REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jesienią firmy zaczną wymieniać floty aut

Marcin Jaworski

REKLAMA

Przedsiębiorcy sygnalizują firmom zajmującym się wynajmem i zarządzaniem samochodami chęć wymiany floty. Oznacza to, że tę branżę, której kryzys do tej pory nie dotknął, czeka wzrost popytu.

Menedżerowie firm z branży CFM, czyli zajmującej się wynajmem i zarządzaniem autami, spodziewają się zwiększonego popytu na swoje usługi i auta.

REKLAMA

- W I półroczu, w stosunku do końca 2008 roku przybyło firmom z tej branży około 7 tys. aut - mówi Katarzyna Pydych z firmy Keralla monitorującej ten rynek.

Z jej danych wynika, że łącznie firmy z tej branży miały prawie 131 tys. aut. Wzrosła też liczba klientów branży CFM, z niecałych 12,5 tys. do niemal 14 tys.

- Aż 3/4 ankietowanych firm odnotowało wzrost liczby aut, a tylko 1/4 spadek - mówi Katarzyna Pydych.

Ten wzrost nie zawsze oznaczał zakup nowych aut.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- W ostatnim okresie widać było większe zainteresowanie ofertą na wynajem w krótkich terminach, do 12 miesięcy, góra na 24 miesiące, samochodów używanych - mówi Grzegorz Łozowski, prezes Armada Fleet Management.

REKLAMA

W ten sposób firmy obniżały koszty, jednocześnie nie wiążąc się z firmą trzyletnim kontraktem na wynajem. Inną metodą było przedłużenie umowy najmu. Zarządzający spodziewają się, że teraz, gdy kryzys nie okazał się aż tak dotkliwy, firmy zaczną kupować nowe auta.

- Ci, którzy pod koniec ubiegłego roku i na początku tego przedłużali umowy wynajmu, teraz zaczynają podejmować decyzje o wymianie floty - mówi Paweł Partycki, szef działu sprzedaży w Arval.

Dodaje, że początku podpisywania konkretnych umów spodziewa się już we wrześniu, kiedy zaczyna się fala obniżek i promocji na auta, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firm.

- Euro na poziomie 4 zł lub niżej oznaczać będzie obniżki cen nowych aut. Spodziewamy się wzmożonych zakupów i nowych kontraktów leasingowych - mówi Ireneusz Tymiński z KBC Autolease Polska.

Decyzjom o wynajmie sprzyjają też niskie stopy procentowe.

- Efekt tego jest korzystny dla klienta, bo miesięczna rata stała się jeszcze bardziej atrakcyjna w porównaniu z ratą kredytu - mówi Grzegorz Łozowski.

W tych warunkach zarządzający spodziewają się, że ci, którzy do tej pory wstrzymywali się z decyzją o wymianie samochodów, teraz ją podejmą. To oznacza, że na rynku może pojawić się więcej samochodów używanych: tych po wynajmie, jak również tych sprowadzonych przy coraz niższym kursie euro. Taka sytuacja mogłaby spowodować obniżkę cen tzw. wartości rezydualnej, czyli tej, którą firma spodziewa się uzyskać przy sprzedaży aut. A im ona niższa, tym większe ryzyko wzrostu rat leasingowych.

- Nie obawiamy się wzrostu rat leasingowych, gdyż w końcówce roku będzie on łagodzony obniżkami cen nowych aut - uspokaja Ireneusz Tymiński.

Rynek wynajmu i zarządzania autami w Polsce

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MARCIN JAWORSKI

marcin.jaworski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

REKLAMA

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA