REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polskie firmy mają szansę na dodatkowe prawa do emisji CO2

Ireneusz Chojnacki

REKLAMA

Sąd unieważnił decyzję Komisji Europejskiej przyznającą Polsce prawo do emisji CO2 na lata 2008–2012. Otwiera to polskim firmom drogę do uzyskania dodatkowych praw do emisji 76,1 mln ton CO2 rocznie wartych ponad 900 mln euro.

Unijny Sąd Pierwszej Instancji w Luksemburgu unieważnił decyzję Komisji Europejskiej z 2007 roku o przydziale uprawnień do emisji CO2 dla Polski na lata 2008-2012. Polska zaskarżyła postanowienie Komisji o przydziale praw do emisji, gdy okazało się, że przyznała nam ona prawo do 208,5 mln ton CO2 rocznie wobec oczekiwanych 284,6 mln.

REKLAMA

REKLAMA

- Teraz jest pytanie, czy plan podziału uprawnień do emisji 284,6 mln ton CO2 jest wiążący, czy też nie. Odpowiedź wymaga głębokich analiz prawnych. Moim zdaniem istnieje możliwość dowiedzenia, że Polska ma prawo do pierwotnie wnioskowanej ilości uprawnień - mówi mecenas Kamil Jankielewicz z kancelarii prawnej Allen & Overy.

Komisja Europejska ma dwa miesiące na odwołanie się od postanowienia sądu pierwszej instancji do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. W sporze chodzi o olbrzymie pieniądze. Różnica między wnioskowaną przez Polskę ilością uprawnień, a przyznaną na mocy uchylonej decyzji Komisji - dotyczy praw do 76,1 mln ton CO2 rocznie. Wczoraj taka ilość uprawnień była warta prawie 990 mln euro.

- Po decyzji sądu kurs uprawnień do emisji CO2 spadł z nieco ponad 14 euro do niewiele ponad 13 euro, czyli o około 1 euro - mówi Maciej Wiśniewski, prezes firmy Consus, która zajmuje się handlem uprawnieniami do emisji CO2.

Z decyzji sądu I instancji, jak tłumaczy mecenas Kamil Jankielewicz, ewidentnie wynika, że KE nie miała prawa ustalić górnej granicy ilości uprawnień ani arbitralnie uznać ze polskie metody ustalenia emisji w roku 2005, które są podstawą ustalania przydziału emisji na lata przyszłe, były niewłaściwe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Gdyby okazało się, że polski rząd może dodatkowo podzielić między branże objęte systemem handlu emisjami owe uprawnienia do 76,1 mln ton CO2 to największe korzyści odniosłaby energetyka. Same elektrownie wykorzystują bowiem ponad 50 proc. krajowej puli uprawnień i to one dotychczas najwięcej zyskiwały na ich dzieleniu, co rodziło protesty cementowni czy hut.

- Jeśli Polska faktycznie będzie mogła przydzielić firmom dodatkowe uprawnienia do emisji CO2, to należy się liczyć z większym spadkiem cen uprawnień niż teraz - ocenia prezes Maciej Wiśniewski.

Ireneusz Chojnacki

ireneusz.chojnacki@infor.pl

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

REKLAMA

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

REKLAMA

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA