REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podkarpackie: nawet 40 tys. zł na założenie własnej firmy

REKLAMA

W ramach konkursu, który ogłosił Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie (Podkarpackie) osoba, która chce założyć własną firmę może otrzymać nawet 40 tys. zł dofinansowania. W sumie do zakontraktowania jest 40 mln zł.

Urząd podpisał umowy z 10 instytucjami, które realizują ten projekt. One też ustalają szczegółowe zasady uczestnictwa w konkursie. Jednak procedura w każdym projekcie wygląda tak samo - po złożeniu odpowiednich dokumentów trzeba wziąć udział w szkoleniu na temat założenia i prowadzenia firmy, pisania biznesplanu. Biznesplany ocenia specjalna komisja - jeśli uzna, że są dobre, przyznawana jest dotacja.

REKLAMA

Jak poinformowała PAP kierownik wydziału rozwoju rynku pracy i integracji społecznej Urzędu Danuta Pawłowska, z dotacji może skorzystać praktycznie każdy, nie tylko osoba bezrobotna.

REKLAMA

Instytucje realizujące projekt same ustalają kryteria, które uczestnik musi spełnić, aby otrzymać dotację. Nadają też nazwy poszczególnym projektom, które realizują w ramach konkursu ogłoszonego przez WUP. "Obecnie mamy podpisane umowy z 10 takimi instytucjami, najczęściej są to lokalne agencje rozwoju regionalnego" - dodała Pawłowska.

Wśród instytucji, które mają podpisane umowy z urzędem pracy w Rzeszowie, jest Mielecka Agencja Rozwoju Regionalnego "MARR", która wraz z sześcioma innymi instytucjami realizuje projekt pod nazwą "Kapitał dla przedsiębiorczych". Osoba, która chce otrzymać dotację, musi spełnić jedno z kryteriów, wśród których jest m.in.: mieszkanie na terenie wiejskim, przedział wiekowy od 18-34 lat czy przebywanie na bezrobociu przez rok w ostatnich dwóch latach.

"Moja firma - mój sukces" - to nazwa innego projektu, realizowanego przez Leżajskie Stowarzyszenie Rozwoju. Warunkiem otrzymania dotacji jest tu m.in. posiadanie przez osobę orzeczenia o niepełnosprawności; preferowane są też osoby do 25. roku życia i te, które ukończyły 45 lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednym z obowiązków osoby, która otrzymała pieniądze na rozkręcenie swojej firmy, jest konieczność prowadzenia działalności przez rok.

"Taka osoba może także liczyć na tzw. półroczną pomoc pomostową, w czasie której m.in. może otrzymać zwrot kosztów opłat ZUS czy wynajmu lokalu" - wyjaśniła Pawłowska.

Wśród wniosków dominują takie, które dotyczą otworzenia firm usługowych, m.in. zakładów fryzjerskich czy biur rachunkowych. Wnioski na realizację projektów można składać do 16 października br.

Konkurs ogłoszony przez WUP realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki; priorytet VI Rynek pracy otwarty dla wszystkich; działanie 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA