REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rejestracja firmy na jednym formularzu

Katarzyna Bartman

REKLAMA

Za półtora miesiąca większość formalności związanych ze zgłoszeniem działalności gospodarczej będzie można dokonać w jednym okienku. Od czynności tej nie będą pobierane już żadne opłaty.

REKLAMA

Od 31 marca 2009 r. rejestrując firmę lub uaktualniając dane wynikające z obowiązku, jaki nakłada na przedsiębiorcę ustawa o działalności gospodarczej, zamiast kilku oświadczeń, będziemy wypełniać jeden uniwersalny wniosek. Zgodnie z art. 24 pkt 2 lit. c) ustawy z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2009 r. nr 18, poz. 97) Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, określi (nastąpi to w ciągu najbliższych kilku tygodni - red.) wzór kompleksowego wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Dokument ten będzie jednocześnie wnioskiem o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON), zgłoszeniem identyfikacyjnym lub aktualizacyjnym do urzędu skarbowego (NIP-1), oraz zgłoszeniem jako płatnika składek ZUS (ZUA).

REKLAMA

Ministerstwo Gospodarki zapowiada, że w opracowywanym formularzu znajdzie się również pole wyboru prowadzonej dokumentacji rachunkowej, które będziemy wypełniać zgodnie z dotychczasowymi wytycznymi zawartymi w formularzu NIP-1. Na szczegółowe informacje będziemy musieli jednak poczekać do połowy marca, kiedy to formularz będzie już gotowy. Obecnie w resorcie gospodarki trwają wciąż konsultacje m.in. z Ministerstwem Finansów, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz GUS, co do ostatecznej jego treści.

Wiadomo na pewno, że od czynności rejestracyjnej lub aktualizacyjnej, począwszy od 31 marca 2009 r. urzędy w całej Polsce nie będą pobierały żadnych opłat, jak miało to miejsce w niektórych gminach do tej pory.

Magdalena Łań z wydziału prasowego Biura Promocji Miasta Stołecznego Warszawy zapowiada, że w Warszawie tzw. jedno okienko będzie funkcjonować we wszystkich 18 urzędach dzielnic bez konieczności wprowadzenia tam jakichkolwiek zmian organizacyjnych. Urzędnicy w urzędach dzielnicowych przyznają jednak, że nie czują się kompetentni udzielać porad, jak wypełniać rubryki dla fiskusa czy ZUS.

Katarzyna Bartman

Dalszy ciąg materiału pod wideo

katarzyna.bartman@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA