REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polskie firmy mają szansę na dodatkowe prawa do emisji CO2

Ireneusz Chojnacki

REKLAMA

Sąd unieważnił decyzję Komisji Europejskiej przyznającą Polsce prawo do emisji CO2 na lata 2008–2012. Otwiera to polskim firmom drogę do uzyskania dodatkowych praw do emisji 76,1 mln ton CO2 rocznie wartych ponad 900 mln euro.

Unijny Sąd Pierwszej Instancji w Luksemburgu unieważnił decyzję Komisji Europejskiej z 2007 roku o przydziale uprawnień do emisji CO2 dla Polski na lata 2008-2012. Polska zaskarżyła postanowienie Komisji o przydziale praw do emisji, gdy okazało się, że przyznała nam ona prawo do 208,5 mln ton CO2 rocznie wobec oczekiwanych 284,6 mln.

REKLAMA

REKLAMA

- Teraz jest pytanie, czy plan podziału uprawnień do emisji 284,6 mln ton CO2 jest wiążący, czy też nie. Odpowiedź wymaga głębokich analiz prawnych. Moim zdaniem istnieje możliwość dowiedzenia, że Polska ma prawo do pierwotnie wnioskowanej ilości uprawnień - mówi mecenas Kamil Jankielewicz z kancelarii prawnej Allen & Overy.

Komisja Europejska ma dwa miesiące na odwołanie się od postanowienia sądu pierwszej instancji do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. W sporze chodzi o olbrzymie pieniądze. Różnica między wnioskowaną przez Polskę ilością uprawnień, a przyznaną na mocy uchylonej decyzji Komisji - dotyczy praw do 76,1 mln ton CO2 rocznie. Wczoraj taka ilość uprawnień była warta prawie 990 mln euro.

- Po decyzji sądu kurs uprawnień do emisji CO2 spadł z nieco ponad 14 euro do niewiele ponad 13 euro, czyli o około 1 euro - mówi Maciej Wiśniewski, prezes firmy Consus, która zajmuje się handlem uprawnieniami do emisji CO2.

Z decyzji sądu I instancji, jak tłumaczy mecenas Kamil Jankielewicz, ewidentnie wynika, że KE nie miała prawa ustalić górnej granicy ilości uprawnień ani arbitralnie uznać ze polskie metody ustalenia emisji w roku 2005, które są podstawą ustalania przydziału emisji na lata przyszłe, były niewłaściwe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Gdyby okazało się, że polski rząd może dodatkowo podzielić między branże objęte systemem handlu emisjami owe uprawnienia do 76,1 mln ton CO2 to największe korzyści odniosłaby energetyka. Same elektrownie wykorzystują bowiem ponad 50 proc. krajowej puli uprawnień i to one dotychczas najwięcej zyskiwały na ich dzieleniu, co rodziło protesty cementowni czy hut.

- Jeśli Polska faktycznie będzie mogła przydzielić firmom dodatkowe uprawnienia do emisji CO2, to należy się liczyć z większym spadkiem cen uprawnień niż teraz - ocenia prezes Maciej Wiśniewski.

Ireneusz Chojnacki

ireneusz.chojnacki@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA