reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Będą zmiany w prawie upadłościowym i naprawczym

Będą zmiany w prawie upadłościowym i naprawczym

Firmy zagrożone niewypłacalnością nie wszczynają postępowania naprawczego, co jest spowodowane zbyt skomplikowanymi przepisami w tym zakresie oraz bardzo wysokimi kosztami.

Ministerstwo Gospodarki pracuje nad nowelizacją ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze. Zmiany są niezbędne, gdyż obowiązujące przepisy są wyjątkowo zawiłe dla przedsiębiorców i nieprzystosowane do polskiej rzeczywistości.


Zdaniem eksperta KPP, Adama Ambrozika, obowiązujące w kraju przepisy powodują, że przez ostatnie 6 lat nie wszczęto w Polsce żadnego postępowania naprawczego. Tymczasem, w porównaniu z ubiegłym rokiem, o połowę wzrosła liczba przedsiębiorstw, które ogłosiły upadłość. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest oczywiście spowolnienie gospodarcze, ale jest to również spowodowane zbyt skomplikowanymi przepisami, które znajdują się w tej ustawie.


Obowiązująca ustawa stawia przed polskimi przedsiębiorcami wygórowane wymogi. Samo otwarcie postępowania naprawczego kosztuje około. 300 tyś złotych. Nawet jeżeli taka procedura zakończy się sprzedażą firmy lub jej aktywów koszty postępowania pochłoną znaczną część tej sumy. Zbyt długie procedury naprawcze powodują utratę zaufania u klientów i dostawców oraz uniemożliwiają odpowiednie zarządzanie firmą.


Przede wszystkim należałoby wzmocnić pozycję syndyka, który pełni rolę pomocnika sędziego - uważa KPP. To syndyk wykonuje większość prac. Do sędziego należy zatwierdzenie planu działania i nadzorowanie jego wykonania.


Ponadto trzeba zmienić te obszary ustawy, które umożliwią skrócenie czasu trwania postępowań administracyjnych, po ogłoszeniu upadłości firmy. Obecnie trwają one w Polsce nawet kilka lat.

oprac. Alicja Fal

mojafirma.infor.pl/KPP

reklama

Czytaj także

Źródło:

Mojafirma.infor.pl
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama