REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pogorszyły się nastroje wśród przedsiębiorców

REKLAMA

Pogorszyły się nastroje wśród przedsiębiorców - wynika z badania Barometru Bezpieczeństwa w Obrocie Gospodarczym (BOG) wykonywanego przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Firmy sygnalizują nasilenie problemu nieterminowego regulowania należności - poinformował na konferencji prasowej we wtorek prezes InfoMonitora Mariusz Hildebrand.

Jak powiedział Hildebrand, w odczuciu właścicieli firm i osób odpowiadających za finanse w ciągu ostatnich trzech miesięcy spadło bezpieczeństwo w obrocie gospodarczym.

REKLAMA

Badanie wykazało, że tzw. wskaźnik bezpieczeństwa zmalał w lipcu do 1,44 pkt, tj. o 2,37 pkt w stosunku do marca br. Jest on najniższy od początku przeprowadzania badania, czyli od listopada 2007 r.; wówczas jego wartość wynosiła 25,7 proc. Wskaźnik ten może przyjmować wartość od minus 100 do plus 100.

REKLAMA

"Badani deklarują nasilenie się problemu nieterminowego spłacania należności przez swoich partnerów biznesowych. Już 35 proc. ankietowanych deklaruje, że nieterminowe spłaty przekraczają połowę należności" - mówił prezes. Dodał, że problem ten narasta od roku. Dla porównania w sierpniu 2008 r. 23 proc. firm sygnalizowano, że połowę należności otrzymują po terminie.

Badanie przeprowadzono od 22 czerwca do 10 lipca metodą wywiadów telefonicznych. Przebadanych zostało 200 firm z sektora finansów, dostawców usług masowych i przedsiębiorców indywidualnych.

Jak podkreślił Hildebrand, najgorzej sytuację oceniają przedsiębiorcy indywidualni, a najlepiej dostawcy usług masowych - firmy energetyczne, telewizje kablowe, telefoniczne itp.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według prezesa, w obliczu kryzysu firmy redukują koszty działalności. Najczęściej polega to na ograniczeniu inwestycji, co zrobił niemal co drugi przedsiębiorca - i na cięciach w zatrudnieniu - takie działania podjęła lub zamierza podjąć co trzecia firma. Obniżkę płac planuje zaledwie 8 proc. ankietowanych firm.

94 proc. badanych uważa, że jego firma poradzi sobie w kryzysie. Największy optymizm wyrażają przedstawiciele sektora finansów i usług masowych, a najwięcej obaw mają indywidualni przedsiębiorcy.

Ankietowani różnie oceniają obecną sytuację gospodarczą. 52 proc. uważa, że jest to spowolnienie gospodarcze. Co czwarty badany obecną sytuację postrzega jako kryzys finansowy, a dla 15 proc. jest to stagnacja. 8 proc. mówi wręcz o recesji. Podzielone są też oceny na temat tego, co jest największym zagrożeniem dla gospodarki; 21 proc. firm wskazuje na spadek akcji kredytowej, 20 proc. - na podwyższenie podatków, 19 proc. - spadek produkcji, 17 proc. - ograniczenie inwestycji i 17 proc. - na bezrobocie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA