| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy łatwiej policzą opłatę środowiskową za emisję spalin

Przedsiębiorcy łatwiej policzą opłatę środowiskową za emisję spalin

Firmy, które używają samochodów z nowymi, ekologicznymi silnikami, łatwiej policzą wysokość należnej opłaty środowiskowej. 1 stycznia 2009 r. weszło bowiem w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów z 14 października 2008 r. w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska (Dz.U. nr 196, poz. 1217), które określa wysokość jednostkowych stawek za emisję spalin.


Rozporządzenie wprowadza stawki opłat jednostkowych za emisję spalin z pojazdów wyposażonych w silniki spełniające najwyższe normy ekologiczne - EURO4 i EURO5. Dzięki temu łatwiej będzie przedsiębiorcom, którzy korzystają z nowych samochodów i muszą uiszczać opłaty środowiskowe. Za pomocą prostego wzoru wyliczą oni należną opłatę. Do tej pory stawki jednostkowe były podane tylko dla starszych silników, spełniających normy ekologiczne EURO1, EURO2 i EURO3. Przedsiębiorcy posiadający bardziej nowoczesną flotę musieli w skomplikowany sposób obliczać należną opłatę środowiskową. Musieli wiedzieć, ile poszczególnych zanieczyszczeń emitowanych jest w czasie spalania określonej ilości paliwa. Następnie musieli pomnożyć te wielkości przez stawki dla poszczególnych zanieczyszczeń, np. dwutlenku siarki, dwutlenku węgla (przy czym spaliny zawierają znacznie więcej takich substancji). Ilość emitowanych zanieczyszczeń musieli określić za pomocą pomiarów. W niektórych przypadkach określenie ilości zanieczyszczeń było możliwe dzięki informacjom od producenta silnika. Niemniej skomplikowany i czasochłonny sposób liczenia opłat środowiskowych dla silników EURO4 i EURO5 był dużym utrudnieniem.

Teraz przedsiębiorcy w łatwy sposób policzą wysokość opłaty środowiskowej, podstawiając do prostego wzoru jednostkową stawkę odpowiadającą ich silnikowi. Z tej możliwości skorzystają jednak dopiero w II półroczu. Wtedy będą rozliczać się za emisję spalin za I półrocze 2009 r. Nowe stawki opłat za korzystanie ze środowiska dotyczą 2009 roku. Za II półrocze 2008 r. muszą rozliczyć się na starych zasadach.

Jednostkowe stawki w 2009 roku za emisję spalin z samochodów osobowych spełniających normy EURO4 wyniosą w przypadku silników benzynowych 5,47 zł za 1 tonę spalonego paliwa. W przypadku silników na olej napędowy o tej samej normie stawka opłaty jednostkowej wyniesie 4,43 zł, a w przypadku gazu (LPG) - 7,51 zł. Dla norm EURO5 stawki będą niższe. Wyniosą 4,83 zł za silniki benzynowe, 3,14 zł za jednostki na olej napędowy oraz 6,79 zł za te, które są zasilane gazem (LPG).

W tabeli do rozporządzenia uwzględniono stawki opłat jednostkowych za emisję spalin także z silników zasilanych biodieslem oraz gazem ziemnym. W przypadku biodiesli często jednak mamy do czynienia jedynie z mieszanką biokomponentów z olejem napędowym. Wówczas wysokość stawki opłaty jednostkowej trzeba będzie policzyć samemu. Jeżeli przykładowo przedsiębiorca korzystał z mieszaniny, w której 20 proc. stanowią biokomponenty, to od stawki jednostkowej oleju napędowego trzeba odjąć 20 proc. różnicy między stawką oleju napędowego a biodiesla.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK