400 mln euro kredytu technologicznego będzie dostępne od lipca
REKLAMA
Na początku lipca ruszy nowy instrument wsparcia inwestycyjnego małych oraz średnich przedsiębiorców współfinansowany ze środków unijnych. To kredyt technologiczny, który umożliwi firmom zdobycie kapitału na projekty związane z wdrożeniem nowych technologii.
REKLAMA
Podpisano porozumienie w tej sprawie między Bankiem Gospodarstwa Krajowego (dostał z Unii Europejskiej ponad 400 mln euro na kredyt technologiczny) a pięcioma bankami komercyjnymi, za których pośrednictwem można będzie otrzymać środki: PKO BP, Pekao, BRE Bank, Bank BPH, Raiffeisen Bank i Bank Polskiej Spółdzielczości.
- Podpisanie porozumienia umożliwi wprowadzenie kredytu technologicznego do naszej oferty - mówi GP Jakub Fulara z Biura Funduszy Unii Europejskiej i Programów Publicznych w Pekao.
Kredyt ma umożliwić małym i średnim firmom pozyskanie środków na zakup oraz wdrożenie najnowszych światowych technologii. Jego atutem w porównaniu z komercyjnymi kredytami inwestycyjnymi będzie możliwość umorzenia części wierzytelności w ramach przyznawanej przez BGK premii technologicznej. W ten sposób firma może pozyskać nawet 4 mln zł. Dodatkowym atutem będzie to, że kredyt technologiczny będzie można wziąć w banku na takich samych zasadach jak zwykłą pożyczkę na inwestycje.
Jak mówi GP Ewa Balicka-Sawiak, rzecznik Banku Gospodarstwa Krajowego, wkrótce kredyt będzie dostępny także w innych bankach.
- Do końca czerwca planujemy zawrzeć kolejne umowy w sprawie uruchomienia kredytu technologicznego. Prowadzimy rozmowy na ten temat z zainteresowanymi bankami - mówi rzecznik BGK.
Stosowna umowa BGK z Ministerstwem Gospodarki została zawarta w ubiegłym tygodniu. W maju GP informowała, że to jej brak był główną przyczyną opóźniania się startu tego instrumentu. Według pierwotnych planów kredyt technologiczny miał ruszyć już w styczniu. Jednak Komisja Europejska nie zgodziła się, by BGK dostał dotację unijną na ten cel - nie mógł zostać beneficjentem pomocy UE.
Z tego powodu bank musiał wcielić się w rolę instytucji dzielącej środki pomocowe, co wiązało się ze spełnieniem licznych wymogów.
MARIUSZ GAWRYCHOWSKI
mariusz.gawrychowski@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA