REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W urzędach pracy zabrakło pieniędzy na dotacje na biznes

Paweł Jakubczak
Paweł Jakubczak

REKLAMA

Niektóre urzędy pracy wstrzymały przyjmowanie wniosków od bezrobotnych ubiegających się o dotacje na rozpoczęcie własnego biznesu, bo nie mają już pieniędzy na ten cel.

Od 1 lutego 2009 r. osoby bezrobotne mogą ubiegać się o 18,6 tys. zł dotacji na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Dyrektorzy urzędów pracy otrzymują pieniądze na dotacje nie tylko z Funduszu Pracy. Dodatkowe środki mogą uzyskać z rezerwy marszałka województwa na działalność gospodarczą ze środków unijnych PO KL i ewentualnie z rezerwy ministra pracy i polityki społecznej. Pomimo tak wielu źródeł finansowania dotacji w niektórych urzędach już zabrakło pieniędzy. Jest zbyt dużo wniosków pozytywnie zaopiniowanych przez urzędy w stosunku do pieniędzy, jakimi dysponują one na dotacje. Dlatego niektóre z nich wstrzymały przyjmowanie wniosków. Na przykład od 1 kwietnia stało się tak w urzędzie katowickim. Ma on 618 tys. zł z Funduszu Pracy, a od marszałka województwa otrzymał 592 tys. zł na dotacje.

REKLAMA

- Już wydaliśmy te pieniądze w tym roku - mówi Iwona Płaszkiewicz, zastępca dyrektora Urzędu Pracy w Katowicach.

Dodaje, że urząd zalega jeszcze z wypłatą 45 przyznanych dotacji.

Pieniędzy zabrakło także w Siemianowicach Śląskich.

- Wnioski o dotację rozpatrujemy na bieżąco - mówi Halina Pulnik, kierownik rynku pracy w urzędzie pracy w Siemianowicach Śląskich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodaje, że na przyznanie pieniędzy, bezrobotni będą musieli poczekać co najmniej kilka tygodni.

Są jednak urzędy pracy, na przykład w Warszawie czy w Łodzi, które obecnie mają pieniądze na wypłatę dotacji dla bezrobotnych.

- W tym roku na dotacje mamy 8,7 mln zł łącznie ze wszystkich źródeł, tj. z Funduszu Pracy, z PO KL i rezerwy marszałka - mówi Iwona Trzcińska, kierowniczka działu rynku pracy Urzędu Pracy m.st. Warszawy.

Dodaje, że urząd jeszcze nie podpisał żadnej umowy, kończy się ocena merytoryczna wniosków. Pierwszym terminem ich składania był okres od 2 do 10 marca.

Ale już w Łodzi w II połowie roku na pewno zabraknie pieniędzy. Do tej pory przyznano tu 37 proc. zaplanowanych dotacji na ten rok. Przy takim tempie ich udzielania na pewno zabraknie na nie pieniędzy w IV kwartale roku.

- W tym roku mamy środki finansowe na 330 dotacji. Dotychczas przyznaliśmy 123 dotacje - mówi Iwona Olczak dyrektor Urzędu Pracy nr 1 w Łodzi.

Dodaje, że obecnie dysponują na dotacje w 2009 roku w ramach projektu PO KL 5 mln zł dla 280 osób bezrobotnych i 900 tys. zł w ramach Funduszu Pracy dla 50 osób.

Dyrektor urzędu łódzkiego, podobnie jak wielu innych szefów PUP, już za kilka miesięcy będzie musiał wystąpić do ministra pracy i polityki społecznej o pieniądze z jego rezerwy. Niektórzy dyrektorzy już to zrobili, na przykład katowicki.

- Wnioskujemy o 3 mln zł - mówi Iwona Płaszkiewicz.

52  tys.

bezrobotnych otrzymało dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej w 2008 roku

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA