REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rejestracja firmy na jednym formularzu

Katarzyna Bartman

REKLAMA

Za półtora miesiąca większość formalności związanych ze zgłoszeniem działalności gospodarczej będzie można dokonać w jednym okienku. Od czynności tej nie będą pobierane już żadne opłaty.

REKLAMA

Od 31 marca 2009 r. rejestrując firmę lub uaktualniając dane wynikające z obowiązku, jaki nakłada na przedsiębiorcę ustawa o działalności gospodarczej, zamiast kilku oświadczeń, będziemy wypełniać jeden uniwersalny wniosek. Zgodnie z art. 24 pkt 2 lit. c) ustawy z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2009 r. nr 18, poz. 97) Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, określi (nastąpi to w ciągu najbliższych kilku tygodni - red.) wzór kompleksowego wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Dokument ten będzie jednocześnie wnioskiem o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON), zgłoszeniem identyfikacyjnym lub aktualizacyjnym do urzędu skarbowego (NIP-1), oraz zgłoszeniem jako płatnika składek ZUS (ZUA).

REKLAMA

Ministerstwo Gospodarki zapowiada, że w opracowywanym formularzu znajdzie się również pole wyboru prowadzonej dokumentacji rachunkowej, które będziemy wypełniać zgodnie z dotychczasowymi wytycznymi zawartymi w formularzu NIP-1. Na szczegółowe informacje będziemy musieli jednak poczekać do połowy marca, kiedy to formularz będzie już gotowy. Obecnie w resorcie gospodarki trwają wciąż konsultacje m.in. z Ministerstwem Finansów, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz GUS, co do ostatecznej jego treści.

Wiadomo na pewno, że od czynności rejestracyjnej lub aktualizacyjnej, począwszy od 31 marca 2009 r. urzędy w całej Polsce nie będą pobierały żadnych opłat, jak miało to miejsce w niektórych gminach do tej pory.

Magdalena Łań z wydziału prasowego Biura Promocji Miasta Stołecznego Warszawy zapowiada, że w Warszawie tzw. jedno okienko będzie funkcjonować we wszystkich 18 urzędach dzielnic bez konieczności wprowadzenia tam jakichkolwiek zmian organizacyjnych. Urzędnicy w urzędach dzielnicowych przyznają jednak, że nie czują się kompetentni udzielać porad, jak wypełniać rubryki dla fiskusa czy ZUS.

Katarzyna Bartman

Dalszy ciąg materiału pod wideo

katarzyna.bartman@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

REKLAMA

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA