje 70 osobom, dla których wcześniej nie wystarczyło środków.

Podobne działania zostały podjęte również w Zachodniopomorskiem oraz Kujawsko-Pomorskiem (po około 3 mln zł).

REKLAMA

- Dodatkowe dotacje chcemy przyznać wszystkim osobom, których biznesplany zostały ocenione pozytywnie, a nie przyznano im grantu z powodu braku środków. W takiej sytuacji jest około 100 uczestników projektów - mówi Alina Lewalska z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu.

Osoby, które chcą zakładać firmy za środki z UE, mogą jednak odczuć problemy, jakie urzędy marszałkowskie i WUP mają w ostatnich miesiącach z utrzymaniem płynności finansowej. W tym roku nie dojdzie do zwiększenia budżetów operatorów na Mazowszu, choć Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych zamierzała wcześniej wypłacić 100 dodatkowych dotacji. Także WUP w Poznaniu, który planował zwiększyć budżety operatorów o prawie 8 mln zł, co pozwoliłoby założyć o 155 firm więcej, ma problemy z płynnością i na razie nie podpisuje umów z beneficjentami. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego twierdzi, że samorządy województw nieumiejętnie oszacowały kwoty i terminy, w których środki dotacji rozwojowej powinny znaleźć się na ich rachunku.

400 mln euro w latach 2007-2013 jest dostępne na zakładanie firm w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki

Beata Lisowska

beata.lisowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA