REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jesienią firmy zaczną wymieniać floty aut

Marcin Jaworski

REKLAMA

Przedsiębiorcy sygnalizują firmom zajmującym się wynajmem i zarządzaniem samochodami chęć wymiany floty. Oznacza to, że tę branżę, której kryzys do tej pory nie dotknął, czeka wzrost popytu.

Menedżerowie firm z branży CFM, czyli zajmującej się wynajmem i zarządzaniem autami, spodziewają się zwiększonego popytu na swoje usługi i auta.

REKLAMA

- W I półroczu, w stosunku do końca 2008 roku przybyło firmom z tej branży około 7 tys. aut - mówi Katarzyna Pydych z firmy Keralla monitorującej ten rynek.

Z jej danych wynika, że łącznie firmy z tej branży miały prawie 131 tys. aut. Wzrosła też liczba klientów branży CFM, z niecałych 12,5 tys. do niemal 14 tys.

- Aż 3/4 ankietowanych firm odnotowało wzrost liczby aut, a tylko 1/4 spadek - mówi Katarzyna Pydych.

Ten wzrost nie zawsze oznaczał zakup nowych aut.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- W ostatnim okresie widać było większe zainteresowanie ofertą na wynajem w krótkich terminach, do 12 miesięcy, góra na 24 miesiące, samochodów używanych - mówi Grzegorz Łozowski, prezes Armada Fleet Management.

REKLAMA

W ten sposób firmy obniżały koszty, jednocześnie nie wiążąc się z firmą trzyletnim kontraktem na wynajem. Inną metodą było przedłużenie umowy najmu. Zarządzający spodziewają się, że teraz, gdy kryzys nie okazał się aż tak dotkliwy, firmy zaczną kupować nowe auta.

- Ci, którzy pod koniec ubiegłego roku i na początku tego przedłużali umowy wynajmu, teraz zaczynają podejmować decyzje o wymianie floty - mówi Paweł Partycki, szef działu sprzedaży w Arval.

Dodaje, że początku podpisywania konkretnych umów spodziewa się już we wrześniu, kiedy zaczyna się fala obniżek i promocji na auta, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firm.

- Euro na poziomie 4 zł lub niżej oznaczać będzie obniżki cen nowych aut. Spodziewamy się wzmożonych zakupów i nowych kontraktów leasingowych - mówi Ireneusz Tymiński z KBC Autolease Polska.

Decyzjom o wynajmie sprzyjają też niskie stopy procentowe.

- Efekt tego jest korzystny dla klienta, bo miesięczna rata stała się jeszcze bardziej atrakcyjna w porównaniu z ratą kredytu - mówi Grzegorz Łozowski.

W tych warunkach zarządzający spodziewają się, że ci, którzy do tej pory wstrzymywali się z decyzją o wymianie samochodów, teraz ją podejmą. To oznacza, że na rynku może pojawić się więcej samochodów używanych: tych po wynajmie, jak również tych sprowadzonych przy coraz niższym kursie euro. Taka sytuacja mogłaby spowodować obniżkę cen tzw. wartości rezydualnej, czyli tej, którą firma spodziewa się uzyskać przy sprzedaży aut. A im ona niższa, tym większe ryzyko wzrostu rat leasingowych.

- Nie obawiamy się wzrostu rat leasingowych, gdyż w końcówce roku będzie on łagodzony obniżkami cen nowych aut - uspokaja Ireneusz Tymiński.

Rynek wynajmu i zarządzania autami w Polsce

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MARCIN JAWORSKI

marcin.jaworski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

REKLAMA

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA