REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Liniowy PIT dla większej liczby samozatrudnionych

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Współpraca z byłym pracodawcą w poprzednim roku podatkowym nie wyłączy prawa do wyboru liniowej stawki podatku dochodowego od osób fizycznych - zakłada senacki projekt zmian w ustawie o PIT.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Przedsiębiorcy, których łączył stosunek pracy z byłym pracodawcą w poprzednim roku podatkowym, będą mogli skorzystać z opodatkowania prowadzonej działalności według 19-proc. stawki liniowej. Takie rozwiązanie przewiduje senacki projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, który został skierowany do pierwszego czytania w Sejmie.

Stan obecny

REKLAMA

Anna Łukaszewicz-Obierska, radca prawny, wspólnik w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr, wyjaśnia, że zgodnie z obecnymi przepisami przedsiębiorca nie ma prawa do opodatkowania przychodów podatkiem liniowym, jeśli pochodzą one ze świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy, które wykonywał on w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał albo wykonuje w bieżącym roku podatkowym.

W rezultacie osoba przechodząca na samozatrudnienie na przykład w maju 2005 roku dopiero w 2007 roku mogła skorzystać z opodatkowania podatkiem liniowym. Regulacje te miały wyeliminować nadużycia w zakresie przechodzenia na samozatrudnienie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- W obecnym stanie prawnym, zgodnie z art. 5b ustawy o PIT, organy podatkowe mają jednak możliwość eliminowania przypadków przejścia pracowników na samozatrudnienie w celu obejścia przepisów prawa - wskazuje Anna Łukaszewicz-Obierska.

Proponowane zmiany

Projekt senacki zakłada, że zlikwidowana zostałaby jedna z przesłanek odnosząca się do przedsiębiorców, których łączył stosunek pracy z pracodawcą w poprzednim roku podatkowym. Jak tłumaczy nasza rozmówczyni, oznacza to, że jeżeli pracownik w ciągu roku przechodzi na samozatrudnienie, podatek według skali zapłaci tylko do końca tego roku.

Proponowana zmiana jest korzystna dla podatników.

REKLAMA

- Jednak należy podkreślić, że od 1 stycznia 2009 r. obowiązuje nowa skala podatkowa ze stawkami 18 proc. i 32 proc., co może spowodować, że pracownicy mniej chętnie niż dotychczas będą zmieniać formę swojego zatrudnienia - mówi Anna Łukaszewicz- -Obierska.

Zgodnie z projektem w dalszym ciągu będzie miało zastosowanie ograniczenie polegające na tym, że z opodatkowania 19-proc. stawką liniową nie mogą korzystać podatnicy, którzy w ramach podjętej działalności świadczyli lub świadczą usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w bieżącym roku podatkowym.

Zdaniem Marcina Rogalskiego, konsultanta w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers, ustawodawca powinien uchylić także to dodatkowe ograniczenie, dopuszczając możliwość przechodzenia przez podatników na samozatrudnienie i świadczenie usług na rzecz pracodawcy w ciągu jednego roku podatkowego. Zdaniem autorów projektu utrzymanie drugiego z ograniczeń stanowi dodatkową ochronę pracowników, uniemożliwiającą pracodawcom zmuszanie ich do przechodzenia na samozatrudnienie w ciągu danego roku podatkowego.

- Skoro jednak kryteria uznawania danej działalności za działalność gospodarczą wymienione w art. 5b ustawy o PIT zostają zachowane, co przeciwdziała fikcyjnemu samozatrudnieniu, dalsze utrzymywanie tego dodatkowego ograniczenia wydaje się zbędne - twierdzi Marcin Rogalski.

PODATEK LINIOWY

Podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej 19-proc. podatkiem liniowym. Są obowiązani do złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie działalności w trakcie roku - oświadczenie składa do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA