Za unikanie egzekucji grozi kara pozbawienia wolności
REKLAMA
Organom podatkowym przysługują prawne możliwości egzekucji należnych im długów, a dłużnicy mają niewielkie szanse na ukrycie majątku oraz uniknięcie egzekwowania należności podatkowych.
REKLAMA
- Należy pamiętać, że organy podatkowe dysponują narzędziami mającymi zapewnić skuteczność egzekucji - przypomina Grzegorz Wanio, prawnik, partner w Kancelarii Olesiński i Wspólnicy.
REKLAMA
Ordynacja podatkowa i ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji pozwala organom zabezpieczyć zobowiązania na majątku podatnika, w szczególności poprzez ustanowienie zakazu zbywania. Poza tym organom podatkowym służy prawo do dokonania wpisu hipoteki przymusowej oraz zastaw skarbowy.
W ocenie Grzegorza Wanio odstraszająco na dłużników powinna działać również odpowiedzialność karna za udaremnianie wykonania orzeczenia organu państwowego między innymi poprzez zbywanie i darowanie składników majątku. Czyn ten zagrożony jest karą pozbawienia wolności. Ekspert wyjaśnia, że od początku tego roku po zmianie przepisów organy mają obowiązek pouczyć o takiej konsekwencji w decyzji. Zdaniem Grzegorza Wanio przepis ten, wprowadzony w związku ze złagodzonymi warunkami wstrzymania wykonania decyzji nieostatecznych, ma na celu zwiększenie świadomości podatników.
Aleksandra Tarka
aleksandra.tarka@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA