reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rejestracja firmy na jednym formularzu

Rejestracja firmy na jednym formularzu

Za półtora miesiąca większość formalności związanych ze zgłoszeniem działalności gospodarczej będzie można dokonać w jednym okienku. Od czynności tej nie będą pobierane już żadne opłaty.


Od 31 marca 2009 r. rejestrując firmę lub uaktualniając dane wynikające z obowiązku, jaki nakłada na przedsiębiorcę ustawa o działalności gospodarczej, zamiast kilku oświadczeń, będziemy wypełniać jeden uniwersalny wniosek. Zgodnie z art. 24 pkt 2 lit. c) ustawy z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2009 r. nr 18, poz. 97) Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, określi (nastąpi to w ciągu najbliższych kilku tygodni - red.) wzór kompleksowego wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Dokument ten będzie jednocześnie wnioskiem o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON), zgłoszeniem identyfikacyjnym lub aktualizacyjnym do urzędu skarbowego (NIP-1), oraz zgłoszeniem jako płatnika składek ZUS (ZUA).

Ministerstwo Gospodarki zapowiada, że w opracowywanym formularzu znajdzie się również pole wyboru prowadzonej dokumentacji rachunkowej, które będziemy wypełniać zgodnie z dotychczasowymi wytycznymi zawartymi w formularzu NIP-1. Na szczegółowe informacje będziemy musieli jednak poczekać do połowy marca, kiedy to formularz będzie już gotowy. Obecnie w resorcie gospodarki trwają wciąż konsultacje m.in. z Ministerstwem Finansów, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz GUS, co do ostatecznej jego treści.

Wiadomo na pewno, że od czynności rejestracyjnej lub aktualizacyjnej, począwszy od 31 marca 2009 r. urzędy w całej Polsce nie będą pobierały żadnych opłat, jak miało to miejsce w niektórych gminach do tej pory.

Magdalena Łań z wydziału prasowego Biura Promocji Miasta Stołecznego Warszawy zapowiada, że w Warszawie tzw. jedno okienko będzie funkcjonować we wszystkich 18 urzędach dzielnic bez konieczności wprowadzenia tam jakichkolwiek zmian organizacyjnych. Urzędnicy w urzędach dzielnicowych przyznają jednak, że nie czują się kompetentni udzielać porad, jak wypełniać rubryki dla fiskusa czy ZUS.

Katarzyna Bartman

katarzyna.bartman@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama