Rynek pracy w 2008 roku - rynek zmian
REKLAMA
REKLAMA
2008 rok był burzliwy nie tylko na rynkach finansowych, ale i na całym rynku pracy. Całkowita liczba ofert pracy zamieszczonych w Pracuj.pl nieznacznie wzrosła względem 2007 roku. Wyraźnie jednak widać, że pierwsza połowa roku była bardziej optymistyczna, a liczba ofert pracy z miesiąca na miesiąc rosła. W III i IV kwartale zaobserwowano już nieznaczny spadek. Należy jednak pamiętać, że rynek pracy charakteryzuje duża okresowość. Liczba ofert zatrudnienia zazwyczaj dynamicznie wzrasta od początku roku aż do lata, w wakacje rekrutacje są mniej intensywne, wrzesień przynosi kolejne wzrosty, natomiast przełom listopada i grudnia - to okres kolejnego spadku.
REKLAMA
Aby ocenić faktyczną sytuację na rynku pracy, konsultanci Pracuj.pl przyjrzeli się dokładniej okresowi, w którym pojawiły się pierwsze doniesienia o kryzysie gospodarczym. W tym celu porównali poziom spadku liczby ofert na przełomie ostatnich dwóch miesięcy 2008 roku z analogicznym okresem roku poprzedniego. Jak wskazała analiza, w 2008 roku spadek ten był o 4 punkty procentowe większy niż rok wcześniej. Jest to prawdopodobnie odzwierciedleniem niepewnej sytuacji na rynkach finansowych i atmosfery wyczekiwania wśród pracodawców.
W 2008 roku największe zapotrzebowanie na specjalistów - podobnie jak w roku poprzednim - odnotowała branża handel i sprzedaż. Na kolejnych miejscach znalazły się natomiast bankowość i finanse oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. Oferty pochodzące z tych trzech branż stanowiły w sumie blisko połowę (47%) wszystkich ogłoszeń opublikowanych w Pracuj.pl w całym 2008 roku.
REKLAMA
Tendencję w branżach potwierdza również analiza ogłoszeń pod kątem działów w firmach - gdzie nieustannie na pierwszym miejscu znajduje się dział handlowy. Stosunkowo łatwo można było także znaleźć zatrudnienie w działach technologicznych.
Najwięcej ofert pracy w 2008 roku skierowanych było do osób szukających zatrudnienia w województwie mazowieckim, skąd pochodziło 1 na 4 ogłoszenia. Od pewnego czasu można zauważyć stopniowy spadek liczby ofert pracy poza granicami naszego kraju. W 2008 roku znalazły się one na ostatnim miejscu pod względem liczby ogłoszeń, z 50-procentowym spadkiem w porównaniu z 2007 rokiem. Oznacza to prawdopodobnie zakończenie masowych emigracji zarobkowych.
Jak wynika ze wskaźnika Pracuj Index, w minionym roku największe problemy z rekrutacją miały firmy poszukujące specjalistów do działów technologicznych, IT, handlowych, produkcyjnych oraz finansowych i księgowych. Najłatwiej było zapełnić wakaty w działach prawnych, tłumaczeń i personalnych. Stosunkowo łatwo było także znaleźć kandydatów do pracy w działach kontroli jakości, logistyki i marketingu.
REKLAMA
REKLAMA