reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 400 mln euro kredytu technologicznego będzie dostępne od lipca

400 mln euro kredytu technologicznego będzie dostępne od lipca

Sześć banków komercyjnych podpisało z BGK porozumienie w sprawie uruchomienia kredytu technologicznego. Od 1 lipca znajdzie się on w ich ofertach dla małych i średnich firm.


Na początku lipca ruszy nowy instrument wsparcia inwestycyjnego małych oraz średnich przedsiębiorców współfinansowany ze środków unijnych. To kredyt technologiczny, który umożliwi firmom zdobycie kapitału na projekty związane z wdrożeniem nowych technologii.

Podpisano porozumienie w tej sprawie między Bankiem Gospodarstwa Krajowego (dostał z Unii Europejskiej ponad 400 mln euro na kredyt technologiczny) a pięcioma bankami komercyjnymi, za których pośrednictwem można będzie otrzymać środki: PKO BP, Pekao, BRE Bank, Bank BPH, Raiffeisen Bank i Bank Polskiej Spółdzielczości.

- Podpisanie porozumienia umożliwi wprowadzenie kredytu technologicznego do naszej oferty - mówi GP Jakub Fulara z Biura Funduszy Unii Europejskiej i Programów Publicznych w Pekao.

Kredyt ma umożliwić małym i średnim firmom pozyskanie środków na zakup oraz wdrożenie najnowszych światowych technologii. Jego atutem w porównaniu z komercyjnymi kredytami inwestycyjnymi będzie możliwość umorzenia części wierzytelności w ramach przyznawanej przez BGK premii technologicznej. W ten sposób firma może pozyskać nawet 4 mln zł. Dodatkowym atutem będzie to, że kredyt technologiczny będzie można wziąć w banku na takich samych zasadach jak zwykłą pożyczkę na inwestycje.

Jak mówi GP Ewa Balicka-Sawiak, rzecznik Banku Gospodarstwa Krajowego, wkrótce kredyt będzie dostępny także w innych bankach.

- Do końca czerwca planujemy zawrzeć kolejne umowy w sprawie uruchomienia kredytu technologicznego. Prowadzimy rozmowy na ten temat z zainteresowanymi bankami - mówi rzecznik BGK.

Stosowna umowa BGK z Ministerstwem Gospodarki została zawarta w ubiegłym tygodniu. W maju GP informowała, że to jej brak był główną przyczyną opóźniania się startu tego instrumentu. Według pierwotnych planów kredyt technologiczny miał ruszyć już w styczniu. Jednak Komisja Europejska nie zgodziła się, by BGK dostał dotację unijną na ten cel - nie mógł zostać beneficjentem pomocy UE.

Z tego powodu bank musiał wcielić się w rolę instytucji dzielącej środki pomocowe, co wiązało się ze spełnieniem licznych wymogów.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bielińska-Piechota

Ekspert ds. Kadr i Płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama