REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcje polskich spółek nie są już tanie

Tomasz Świderek

REKLAMA

Polski rynek akcji nie jest już tak atrakcyjny jak wiosną. Najbliższe tygodnie przyniosą pogłębienie korekty. W perspektywie kilku, kilkunastu miesięcy nie należy liczyć na spektakularne wzrosty.

Z wyliczeń GP prowadzonych na podstawie dostępnych nam wycen akcji wynika, że we wrześniu 2010 r. WIG20, wskaźnik koniunktury na rynkach akcji największych spółek notowanych w Warszawie, może mieć wartość 1979 pkt. Tę wartość policzyliśmy na podstawie średniej z dostępnych nam wycen. Gdy do wyliczeń indeksu weźmiemy najniższe dostępne wyceny, wartość ta spada do 1327 pkt, przy najwyższych rośnie do 2829 pkt. Analitycy CAIB prognozują, że za 12 miesięcy indeks WIG20 będzie miał wartość 2203 pkt.

REKLAMA

Letnie wzrosty wyniosły WIG20 do poziomu 2317 pkt na koniec sesji 25 sierpnia. Analitycy - m.in. w przypadku banków i KGHM - podnosili wyceny oparte na analizie fundamentalnej. Uzasadnieniem były lepsze od spodziewanych wyniki i dane makroekonomiczne.

Erste Bank zauważa, że optymizm inwestorów, który przejawiał się w ostatnich miesiącach w coraz wyższych cenach akcji, znajduje potwierdzenie w sygnałach z gospodarki.

- Twarde dane wskazują, że co prawda sytuacja nie jest wspaniała, ale jest lepsza od oczekiwanej - twierdzą analitycy Erste.

Podnoszenie wycen nie jest tak agresywne, jak w szczycie zakończonej przed rokiem hossy. Często zdarza się, że gdy akcje firmy osiągną cenę zbliżoną do wyceny, następuje obniżenie zalecenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Oceniając wyniki za II kwartał 2009 r., analitycy dość zgodnie twierdzą, że generalnie były one lepsze od spodziewanych, ale spora grupa spółek mocno rozczarowała. W ocenie analityków IDMSA w tym gronie znalazły się m.in. BRE Bank, Cyfrowy Polsat, PGNiG, GTC, NWR, Sygnity, Bank BPH, Grajewo, Azoty Tarnów, NG2, Cinema City, Police, Dom Development i J.W. Construction. W dość zgodnej opinii rozczarowała także Telekomunikacja Polska, która jako jedna z pierwszych ogłosiła raport za II kwartał. W przypadku tej spółki analitycy zdecydowali się na obniżkę wycen akcji.

Na przeciwnym biegunie znalazły się wyniki Pekao, PKO BP, BZ WBK, Kredyt Bank i ING BSK, a także TVN i Asseco Poland. Tu wyniki były lepsze od oczekiwanych i w wielu przypadkach skłoniły analityków do podniesienia wycen.

Także wyniki KGHM były dobre, ale jednocześnie rynek był - jak twierdzą analitycy Erste Banku - rozczarowany przedstawioną przez zarząd spółki korektą prognoz. Na dodatek nad KGHM wisi widmo sprzedaży części akcji przez Skarb Państwa i związane z tym protesty związków zawodowych.

REKLAMA

W ocenie analityków IDMSA i Erste Banku kursy rynkowe akcji znacznej części spółek są wysokie zarówno na tle oczekiwanych w 2009 roku wyników - te na pewno będą gorsze niż w 2008 roku, a III kwartał będzie kolejnym, w którym spółki odnotują pogorszenie zysków rok do roku i wyników prognozowanych na 2010 rok. Analitycy są zdania, że w przyszłym roku zyski spółek będą wyraźnie lepsze niż w tym roku.

Z tego powodu oczekiwana jest korekta związana z realizacją zysków osiągniętych od lutego Najbliższe tygodnie mogą więc być okresem, w którym spore pole do popisu będą mieli inwestorzy o spekulacyjnym zacięciu oraz ci, którzy grają na giełdzie, stosując analizę techniczną.

W średnim terminie wpływ na koniunkturę giełdową będzie mieć podaż akcji w ewentualnych publicznych ofertach. IPO zapowiada Skarb Państwa, który pieniędzmi z prywatyzacji łata budżet. Ale zapewne nie będzie jedyny. Jedną z opcji wyjścia PKN Orlen i PGE z inwestycji w Polkomtel jest właśnie IPO.

Prognoza wartości WIG20

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

TOMASZ ŚWIDEREK

tomasz.swiderek@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA