REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pogarsza się sytuacja ekonomiczna firm

REKLAMA

Ankietowane przez NBP przedsiębiorstwa sygnalizują pogorszenie sytuacji ekonomicznej w IV kwartale oraz spodziewają się jej pogorszenia również w I kwartale tego roku - wynika z badań przeprowadzonych przez NBP.

"Sektor przedsiębiorstw spodziewa się dalszego znaczącego pogorszenia sytuacji ekonomicznej w I kw. br. Wskaźnik prognoz sytuacji WPSE2 po korekcie sezonowej obniżył się o 11 pp. względem poprzedniego kwartału i o 25 pp. w relacji do I kw. 2008 r. i przyjął najniższą w historii wartość minus 3,3 pp. Obniżenie optymizmu prognoz było obserwowane niemal we wszystkich analizowanych przekrojach klasyfikacyjnych w próbie" - napisano w ankiecie.

REKLAMA

Grudniowe badanie koniunktury wskazują na dalsze wyraźne pogorszenie nastrojów analizowanych przedsiębiorstw odnośnie przyszłego popytu.

"W związku z niższym zapotrzebowaniem na produkty oferowane przez ankietowane podmioty w pierwszym kwartale 2009 r., należy oczekiwać spadku dynamiki sprzedaży oraz dynamiki produkcji. Spowolnienie oczekiwane jest szczególnie przez eksporterów, których w sposób bezpośredni dotyka ogólnoświatowe spowolnienie gospodarcze, ale także, choć w mniejszym stopniu, przez podmioty oferujące swoje produkty wyłącznie na rynku krajowym" - napisano.

Badane przedsiębiorstwa prognozują zmniejszenie liczby napływających zamówień i produkcji w I kw. 2009 roku.

W I kwartale 2009 roku wskaźnik prognoz zatrudnienia spadł znacząco w relacji do poprzedniego kwartału i analogicznego okresu ubiegłego roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Obecnie 5 razy częściej przedsiębiorstwa planują redukcję zatrudnienia niż jego wzrost. We wszystkich sekcjach prognozy zatrudnienia pogorszyły się kw/kw i r/r. Najgłębszy spadek wskaźnika zatrudnienia w I kw. 2009 r. odnotowano w przetwórstwie przemysłowym oraz w firmach największych. Wzrost zatrudnienia jest przewidywany jedynie w kurczącej się grupie przedsiębiorstw, oczekujących wzrostu popytu i produkcji, choć i tu dynamika tego wzrostu spadła" - napisano.

W IV kwartale odnotowano wyraźne osłabienie presji płacowej.

"Podwyżki płac w I kw. 2009 r. obejmą mniej firm niż w poprzednim kwartale (dane po usunięciu wahań sezonowych) oraz mniej niż w analogicznym okresie ub. r. Średnia wysokość planowanych podwyżek wynagrodzeń pozostała na poziomie z poprzedniego kwartału. Poprawiła się relacja między wzrostem wynagrodzeń i wzrostem wydajności pracy. Nadal jednak odsetek przedsiębiorstw, w których wzrost wynagrodzeń jest szybszy niż wzrost wydajności pracy jest dwa razy większy niż odsetek firm, w których wydajność rośnie szybciej niż płace. Spadek wydajności obserwowany jest wciąż w budownictwie" - napisano.

W 2009 r. przedsiębiorstwa zamierzają znacznie zmniejszyć skalę planowanych inwestycji w porównaniu do poprzednich lat.

"Można oczekiwać zarówno spadku nakładów na nowe projekty, jak i obniżenia wydatków na projekty rozpoczęte w okresie wcześniejszym. Spadek aktywności inwestycyjnej jest głównie efektem ograniczenia tempa rozbudowy potencjału produkcyjnego przedsiębiorstw na skutek przewidywanego spadku popytu. Za pozytywny sygnał należy uznać nie zmniejszony względem poprzedniego roku odsetek inwestycji mających na celu unowocześnienie technologii bądź remont czy wymianę wyeksploatowanego majątku. Największe ograniczenie inwestycji w porównaniu do poprzedniego roku zapowiadają eksporterzy, przetwórstwo przemysłowe oraz największe przedsiębiorstwa w próbie" - napisano.

W I kw. br. przewidywany jest dalszy spadek aktywności inwestycyjnej.

"Będzie on efektem zarówno znacznie mniejszej liczby nowoplanowanych projektów, jak i ograniczeniem nakładów na projekty rozpoczęte przed datą badania" - napisano.

Z badań wynika, że banki zaostrzyły warunki kredytowania przedsiębiorstw.

"Najczęściej przejawiało się to w wyższych marżach, zaostrzeniu wymagań odnośnie zabezpieczeń, rzadziej - w zmniejszaniu kwoty kredytu. Reakcją przedsiębiorstw, które będą miały trudności w uzyskaniu kredytu bankowego będzie najczęściej wydłużenie okresu spłaty zobowiązań lub zmiana banku prowadzącego. Około 6 proc. ankietowanych kredytobiorców obawia się, że ograniczenie dostępności środków bankowych może zmusić je do ogłoszenia bankructwa" - napisano.

Osłabienie złotego względem euro oraz dolara wpłynęło pozytywnie na konkurencyjność polskich towarów na obcych rynkach, a tym samym na opłacalność eksportu.

REKLAMA

"Jednocześnie zmniejszyło się zagrożenie dla rodzimych producentów ze strony tańszego importu. Zmiany na rynku walutowym mogą więc nieco łagodzić negatywne skutki ogólnoświatowego spowolnienia gospodarczego i słabnącego popytu, zarówno krajowego jak i zagranicznego" - napisano.

"Pomimo osłabienia złotego i poprawy konkurencyjności polskiego eksportu, ogólnoświatowe spowolnienie tempa rozwoju gospodarczego powoduje, że oceny stanu eksportu oraz oczekiwania polskich przedsiębiorstw, co do przyszłej dynamiki sprzedaży na obce rynki, są coraz bardziej pesymistyczne. W analizowanej próbie spadł odsetek importerów oraz udział importu zaopatrzeniowego w kosztach badanych przedsiębiorstw, co jest skutkiem zarówno słabnącego popytu wewnętrznego, jak i spowodowanego deprecjacją złotego wzrostu kosztów importu" - napisano.

Oczekiwania inflacyjne uległy osłabieniu - ankietowane przedsiębiorstwa oczekują nieco niższej inflacji w ciągu najbliższego roku niż w okresie ostatnich 12 miesięcy - więcej firm prognozuje spadek dynamiki cen towarów i usług niż jej wzrost.

"W I kw. 2009 r. tempo wzrostu cen surowców i materiałów, zdaniem ankietowanych, utrzyma się na poziomie zbliżonym do poprzedniego kwartału. Natomiast dynamika cen produktów i usług oferowanych przez respondentów obniży się względem poprzedniego kwartału" - napisano.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prowadzisz e-commerce? Pozbądź się poniedziałkowego chaosu i poznaj Weekendowe Nadania!
Uniknij poniedziałkowego chaosu w magazynie! Weekendowe Nadania to innowacyjne rozwiązanie, które usprawni logistykę Twojego e-commerce. Dowiedz się, jak szybciej realizować zamówienia, zwiększyć satysfakcję klientów i zyskać przewagę nad konkurencją. Sprawdź, jak to działa!
Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Rolnicy wziąć ograniczają swoje inwestycje. Zmalał odsetek przedsiębiorców, którzy przewidują poprawę koniunktury w branży

Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki [odczyt II]: firmy nieprzygotowane na redukcję śladu węglowego, choć odczuwane wsparcie ze strony państwa rośnie

W pierwszym półroczu 2024 r. dekarbonizacja i ochrona środowiska miały rosnące znaczenie w działalności przedsiębiorstw – to wniosek z drugiego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki. Drugi odczyt wskaźnika wskazuje wartość 61 pkt., gdzie 50 pkt. to wynik neutralny, powyżej 50 - pozytywny, a poniżej 50 - negatywny –  i w stosunku do pierwszego odczytu za rok 2023 nie uległ on zmianie. W drugiej odsłonie Indeksu wzięto pod uwagę odpowiedzi udzielone przez 111 polskich przedsiębiorstw. 

Czy ozusowanie umów rzeczywiście wyeliminuje patologię na rynku pracy?

Z umów zlecenie i umów o dzieło korzysta ponad 2.3 miliona Polaków. Bywa, że pracownicy są zachęcani do korzystania z takich umów "udających" umowy o pracę. Z danych Ministerstwa Pracy wynika jednak, że zaledwie około 2 proc. osób, czyli około 7 tys. twórców pracuje na umowach o dzieło traktując to jako główną formę zarobkowania, reszta dorabia do umowy o pracę. 

REKLAMA

W tych miejscach najłatwiej prowadzi się biznes

Raje biznesowe dla przedsiębiorców. Oto lista najprzyjaźniejszych miejsc na świecie do prowadzenia biznesu. Gdzie znalazła się Polska? 

Przeszło 1,8 tys. fikcyjnych faktur na ponad 213 mln zł. KAS rozbiła grupę przestępczą wyłudzającą VAT

Przeszło 1,8 tys. fikcyjnych faktur na ponad 213 mln zł. Podkarpacka Krajowa Administracja Skarbowa rozbiła grupę przestępczą działającą w branży motoryzacyjnej wyłudzającą VAT. Zatrzymano 14 osób. Podejrzanym grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

Konferencja Zaprojektuj swój biznes – wyzwania, rozwój i strategia

Konferencja Zaprojektuj swój biznes – wyzwania, rozwój i strategia odbędzie się w dniach 6-7 listopada 2024 r. Organizatorem konferencji jest Kancelaria Podatkowa Skłodowscy, a patronat objął Business Centre Club.

Od 1 marca 2025 r. droższe papierosy. Będzie nowa, wyższa akcyza na wyroby tytoniowe, nowatorskie oraz płyn do papierosów elektronicznych. Sejm jest za

Od 1 marca 2025 r. droższe papierosy. Będzie nowa, wyższa akcyza na wyroby tytoniowe, nowatorskie oraz płyn do papierosów elektronicznych. Sejm jest za Teraz nowymi, wyższymi stawkami akcyzy m.in. na wyroby tytoniowe i płyny do papierosów elektronicznych zajmie się Senat.

REKLAMA

Karty sportowe w kategorii benefitowej

Skuteczna strategia benefitowa opiera się na zrozumieniu potrzeb pracowników i dostosowaniu oferty do ich oczekiwań. Karty sportowe, takie jak FitProfit i FitSport, są doskonałym narzędziem motywacyjnym, które oferuje szeroki dostęp do różnorodnych obiektów sportowo-rekreacyjnych. Pracownicy, którzy mają możliwość korzystania z takich kart, mogą wybierać formy aktywności najlepiej dopasowane do swoich preferencji. Dzięki temu regularna aktywność fizyczna staje się dla nich przyjemnością, a nie obowiązkiem, co z kolei przekłada się na ich lepsze zdrowie i samopoczucie. 

4 godziny 17 minut ze Szczecina do stolicy. Zachodniopomorscy przedsiębiorcy liczą, że Pendolino sprowadzi lepszą koniunkturę na lokalne rynki

Wiceminister Infrastruktury Arkadiusz Marchewka poinformował, że już od 14 grudnia do regularnego rozkładu jazdy w relacji Szczecin-Warszawa dołączy długo oczekiwane w Szczecinie Pendolino. Skróci czas przejazdu w obie strony o niespełna godzinę, czy to dużo?

REKLAMA