REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Resort pracy wyjaśnia wątpliwe regulacje w pakiecie antykryzysowym

REKLAMA

Niektóry przepisy pakietu antykryzysowego są niejasne i wymagają doprecyzowania. W przeciwnym wypadku mogą przynieść skutek odwrotny od zamierzonego i zamiast wspierać przedsiębiorców w trudnej sytuacji ekonomicznej, utrudnią mu życie.

Od miesiąca obowiązuje ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz.U. Nr 125, poz. 1035 z późń. zm.). Ma ona na celu przede wszystkim ochronę miejsc pracy i stanowi kluczowy element działań antykryzysowych rządu.

REKLAMA


Z nowych przepisów mogą korzystać przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w przejściowych kłopotach finansowych oraz - w części dotyczącej organizacji czasu pracy - wszyscy przedsiębiorcy bez względu na sytuację finansową.


Ustawa umożliwia przedsiębiorcom wdrożenie elastyczniejszych form rozliczania i zarządzania czasem pracy. Wprowadza także instrumenty upowszechniające stosowanie zakładowego funduszu szkoleniowego oraz pozwalające na subsydiowanie miejsc pracy.


Konfederacja Pracodawców Polskich dostrzegła jednak w pakiecie antykryzysowym regulacje budzące wątpliwość i zwróciła się o ich interpretację do Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanty Fedak.


Jednym z takich problematycznych zagadnień jest to, czy przedsiębiorca w przejściowych trudnościach finansowych, który uzyskał zgodę pracownika na objęcie go przestojem ekonomicznym, będzie mógł wypłacić wynagrodzenie finansowane w części ze środków z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i pracodawcę, w kwocie wyższej niż wynagrodzenie minimalne w rozumieniu właściwych przepisów. Z brzmienia ustawy wynika, że taki pracownik ma otrzymywać wynagrodzenie tylko w wysokości płacy minimalnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Minister Jolanta Fedan podzieliła opinię KPP. Stwierdziła, że pracodawca może wypłacić pracownikowi wynagrodzenie wyższe, nie niższe jednak niż w wysokości płacy minimalnej.

REKLAMA


Kolejną istotną kwestią jest interpretacja klauzuli ochronnej dotyczącej pracowników pobierających świadczenia (stypendia) oraz otrzymujących subsydiowane wynagrodzenie np. z tytułu obniżenia wymiaru czasu pracy. Według ustawy, warunkiem otrzymania dopłat do wynagrodzenia, jest zobowiązanie pracodawcy do nie zwalniania pracownika pobierającego świadczenie lub stypendium szkoleniowe w okresie pobierania świadczeń, po jego zakończeniu - jednak nie dłużej niż przez 6 miesięcy. W przeciwnym wypadku przedsiębiorca będzie musiał zwrócić otrzymane pieniądze.


Również i w tym przypadku Ministerstwo podzieliło pogląd KPP uznając, że klauzula ochronna dotyczy tylko tych pracowników, którzy otrzymali dofinansowanie, a nie ogółu zatrudnionych w danym przedsiębiorstwie pracowników. Zatem zakaz wypowiedzenia umowy o pracę, odnosi się wyłącznie do pracownika, który ma subsydiowane wynagrodzenie.

oprac. Alicja Fal

mojafirma.infor.pl/KPP

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Mojafirma.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA