Obroty firm faktoringowych mniejsze o 6,5 proc.
REKLAMA
W I kwartale tego roku 11 obroty firm zrzeszonych w PZF wyniosły 7 mld zł, podczas gdy w tym samym okresie 2008 r. wyniosły one niemal 7,5 mld. PZF podkreśla, że na spadek obrotów miała wpływ sytuacja gospodarcza w kraju i za granicą.
REKLAMA
"Od początku roku znacznie pogorszyła się kondycja branży metalowej, samochodowej i meblarskiej, a więc branż, które finansowały się faktoringiem" - czytamy w komunikacie.
REKLAMA
Według PZF nie bez znaczenia dla niższych obrotów przedsiębiorstw faktoringowych był spadek eksportu. W styczniu br. zmniejszył się on o 16,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku. Poza tym ubiegłoroczne, rekordowe obroty w faktoringu (32,87 mld zł, o 75 proc. więcej niż w 2007 r.) stworzyły efekt bazy, który trudno jest przekroczyć.
PZF informuje, że liderem rynku spośród członków związku jest po pierwszym kwartale 2009 r. INGáCommercial Finance, którego udział w obrotach wyniósł 30,2 proc. Pozycję wicelidera utrzymał Pekao Faktoring w udziałem 15,8 áproc., trzecim graczem został Coface Poland Factoring (13,6 proc.) a czwarte miejsce zajmuje Polfactor (11,2 proc.).
Faktoring to usługa finansowa, konkurencyjna wobec kredytu bankowego, która ma na celu zapewnienie płynności firmom godzącym się na odroczone terminy płatności.
Przedsiębiorca wystawiający fakturę z odroczonym terminem płatności, zamiast czekać na pieniądze od kontrahenta, może otrzymać zapłatę od razu od firmy faktoringowej. Kwota ta będzie jednak niższa niż wynikałoby to z faktury, bo zostanie pomniejszona m.in. o prowizję. Firma faktoringowa rozlicza się następnie z kontrahentem swojego klienta.
REKLAMA
REKLAMA