Działania PARP-u na rzecz przedsiębiorców w czasie spowolnienia gospodarczego
REKLAMA
Zdaniem PARP, znaczenie tych funduszy będzie rosło w obliczu "zmniejszającej się akcji kredytowej ze strony banków".
REKLAMA
"Do tej pory fundusze poręczeniowe zostały dokapitalizowane kwotą 366 mln zł, a pożyczkowe 144 mln zł. Między innymi z tych pieniędzy udzielane są przedsiębiorcom pożyczki i poręczenia" - powiedziała PAP rzeczniczka PARP-u Monika Karwat-Bury.
"Głównie jest to instrument dla małych przedsiębiorstw, dla których jednorazowa pożyczka nie może przekroczyć 120 tys. zł" - zaznaczyła.
REKLAMA
W III i IV kwartale 2009 r. PARP planuje wdrożenie nowych standardów funkcjonowania funduszy pożyczkowych i poręczeniowych, jak również do 2013 roku "ich sukcesywne dokapitalizowywanie". Jak wyjaśniła Karwat-Bury, kwota ta nie jest jeszcze znana.
Doradztwo i szkolenia, będą prowadzone przede wszystkim przez punkty konsultacyjne Krajowego Systemu Usług dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw (KSU). Do dyspozycji przedsiębiorców będzie 270 konsultantów w 98 punktach na terenie całej Polski. Dodatkowo będą oni dyżurować w 154 innych ośrodkach.
Szkolenia będą się koncentrować na zmianach w przepisach i dostępnych źródłach finansowania działalności gospodarczej. W ramach Informatorium PARP od lutego br. prowadzone będą działania informacyjne nt. instrumentów wsparcia dotyczących kryzysu finansowego.
W ramach sieci KSU, PARP przygotowuje też usługę doradczą, tzw. "coaching" przedsiębiorców (indywidualne konsultacje dla menadżerów i właścicieli firm-PAP), która ma być świadczona na każdym etapie rozwoju przedsiębiorstwa "ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia przedsiębiorstw borykających się z problemami, które grożą ich upadłością" - czytamy w komunikacie.
PARP zamierza też doradzać i szkolić pracowników oraz pracodawców w trakcie restrukturyzacji. Opracowany będzie także "wskaźnikowy system monitorowania" służący sygnalizowaniu potencjalnych zagrożeń dla poszczególnych sektorów gospodarki.
Ponadto Agencja planuje w tym roku 9 imprez targowych zagranicą m.in. dla branży kosmetycznej, IT i budowlanej oraz opublikuje przewodniki dla przedsiębiorców chcących działać na rynkach zagranicznych.REKLAMA
REKLAMA