REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Resort pracy wyjaśnia wątpliwe regulacje w pakiecie antykryzysowym

REKLAMA

Niektóry przepisy pakietu antykryzysowego są niejasne i wymagają doprecyzowania. W przeciwnym wypadku mogą przynieść skutek odwrotny od zamierzonego i zamiast wspierać przedsiębiorców w trudnej sytuacji ekonomicznej, utrudnią mu życie.

Od miesiąca obowiązuje ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz.U. Nr 125, poz. 1035 z późń. zm.). Ma ona na celu przede wszystkim ochronę miejsc pracy i stanowi kluczowy element działań antykryzysowych rządu.

REKLAMA


Z nowych przepisów mogą korzystać przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w przejściowych kłopotach finansowych oraz - w części dotyczącej organizacji czasu pracy - wszyscy przedsiębiorcy bez względu na sytuację finansową.


Ustawa umożliwia przedsiębiorcom wdrożenie elastyczniejszych form rozliczania i zarządzania czasem pracy. Wprowadza także instrumenty upowszechniające stosowanie zakładowego funduszu szkoleniowego oraz pozwalające na subsydiowanie miejsc pracy.


Konfederacja Pracodawców Polskich dostrzegła jednak w pakiecie antykryzysowym regulacje budzące wątpliwość i zwróciła się o ich interpretację do Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanty Fedak.


Jednym z takich problematycznych zagadnień jest to, czy przedsiębiorca w przejściowych trudnościach finansowych, który uzyskał zgodę pracownika na objęcie go przestojem ekonomicznym, będzie mógł wypłacić wynagrodzenie finansowane w części ze środków z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i pracodawcę, w kwocie wyższej niż wynagrodzenie minimalne w rozumieniu właściwych przepisów. Z brzmienia ustawy wynika, że taki pracownik ma otrzymywać wynagrodzenie tylko w wysokości płacy minimalnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Minister Jolanta Fedan podzieliła opinię KPP. Stwierdziła, że pracodawca może wypłacić pracownikowi wynagrodzenie wyższe, nie niższe jednak niż w wysokości płacy minimalnej.

REKLAMA


Kolejną istotną kwestią jest interpretacja klauzuli ochronnej dotyczącej pracowników pobierających świadczenia (stypendia) oraz otrzymujących subsydiowane wynagrodzenie np. z tytułu obniżenia wymiaru czasu pracy. Według ustawy, warunkiem otrzymania dopłat do wynagrodzenia, jest zobowiązanie pracodawcy do nie zwalniania pracownika pobierającego świadczenie lub stypendium szkoleniowe w okresie pobierania świadczeń, po jego zakończeniu - jednak nie dłużej niż przez 6 miesięcy. W przeciwnym wypadku przedsiębiorca będzie musiał zwrócić otrzymane pieniądze.


Również i w tym przypadku Ministerstwo podzieliło pogląd KPP uznając, że klauzula ochronna dotyczy tylko tych pracowników, którzy otrzymali dofinansowanie, a nie ogółu zatrudnionych w danym przedsiębiorstwie pracowników. Zatem zakaz wypowiedzenia umowy o pracę, odnosi się wyłącznie do pracownika, który ma subsydiowane wynagrodzenie.

oprac. Alicja Fal

mojafirma.infor.pl/KPP

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Mojafirma.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA