| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Podkarpackie: nawet 40 tys. zł na założenie własnej firmy

Podkarpackie: nawet 40 tys. zł na założenie własnej firmy

W ramach konkursu, który ogłosił Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie (Podkarpackie) osoba, która chce założyć własną firmę może otrzymać nawet 40 tys. zł dofinansowania. W sumie do zakontraktowania jest 40 mln zł.

Urząd podpisał umowy z 10 instytucjami, które realizują ten projekt. One też ustalają szczegółowe zasady uczestnictwa w konkursie. Jednak procedura w każdym projekcie wygląda tak samo - po złożeniu odpowiednich dokumentów trzeba wziąć udział w szkoleniu na temat założenia i prowadzenia firmy, pisania biznesplanu. Biznesplany ocenia specjalna komisja - jeśli uzna, że są dobre, przyznawana jest dotacja.

Jak poinformowała PAP kierownik wydziału rozwoju rynku pracy i integracji społecznej Urzędu Danuta Pawłowska, z dotacji może skorzystać praktycznie każdy, nie tylko osoba bezrobotna.

Instytucje realizujące projekt same ustalają kryteria, które uczestnik musi spełnić, aby otrzymać dotację. Nadają też nazwy poszczególnym projektom, które realizują w ramach konkursu ogłoszonego przez WUP. "Obecnie mamy podpisane umowy z 10 takimi instytucjami, najczęściej są to lokalne agencje rozwoju regionalnego" - dodała Pawłowska.

Wśród instytucji, które mają podpisane umowy z urzędem pracy w Rzeszowie, jest Mielecka Agencja Rozwoju Regionalnego "MARR", która wraz z sześcioma innymi instytucjami realizuje projekt pod nazwą "Kapitał dla przedsiębiorczych". Osoba, która chce otrzymać dotację, musi spełnić jedno z kryteriów, wśród których jest m.in.: mieszkanie na terenie wiejskim, przedział wiekowy od 18-34 lat czy przebywanie na bezrobociu przez rok w ostatnich dwóch latach.

"Moja firma - mój sukces" - to nazwa innego projektu, realizowanego przez Leżajskie Stowarzyszenie Rozwoju. Warunkiem otrzymania dotacji jest tu m.in. posiadanie przez osobę orzeczenia o niepełnosprawności; preferowane są też osoby do 25. roku życia i te, które ukończyły 45 lat.

Jednym z obowiązków osoby, która otrzymała pieniądze na rozkręcenie swojej firmy, jest konieczność prowadzenia działalności przez rok.

"Taka osoba może także liczyć na tzw. półroczną pomoc pomostową, w czasie której m.in. może otrzymać zwrot kosztów opłat ZUS czy wynajmu lokalu" - wyjaśniła Pawłowska.

Wśród wniosków dominują takie, które dotyczą otworzenia firm usługowych, m.in. zakładów fryzjerskich czy biur rachunkowych. Wnioski na realizację projektów można składać do 16 października br.

Konkurs ogłoszony przez WUP realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki; priorytet VI Rynek pracy otwarty dla wszystkich; działanie 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Systim

Księgowość przez Internet – online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »