Kontrola legalności zatrudnienia przez PIP
REKLAMA
W skontrolowanych firmach zatrudnionych było łącznie ponad 2,4 mln osób. Kontrolowano legalność zatrudnienia kilkuset tysięcy z nich, w tym 11,4 tys. cudzoziemców.
REKLAMA
Wśród najczęściej ujawnianych nieprawidłowości były: niezgłoszenie lub nieterminowe zgłoszenie do ubezpieczenia społecznego, zatrudnienie bez pisemnej umowy o pracę oraz zawieranie umów cywilnoprawnych w warunkach, gdy powinna być zawarta umowa o pracę. Nieprawidłowości dotyczyły też podjęcia przez bezrobotnych zatrudnienia lub działalności bez powiadomienia o tym właściwego powiatowego urzędu pracy.
Państwowa Inspekcja Pracy sformułowała ponad 38 tys. wniosków zobowiązujących do usunięcia nieprawidłowości, które dotyczyły przeszło 300 tys. osób.
REKLAMA
W przypadku firm zatrudniających cudzoziemców nieprawidłowości stwierdzono w co trzeciej z nich. W co dziesiątej z nich cudzoziemcy zatrudnieni byli nielegalnie. PIP stwierdziła, że w skontrolowanych firmach nielegalnie zatrudnionych było kilkuset cudzoziemców. Najwięcej wśród nich było Ukraińców, Wietnamczyków, Mołdowian, Rosjan i Chińczyków.
Najwięcej takich przypadków stwierdzono w województwach: wielkopolskim, małopolskim i dolnośląskim. Nielegalne zatrudnienie dotyczyło głównie takich sektorów, jak: przetwórstwo przemysłowe, handel i naprawy, budownictwo, hotele i restauracje oraz rolnictwo i łowiectwo.
REKLAMA
REKLAMA