reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firma swobodnie zmieni stanowisko pracy rodzica

Firma swobodnie zmieni stanowisko pracy rodzica

Nowelizacja kodeksu pracy pogorszyła sytuację rodziców powracających z urlopów macierzyńskich. Umożliwiła pracodawcom jednostronną zmianę stanowiska pracy takiego pracownika, bez konieczności stosowania wypowiedzenia zmieniającego.

18 stycznia weszła w życie nowelizacja kodeksu pracy wprowadzająca art. 183 ², który stanowi iż pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym. Ponadto musi mu zapewnić wynagrodzenie za pracę, jakie otrzymywałby gdyby z urlopu nie korzystał.

Zatem pracodawcy zyskali możliwość swobodnej zmiany stanowiska pracy rodzica powracającego z urlopu macierzyńskiego. Nie ma tu obowiązku stosowania wypowiedzenia zmieniającego. Firmy mogą nadużywać nowego przepisu zwłaszcza, że urlop macierzyński będzie stopniowo wydłużany. Mogą dowolnie zmieniać stanowisko pracy pod warunkiem, że będzie odpowiadało kwalifikacjom pracownika.

Nowe przepisy miały wzmocnić ochronę powracających do pracy rodziców, a w praktyce mogą znacznie pogorszyć ich sytuację.

reklama

Czytaj także

Źródło:

Mojafirma.infor.pl
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama